Fotoğraf Serisi; ORHAN CEM ÇETİN ‘’ YENİ ÇAĞ ‘’/ ‘’NEW AGE ‘’

ORHAN CEMÇETİN’İN Son Fotoğraf Serisi‘’ YENİÇAĞ‘’/‘’NEW AGE‘’

Türkiye’deçağdaş fotoğraf denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisiOrhan CemÇetin.Sanatorium Galeri’nin yeni mekanında, uzun zamandır beklenen kişisel sergisi sanatseverler ile buluştu. Alışılagelmiş tarzının dışında fotoğraflarıyla Bireysel/ Toplumsal/ Yeni BirÇağüzerine okumalar yapan sanatçıyla keyifli sohbetimiz;

Y.S. Bu sergi ile tarzınızın ve sizden beklenenin dışınaçıktınız. Bu sergi fikir olarak nasıl doğdu?
O.C.Ç.Fikir birazçevremde absürt sahneler görüpçekmeye başlamamla doğdu. Benim yanımda makine taşımakâdetim değildir.Önce bir konsept geliştirip, ondan sonra fotoğrafçekmeye başlarım. Fakat bu seri tesadüfen yanımda makine olan anlarda bir iki tuhaf anlam veremediğim sahneyiçekmek ve bu fotoğrafların sayısının arttığını fark etmemle gelişen bir seri oldu. Haydarpaşa Garı’nın yandığı fotoğrafözellikle ne yapmayaçalıştığımı anlamama yol açtı. Bundan sonrasında yanımda sürekli fotoğraf makinesi taşımaya başladım ve giderek bu tip sahneler dahaçok karşımaçıktı. Türkiye’nin birçok yerinden fotoğraflar var seride. Ağırlıklı olarak son bir buçuk yıl içindeçekilmiş fotoğraflar. Birkaç tane eski fotoğrafta var ama ençok 2011 ve 2010 sonundan itibaren gelen kareler.

Y.S. Serginin 2012’ de beklenenler ile bir bağlantısı var mı?
O.C.Ç. Dünyanın değişim geçirdiği şu ara,özellikle 2012’de, başka bir sıçrama olacağı, bir başka boyuta geçeceğimiz ironik bir şekildeçok konuşuluyor. Gerçekten de devlet politikalarının, ulus veya devlet kurgularının, global ekonomik sistemin tümden sarsıldığını görüyoruz. Birçok yerde rejim değişikliği oluyor. Halk ayaklanmalarını, Avrupa Birliği’nin dağılmasını izliyoruz. Yani bir sürü sistem böyle dağılmaya başladı. Sanki bu dağılma gündelik hayata da yansıyor gibi. Bir kararsızlık, nasıl davranacağını bilememek, hangi değerleri bir arada tutacağını kestirememek… Yani tüm dünyadaki kafa karışıklığının gündelik hayattaki yansıması gibi, sanırım bu fotoğraflardaöneçıkan böyle bir şey var. Sadece bireyölçeğinde de değil; AKM’de olduğu gibi, bazı kurumsal binalarda da karşımaçıktı bu sahneler.

Y.S. Peki, sizin tarzınızın dışında bir seri oluştu. Ne tür tepkiler aldınız olumlu olumsuz?
O.C.Ç. Olumsuz bir şey duymadım ama hakikaten şimdiye kadar fotoğrafı dönüştürdüğüm, yeni teknikler kullandığım,çok daha manipülasyon yaptığım her şekilde, analog da yapsam alternatif yöntemler de kullandığım biliniyor. Bu seferki fotoğraflar ise hiçbir şekilde geri dönüştürmediğimçok pür, klasik an fotoğrafları. Değişim kendi içinde… Bu sebeple benim hiçbir şekilde bir şey yapmamam gerekiyordu. Aslında bu biraz yanlış algılandı. Temelli buüsluba geçtiğim düşünüldü. Böyle bir şey yok tabii ki. Bu, bu seri için geliştirilmiş bir şey. Bu içerik böyle birüslup gerektiriyor.

Fotograf-Serisi-ORHAN-CEM-cETiN-YENi-cAg-NEW-AGE-2

Y.S. Bundan sonraki projelerinizde klasik bir tarzda mı devam edeceksiniz?
O.C.Ç. Bu anlayışla devam eder, bu seriyi sürdürebilirim de. Şu an benim gündemim bu. Bu fotoğraflar da bunu yansıtıyor. Gördüğüm şeyi insanlarla paylaşıyorum. Ama yine insanların benden beklediği işler de yapıyorum.

