Fitil Yandı Bir Kere…

Kitaplar; yazılır, çizilir, okunur, bir kenara atılır… Bir an akla bir satır gelir ve kütüphane toz tutmuş olan bir tanesinin kapağı yeniden açılıverir. Her bir kitabın ayrı değeri, anlatmak istediği ve simgelediği bir konu vardır. Varoluş sebebi, onu canlı kılar ve insana ulaştırır. Durdurulmak istense de, nafile, bir kere yakılmıştır fitili… Her koşulda bomba, patlayıp sızacaktır, damarlarımıza. Kimimizi uyutacak kimimizi uyandıracaktır.

Kitap; emektir, tarihtir, insandır, yaşanmışlıktır, öngörüdür. Kitabı önemseyip okumak da onun tüm değerlerine saygının bir ifadesidir. Yukardaki sebeplerden ve daha bir çok kişisel yorumdan dolayı kitap; güçlüdür ve bu güç, farklı meslek grupları için ilham kaynağı olmayı bilmiştir. Tasarımcılar, sanatçılar, ressamlar kitabı ‘kendilerinde’ bir iletişim aracı olarak değerlendirmişlerdir.

Fitil-Yandi-Bir-Kere-21
Hollandalı sanatçı Job Koelewijn , Sanctuary isimli işinde her gün kullandığımız malzeme olarak gördüğü kitapları, benzin ile eşleştiriyor. Tüketim tutkumuzu ifade etmek için kitapların kapaklarından bir benzin istasyonu yaratıyor. Bu enstalasyon ile yeşil ve çevreci teknolojilerin yenilebilir enerji alternatifleri üzerindeki çalışmalarına bir gönderme yaparken, kitabın bizim için ne ifade ettiğini de sorgulatıyor. Hem benzinin hem de kitapların yakın vadede tükeneceğini görselleştirdiği Sanctuary, Koelewijn’e prestijli bir çok ödül getirmiş.

Fitil-Yandi-Bir-Kere-19

Yazının kalıcılığından ve sonsuzluğundan referans ile tasarladığı Untitled isimli bu işinde, Koelewijn kitaplarla, kelimlerle dolu bir sonsuzluk simgesinde sanatın döngüsünü ifade etmek istiyor. Sanat onun için sonsuz bir performans…

Fitil-Yandi-Bir-Kere-2

Johan Hybschmann, Book of Space projesinde ilhamı Soukurov’un zamansız bir yer olan Winter Palace’da çekilmiş Russian Ark filminden almış. Filmde onlarca yılı bir odadan bir odaya geçerek atlayabiliyorsunuz; tıpkı Hybschmann’ın tasarladığı kitabındaki gibi. Kullanıcı, kitabın sayfalarını herçevirdiğinde, farklı silüetteki şehirlerin, yapıların, insanların kesiştiğini ve karakterlerle birlikte hareket ettiğini görüyor.

Fitil-Yandi-Bir-Kere-10
İspanyol sanatçı Alicia Martin , kitabı farklı yorumlayanlardan. Enstalasyonlarına bakınca, dinamizmi fark ediyorsunuz. Her işinde kitabın başka bir yorumunu bizlere sunuyor; bu bazen kitabın istilacılığı, destekleyiciliği veya isyankarlığı olabiliyor.

Fitil-Yandi-Bir-Kere-13

Los Angeles doğumlu Mike Stilkey  eski kağıtları, kitap kapaklarını ve sayfalarını boyamaktan ve üzerilerineçizmekten etkileniyor. Renkli kalemler, boyalar, mürekkepler onun için oldukça değerli. Onun enstalasyonlarına bakan birisi, yaratmak istediği kayboluşun, heyecanın, gizemin içerisine kolaylıkla sızabiliyor. Keyifli işleri dünyanın farklı noktlarında sergileniyor.

Farklı tasarım disiplinlerinden gelen 18 tasarımcının kurduğu BARBAR Bağımsız Tasarım İnisiyatifi, geçtiğimiz sene Istanbul Design Week’te The Barbar Book sergisi ile karşımızdaydı. Her bir tasarımcı, kitabın istila sever bir obje oluşunu yorumladı. Kitap yorumları, hızlı prototip cihazları aracılığıyla teknolojik bir malzeme olan SLS’den üretildi. Malzemenin getirdiği teknolojik kolaylıklar, gören herkesi şaşırtırken, dokunma hissi yaratıyordu. Aşağıda Kunter Şekercioğlu ’nun Carl Sagan’ın bir sözünden refenasla yorumladığı kitabı Reality’i bulabilirsiniz.

Fitil-Yandi-Bir-Kere-24

Kitabın, kitap içerisindeki kavramın, yazının her daim etkisi büyük… Bu etkinin yayılarak nesilden nesile aktarılışında kesintilerin olmaması ve teknolojinin bu paylaşma eylemine pozitif bir katkı sağlaması dileğiyle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*