Gehry’den bir New York gökdeleni

Yeni Aşağı Manhattan silüetine batıdan bakış (Fotoğraf: dbox)

37. katında bulunan galerinin açılmasıyla New York by Gehry’nin müstakbel sakinleri, Gehry tarafından tasarlanan ve apartman yaşamını seçkin bir boyuta taşıyan, birbirinden farklı 18 apartman dairesini görebilecekleri bir geziye davet edildiler. Gehry’nin 870 feet (yaklaşık 265 metre) yüksekliğe ulaşan ilk gökdeleni şu an batı yarımkürenin en yüksek konut yapısı olmaözelliğine sahip. Ayrıca dökümlü bir kumaşı andıran bir forma sahip paslanmazçelik kaplamasıyla dikkatçeken kule, Aşağı Manhattan kent silüetine ilham verici bir katkıda bulunuyor.

Gehry-den-bir-New-York-gokdeleni-2

Eight Spruce Caddesi’nde yer alan New York by Gehry’nin kuzeydoğu cephesi (Fotoğraf: dbox)
Gehry’nin tasarımı mimari olarak dış perde duvarın dramatik hareketini bina sakinlerininözel mekanlarına taşıyabiliyor; binanın katlanmaları sebebiyle birbirinden tamamen farklı ve her biri eşsiz olan 200 daire planı ortayaçıkıyor. Cephe dışarı doğru dalgalandığı zaman her katta pozisyonu değişen serbest formlu geniş pencereler, her yönde engelsiz panaromik manzaralar sunarak binanın arazisini en verimli şekilde değerlendiriyorlar.
Gehry-den-bir-New-York-gokdeleni-3
New York by Gehry’nin kuzeydoğu cephesi (Fotoğraf: dbox)
Bu bina New York şehrine saygı gösterisinde bulunuyor, diyor Frank Gehry,“İçinde insanlık bulunan, diğer New York binalarının geleneğine sahip olan, buradaki yaşamın canlılığını ve sükunet dolu sakin anları aynı anda kutlayan bir şey yaratmak istedim. Benim için tasarım her zaman binanın içinde yaşayacak olan insanlara, yüksek kaliteli bir yaşam yaratma odaklı olmuştur. Geniş pencereler tüm dairelere muhteşem bir ışık ve New York’un erejisi ve canlılığı tarafından kucaklandıkları bir‘mekana girme, dahil olma’ hissi sağlıyor. İç mekanları tasarlamak burayı evleri yapacak insanlarla gerçek anlamda bir bağlantı kurmamı sağladı. Umarım beğenirler.”
Press Kit
Eight Spruce Caddesiüzerindeki New York by Gehry’nin kuzeydoğu cephesi (Fotoğraf: Gehry Partners, LLP)
New York by Gehry’nin kiralama ve pazarlama ekibi, Cliff Finn tarafından yönetilen Citi Habitats Marketing Group ve Nancy Packes tarafından yönetilen Nancy Packes, Inc., kulenin sıradışı bir yaşama mekanı olduğu konusunda Frank Gehry’nin görüşünü paylaşıyorlar. Bu canlı“düşey şehrin”, oyunun kurallarını değiştiren yenilikçiözellikleri ve ince düşünülmüş iç mekan tasarımlarıyla lüks kiralık apartman piyasasına mükemmel bir zamanda giriş yaparak sağlıklı bir talebi karşılayacağına inanıyorlar. Gehry’nin New York gökdeleninde yaşamayı düşünenler Citi Habitats’a www.newyorkbygehry.com adresinden ulaşabiliyor.
||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*