Y.S. Bu sergide iki ayrı seri dikkatiçekiyor. Makro fotoğraflar ile diğerleri arasında bir bağlantı var mı?
YeniÇağ ile birlikte sergilenen“Kusursuzluk Zaman Alır” serisi, aslında dahaönce tamamlanmış, ancak bir şekilde”YeniÇağ” ile diyaloğu olan bir seriydi. Daha eski işler ama yine YeniÇağ’dan. Bunlar aşırı derece yakındançekilmiş küflenmiş veyaçürümüş gıda detayları. Burada bir şekildeçürüme ve kokuşma ve işe yaramazlık var. Yeni bir oluşum var. İçinden başka bir şey oluşuyor. Yani bizimçöp kabul ettiğimiz, işi bitmiş diye düşündüğümüz şeyler son derece süslü mükemmel bir mimari barındırıyor. Başka birölçekte kusursuz gözüken başka bir yapıçıkıyor içinden. Galiba bu seri YeniÇağ serisini karamsar olmaktan kurtarıyor. Umut taşıyan bir seri. Bizim için absürt veyaçürüme olarak görünen ayrıntılar, hiç beklenmedik bir şekilde yepyeni ve muhteşem bir başka kurgunun doğuşu olabilir! Umarım yanılmıyorumdur. Aksi halde durumumuzçok fena.
Bazen insanlara şu soruyu soruyordum:“Besin zincirinin en tepesinde hangi canlı var?” Herkes”insan” diye yanıt veriyor. Bu,çok kibirli olduğumuzu gösteren bir yanıt. Serideki alt başlık‘Bir günçok güzel olacağım’. Yani bir gün beni de böyle süsleyecekler…

Fotograf-Serisi-ORHAN-CEM-cETiN-YENi-cAg-NEW-AGE-3

Y.S. Makro fotoğrafları panoramik bir şekildeçekmek, bize biraz bu teknikten bahseder misiniz?
O.C.Ç. Bu işlem belli mantığa göre seri halindeçekilen fotoğraflar ve bir yapıştırma yazılımı ile gerçekleşiyor. Fotoğrafların birbirine eklenmesi dahaçok manzaralarda kullanılıyor. Yaçok,çok geniş panoramalar oluşturmak için ya daçok yüksekçözünürlük elde etmek için kullanılan bir teknik. Ben bunu makroya uyguladım.

Y.S. Peki bu tekniği makroya uygulanışı açısından ilk diyebilir miyiz?
O.C.Ç. Ben bilmiyorum diye yok diyemem. Hiç görmedim. Çok yakındançektiğim için, klasik birüç ayağınüzerinde kamerayı yatay eksendeçevirerek uygulanan pan tekniğinde, yapıştırılabilir kareler elde edilemiyor.Çünkü pan hareketinde alan derinliği de açı değiştirdiğinden bir karede net olan detay bir sonrakinde netsize düşüyor. O zaman daüstüste oturmuyorlar. Bu yüzden ben de mini bir şaryo geliştirip onunlaçektim bu fotoğrafları. Amaççözünürlüğü artırmak. Detayların görünmesi lazımdı. Ben bu fotoğrafı tek kare olarakçekmiş olsam standart bir kamerayla bu boyuta kadar büyüttüğümde bu ayrıntıların görünmesi kesinlikle imkansız.

Y.S. Şu anda neler yapıyorsunuz?Üniversite’deöğretim görevlisisiniz. Aynı görevde devam mı?
O.C.Ç. Evet İstanbul BilgiÜniversitesi Fotoğraf ve Video programının başındayım veöğretim görevlisiyim. Dahaçok belgesel fotoğraf ve basın fotoğrafçılığıüzerine uzun eğitimler verdiğimiz Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nde derslere giriyorum. Zaman zaman editoryalçekimler yapıyorum. Değişik sanat disiplinlerinden sanatçılarla sanatçalışmalarıma devam ediyorum. Yazılar yazıyorum.

Bu keyifli sohbet için Orhan CemÇetin’eçok teşşekkür ederiz…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*