Galerist’ten ANDY WARHOL Sergisi; Warhol Hareket Halinde

Aylarönce, Andy Warhol’un Galerist’te sergisinin açılacağını duyduğumda havalara uçtum! Bilindiğiüzere, Warhol, 20.Yüzyıl sanatına estetik açıdan farklı bir yorum getiren Pop Art’ın ikonik figürlerindendir. Sergi, The Andy Warhol Foundation for Visual Art ve The Andy Warhol Museum ile Galerist arasındaki uzun süreli diyaloğun sonucu olarak gerçekleşecek.Üstelik Akbank Private Banking ana sponsorluğunda!

Galeristten-ANDY-WARHOL-Sergisi-1
Warhol film- Chelsea Girls®AWM

Sergide, Warhol’un video, film ve polaroidleri yer alacak. Galerist, sadeceçağdaş sanat alanında değil moda, tasarım ve film alanlarındaöncüçalışmalarıyla tanınan sanatçının işlerini 8 Haziran’da sanatseverlerle buluşturuyor.

Çağdaş Sanat Tarihi açısından Warhol’unönemi, resimlerinin yanı sıra birbirinden farklı teknikleri eş zamanlı olarak kullanmasında yatıyor.

“Bir gün herkes on beş dakikalığına meşhur olacak.”sözüyle bilinen Warhol’un kendisi ise adını tarihe yazdırdı, adından daha uzun süre bahsedeceğimiz de kesin! Geçen hafta New York’ta yapılan bir müzayedede“Self Potrait” (1963-1964) adlı tablosu 38 milyon 444 bin dolara satıldı.Christie’s’e ait bu müzayede evinde düzenlenen açık artırmada Warhol’un 8 tablosu daha toplam 91 milyon dolardan alıcı buldu.

Warhol film- My Hustler®AWM
Warhol film- My Hustler®AWM

Sergiöncesi sanatçıyı daha yakından tanımak istiyorsanız size bir tavsiyem olacak.“Andy Warhol Felsefesi”, (Sel Yayıncılık) Elif Göktepe’ninçevirmiş olduğu kitap geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Hem son derece samimi kaleme alınmış, hem de olağanüstü eğlenceli bir kitap. Warhol biz diye bahsettiği ayrılmaz parçası teybi ile bu kitabın temellerini atmış. Hayata bakış açısını, aklına gelen her şey hakkındaki görüşlerini bu teybe kaydetmiş. Kitap sanatçının aşk,seks,yemek, güzellik, sanat, şöhret, iş, para, başarı,ölümüzerine monologlardan oluşuyor. Aslında‘Andy Warhol Felsefesi’ni okurken Warhol’un bir felsefesinin olmadığını keşfediyorsunuz. Kitap, Warhol’un iç dünyasını tüm açıklığıyla ortaya seriyor.

Andy Warhol, Slovenya göçmeni birçiftçi ailesininçocuğu olarak 1928’de Pittsburg’ta doğar. 1945 yılında New York’a taşınır, vefatına kadar da hiç ayrılmaz. Tasarımcı olarak kısa sürede kendini kabul ettirir. Sanatçı olarak kullandığı serigrafi tekniği ile yaptığı resimlerin kabul görmesi 1960’ları bulur. Sadece plastik sanatlara değil, müziğe ve sinemaya da katkıları oldu. Warhol için Amerikan kültürünü oluşturan her şey bir malzemeydi. New York sanat ortamının gündemini belirleyen, yakın ilişki içinde olduğu Dennis Hopper, Mick Jagger, Joan Collins ve Liza Minnelli gibi popüler Amerikalıları gündeme taşıyacak bir figürdür…

Warhol film- Screen Test-Jane Holzer®AWM
Warhol film- Screen Test-Jane Holzer®AWM

Galerist’teki sergide, sanatçının 1962’de New York’ta kurduğu atölyesi Factory’dekiürettiği işleri olacak. Gözönünde olan ve aykırı kişiliğini ortaya koyan Warhol 1968’de suikaste uğramış. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan sanatçıönceöldü sanılıp, kalp masajıyla hayata döndürülür. Herşeye rağmen hayata tutunan Warhol ancak 2 ay sonra ayağa kalkabilmiştir. Galerist’teki sergide de bu dönemlerde polaroid kameraylaçektiği fotoğraflardan yararlanarak yaptığı portreleri yer alacak. Bunlarla da bitmiyor, popüler kültüre ait imgeleriyle kendisini ikonlaştırarak, müzik, film, tasarım gibi alanları da içine aldığıçalışmaları yer alacak.

Galerist’in Galatasay, Akaretler, Tepebaşı olarak 3 mekanında birden görülebilecek sergi 9 Temmuz’da sonlanıyor. Bu sıra dışı sanatçıyı tanımak için bu fırsatı kaçırmayın!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*