ETSM ziyarete açıldı!

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), tam bir yıl önce, Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı  (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi  (ETSM) projesi ile İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazandı. Toplam 9 kişilik ekip projenin içeriğinde yer alan etkinler, sergiler için oldukça yoğun bir yıl geçirdiler. En sonunda bir sergi ile projedenin basamaklarını tamamladıklarını ve ETSM’nin resmi olarak açıldığını bizlere duyurdular.

ETSM ve detayları hakkında Müze Yöneticisi endüstriyel tasarımcı ve müzeolog Burçak Madran ile bir röportaj gerçekleştirdik. Detayları öğrenmek için aşağıdaki röportaja göz atmanızıöneririz.

Neden sanal müze?
Endüstrriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun İstanbul Kalkınma Ajansı’na yazmış olduğu Endüstriyel Tasarım Tanırım Ajansı(Etta) ve Sanal Müze (ETSM) Projesi’nin almış olduğu destek ileçalışmalar başladı. Destek alınan bütçe neticesinde kurgulanabilecek en hızlı çözüm bir sanal arşiv oluşturularak kurgulanacak endüstriyel tasarım sanal müzesi olabilirdi. 1 yıldan kısa sürede Dünya’dan referanslar alınarak Türkiye ölçeğinde endüstriyel tasarımın kronolojisiçıkarıldı. Tasarımcı, üretici, markalara ait ürünlerin yer aldığı bir koleksiyon hazırlandı.

Sanal müze ile gerçek müze arasındaki ilişkiye gelince…
Bu sanal müzeyi, gerçek müze için bir adım olarak görebilirsiniz. Tasarım müzesi ve hatta müze kurmak bütçe gerektiren ve koleksiyonlarınızın olması gereken bir iş. Kendi koleksiyonları ve bütçeleri olan büyük aileler kendi müzelerini kuruyorlar; ancak bir derneğin ülkedeki endüstriyel tasarım tarihini kronolojiye dökmesi ve ürünler araştırarak, koleksiyon oluşturmayaçabalaması zaman alıyor. Buçalışmaların bir gün fiziken var olan bir müzeye dönüşmesini istiyoruz.

Tasarımı üreten, tasarımcı ile işbirliği kuran endüstriyi bir adrese yönlendirerek çok katılımlı olabilecek bir forum kurgulamak istedik. Bu sanal müze bizler için bir davet alanı!
Diğer bir yandan sanallığın gücü tartışılmaz. Ulaşabildiğiniz kişi sayısı ve süreklilikçok farklı. Şu anda Beyoğlu’ndaki serginin 3 katı sayıda ürünlerin yer aldığı sabir bir müze kurgulayabiliriz. Ama bizim için en önemlisi bu işin olgunlaşarak ilerlemesi. Kaldı ki bir tasarım müzesi inşa edilecek ise diğer yaratıcı disiplinler ile işbirliği şart olacaktır.

ETSM diyince… 
Geçtiğimiz yıl Ekim ayında gerçekleşen arama konferansında konuşulan konular, konuların her biri müzeolojik mantıkla yorumlandı ve tüm başlıklar ETSM’nin koleksiyon politikasının hazırlanmasında referans oldu. Genel olarak, bu coğrafyaya ait olan endüstriyel tasarıma ait olan her şeyi toparlamak istedik. Ürünler; ya Türkiye’de üretilmiş ya da Türkiye’deki tasarımcılar tarafından tasarlanmış olması gerekiyor.

Koleksiyonları, kütüphanesi, arşivi, koleksiyon politikası ve ETSM’nin ne olduğunu açıkça anlatan bir manifestosu  var. Gerçek bir müze olması için eksik olan tek şey ise bir personel politikası.

ETSM izleyicilerine ne sunuyor?

Endüstriyel tasarım ile ilgili kronolojik bir çalışma yer alıyor burada. Bu çalışma ile izleyiciler Türkiye’deki endüstriyel tasarımın kronolojisine ulaşıyor. Bu konu ile ilgilenen ve yetkin kişilerden bu bilgileri toparlayarak bir araya getirmek istedik. ETMK’nın bu güne dek gerçekleştirmiş olduğu sergiler, ödüllendirme sistemleri ve etkinliklerde yer alan ürünler koleksiyonumuza dahil edildi ve sergileniyor. Sonsuz bir erişillebilirliğe sahip olan bu web site ile Türkiye’deki endüstriyel tasarım özelinde uzmanlaşmış bir alan yaratmış oluyoruz.

