Geleceğin Şehirleri

En son sizlere“Hala Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?” diye sormuştum. Bu telaffuzu zor kelimeyi daha da karmaşıklaştırmak ve gözünüzün içine iyice sokmak için.. Sürdürülebilirlik kavramının kapsamı o kadar geniş ve bu kavramçerçevesindeöğrenmemiz ve uygulamamız gereken o kadarçok şey var ki, konu seçmek bir hayli güç oluyor. Geçen haftaülkemizde gerçekleştirilen ve hem gerekli sertifikasyon, hem de aldığıödüllerleön planaçıkan bazı gayrimenkul projelerinden bahsetmiştim. Umarımönümüzdeki dönemde de İstanbul ve bütün Türkiye’de geleceğin şehirlerinin temeli olacak pekçok projeyi anlatma fırsatı bulurum. Şimdi, bir süre Avrupa’da ve dünyanın geri kalanında sürdürülebilir kalkınma adına neler olduğuna birlikte göz atmak istiyorum.

Bu hafta sürdürülebilirlik konusunda en fazla yol alan Avrupaülkelerinden Almanya’dan başlamak istiyorum. Dünyanın pekçok yerinde sürdürülebilir kentsel planlama ve tasarım projelerine imza atan Alman Profesör Albert Speer’in 1964 yılında kurduğu Frankfurt merkezliAS&P (Albert Speer& Partner) mimarlık ofisinden ve geleceğin şehirlerinin yaratılmasında sürdürülebilir kalkınmanın uluslar arası organizasyonlarla bağlantısından bahsedeceğim.

Aslında Albert Speer ismini google ettiğinizde karşınızaçıkan ilk kişi Profesör Speer’ın yine mimar olan modern görüşlere sahip, yenilikçi teknolojiler geliştiren 20. Yüzyılınönemli mimarı olan babası Albert Speer SR.(1905-1987). Onu esas popüler kılansa II. Dünya Savaşı boyunca Alman Silahlanma Bakanı ve Hitler’in yakın dostu olması. Ekolojik mimari konusundaüstat olarak nitelendirilebilecek Albert Speer Jr ise bugün Almanya’nın en saygı gören mimarlarından biri. Almanya Kentsel Gelişim ve Bölge Planlama Merkeziüyesi veçok sayıda uluslar arasıödülün yanı sıra 2001 yılında Frankfurt Belediyesi tarafından Goethe madalyasıylaödüllendirilmiş. 75 yaşında olmasına rağmen sürekli seyahat ederek Almanya’nın pekçok şehrinin yanı sıra Shanghai, Kahire, Bakü, Nijerya, Katar ya da Suudi Arabistan’da pekçok projeüzerindeçalışıyor. Moskova Belediyesine bundan sonra atılacak adımlar için danışmanlık yapıyor.

Gelecegin-sehirleri-2
Prof. Albert Speer Jr.
Yolunun zaman zaman Türkiye’ye de düştüğünü biliyorum. Kendisini ilk olarak İstanbul’da 2 yılönce düzenlenen gördüğüm en etkileyici şehircilik etkinliği olan Urban Age konferansında tanımış ve hayranlıkla dinlemiştim. Bu yıl Ocak ayında yollarımız başka bir organizasyonda yeniden kesiştiğinde geleceğin şehirlerinin tasarımı konusu dahaçok ilgimiçekmeye başladı. Geleceğin şehirlerinin dönüşümünde büyükönem arz eden uluslar arası organizasyonlardaki AS&P izini sürmeye karar verdim.

“Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar ve Herkes için Sağlık” temasıyla EXPO 2015’e aday olan İzmir şehri için fizibiliteçalışmaları, master planı, ulaşım konsepti ve ekolojikçevre analizleri Albert Speer& Partners tarafından tasarlanmış. Farklı kültürleri bir araya getiren ve düzenlendiği kentin ilgi odağı olması ve gelişmesini sağlayan dünyanın en büyük fuarını maalesef İzmir değil “Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji” sürdürülebilirlik temalı diğer aday Milano kazandı..

Eğer bu yıl Haziran’da sonucu açıklanacak 2018 Kış Olimpiyatları’nı Munich kazanırsa, hem Almanya birleşmeden beri ilk kez bu organizasyona ev sahipliği yapacak hem de Albert Speer& Partners Munich’i olimpiyatlar için dönüştürmeküzere tasarım ve uygulamaçalışmaları yapacak.

2022 Dünya Kupası belki biraz uzak gözükebilir ama Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD gibi adayülkelerin arasından sıyrılarak 2022 yılında Dünya Kupası finallerine ev sahipliği yapmaya hak kazanan ilk Ortadoğuülkesi olan Katar,çöl iklimi dezavantajını yine AS&P tarafından geliştirilen ve sıcaklığı 20’li derecelerde tutacaküstün tasarımı ve teknolojisi ile adından söz ettiren stadyumlarla avantajaçevirecek.

Gelecegin-sehirleri-3
al khor stadium

albert speer& partner: qatar stadiums 2022 FIFA world cup
Zengin petrol ve gaz rezervleriyle dünyanın en zenginülkelerinden olan Katar’da inşa edilecek stadlarda, karşılaşmaların oynanmadığı zamanlarda güneş panellerinin suyu ısıtması ve soğutma sisteminin de buza dönüştürmesiyle açık havada soğutma işlemi gerçekleşecek. Stadyumların açılır kapanır tavanları serin havanın dışarı sızmasını engellerken, güneş panelleri, ışıklandırma, skor tabelası ve geri kalan her şeyin gücünü şebekeye aktarılmış elektrikten almasını sağlayacak. İlk kez Katar’ da kullanılacaközel bir sistemle stadyumlar bir nevi doğal veçevre dostu klima sistemiyle soğutulacaklar. Başka bir deyişler soğutma sistemlerinin enerji ihtiyacı ve genel elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden faydalanılarak karşılanacak. Saha içi de oyuncular için yenilikçi teknolojiler kullanılarak soğutulacak.

Gelecegin-sehirleri-4
al shamal stadium

Tamamlanması uzun yıllar sürecek stadlar, hiç şüphesiz sadece inşaattançoköte milyarlarca dolarlık altyapı yatırımları da gerektirecek. Birbirine 1 saat uzaklıkta bulunan ve futbolseverlere isterlerse bir günde birden fazla maç seyretme imkanı sunacak 12 stadın 9’u yeni inşa ediliyor, 3’ü ise elden geçiriliyor. Yeni stadların bazıları modüler birleşenlerden oluştuğundan istenirse demonte edilip başka yere taşınabilecek.

Gelecegin-sehirleri-6
al wakrah stadium

Ne dersiniz? Şortların ekstra kısa olduğu Schumacher ve Maradona’lı siyah beyaz dünya kupalarını seyrederken böyle statları hayal edebilir miydik? Peki ya geleceğin şehirlerini hayal ederken acaba ne kadar yeşil ve sürdürülebilir hayal edebilmiştik? 2000 yılında uzayçağına falan girmedik ama ben 2015’te İzmir’de olamasa da Milano EXPO’da, 2018’de eğer kazanırsa Munich’de Kış Olimpiyatlarında ve 2022’de Katar’da Dünya Kupasında kentlerin uluslar arası organizasyon ve sürdürülebilir tasarımlarla nasıl dönüştüğüne şahitlik etmek için sabırsızlanıyorum…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*