Sanal sergiler olacak mı?
İnternet ortamında bir site; sergiler, etkinlikleri gerçekleştirerek sanal müze olmaya başlayabilir. ETSM’de sadece kronolojisi olan bir siteden bu yaklaşım ile farklılaşıyor. 3-4 ayda bir değişecek sanal sergiler ve etkinlikler düzenli olarak devam edecek. Şu anda Türkiye Mobilya Tasarımında Dönüm Noktası: Kare Metal firmasının Galeri T dönemine ait mobilya tasarımları sergileniyor.

Geçici sergilerimiz  ile beraber, çocuklar için özel bir alan yaratmak, ilgili kişilerin çevrimiçi bağlanabileceği bir forum oluşturmak niyetindeyiz. Kurgulanmış olan bu sistem içerisinde yaratmak istediğimiz dönüşümün sunduğu etkileşimli ortam oldukça önemli.

Koleksiyonum var nasıl destek olabilirim?
Şu anki koleksiyonumuza dahil ettiğimiz ürünlerin sahipleri ile görüştük, onlar yeni görseller vermek, ürünlerinin yeni hallerini paylaşmak, süreçlerini aktarmak adınaçok motive ve istekliler.

ETSM’yi sektör ile ilgili gerçeklere ulaşma alanı olarak görüyoruz, bunun için de ürüne sahip olan kişilerden ne kadar doğru bilgiyi alabilirsek bizim için o kadar iyi olacaktır. Konu ile ilgili her türlü desteğe açık bir platform olarak görülebilir, ETSM. Koleksiyonu olan ve bu konudaçalışan birilerine ulaşıyor olmak, bizler için artı değer. Sitedeki koleksiyon politikası kimin nasıl destek olacağı ile ilgili bilgi verebilir. Ayrıca koleksiyonerlerin bizlere yönlendirilmesini ve koleksiyonlarını bizlerle paylaşmalarını da rica ediyoruz.

Devamlılığı nasıl olacak?
ETMK’nın bir projesi olarak hayata geçirilen bu site dernek tarafından her zaman desteklenmeye devam edecek. ETMK’nın kurulduğundan bu yana gönüllülüklerüzerinden yürüdüğü söylenebilir. Müzeolog ve endüstriyel tasarımcı olan tek kişi olarak veya ETMK’nın gönüllü bir üyesi olarak, bu sanal müzeye desteğim devam edecek. Ayrıca web sitenin devamlılığı adına onlarca çalışana ihtiyacımız yok, bir kaç kişi ile bu iş çözümlenebiliyor.

Peki ne zaman bizim gerçek bir tasarım müzemiz olacak?
ETMK İstanbul şubesinin kurulduğundan beri (1990’ların sonu) gerçek bir müzemiz olsun istiyoruz. Ancak ETMK bunu tek başına yapamaz. Tasarım ile ilerleyen sanayicilerin, ya da sektörel birliklerin, ihracatçılar meclisinin desteğine ihtiyaç var. Bir gün devlet, tasarım ve müze konusunda bir sosyalleşme projesi ortaya çıkarırsa, belki o vakit devlet eliyle ilerleyebilir.

Böyle projelere ya da destek vermek isteyip de emin olamayan kuruluşlara, şimdi sanal müzeyi gösterebiliyor olmak önemli. Gerçek müze için mekan ve destek şart. Ancak en çok birbirini destekleyecek disiplinler arası bir işbirliğinin kurgulanması gerekiyor.

Endüstriyel tasarım ekonomi ve sanayi ile bu kadar iç içe giderken, sektörde rol alan herkesin imece yapabilmesi lazım. Diğer disiplinlerin profesyonelleri de katkıda bulunarak özlenen bir birliktelik doğurabiliriz.

Yaratıcı Endüstriler Derneği kuruldu,önümüzdeki seneInternational Design Alliance (IDA) İstanbul’da gerçekleşiyor. Bu dönüşüm sürecinde, sektöre inanan kişilerin, kurumların, kuruluşların desteği ile yol alınabilir.

Ayrıca, gerçek bir tasarım müzesi kurulması için tüm yaratıcı disiplinler sorumluluk taşıyor. Bağlantıda ve omuz teması le yol almak şart görünüyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*