Genç Yetenek: Emir Rıfat Işık

Her geçen gün genç yeteneklerle tanışma fırsatım oluyor. Elimden geldiğince Architecture Of Life’da yer vermeyeçalışıyorum. İşte bunlardan biri Emir Rıfat Işık. Hem karizmatik, hem yetenekli… Packet Phone isimli ilkçalışmasıyla sınırları yok sayarak bu güne kadar bilindik bütün kullanım seneryolarının dışınaçıkmayı hedefledi ve 2007 İstanbul Design Week’te bu tasarım 1.liködulü aldı. Milano’da tanıtıldı. Hakkında pekçok haber yapıldı. Benim deEmir Rıfat Işık ile tanışmam İstanbul Tasarım Haftasında olmuştur.

Yanko design,Mocoloco,Environment team,Tuvie… Nereye baksam ona rastlar oldum. Takibe aldığımız Emir’e bir kaç soru yönelttik onu daha iyi tanımak için:

Tasarım felsefenden bahsedebilir misin bize biraz Emir?

Nasıl tasarımlar heyecanlandırır sizi? Tasarımın odak noktası ne olmalı sizce?

Herşeydenönce neyi, kimin için, ne zaman yaptığım bunu belirliyor.

Biz insanlar günlük yaşantımızı, tamamen görselöğelerüzerine kurulu bir davranış biçimiyle yaşamaktayız. Projelerimdeürün ile insan arasında duygusal bağ kurabilecek detayları görmek, onları irdelemek ve farklı imajları doğru bir şekilde bir araya getirerek akılda kalıcı sonuçlara ulaşmayaçalışıyorum. Bazen gerçek anlamda farkındalık yaratmak amaçlı olsada bazen sadece sonuç odaklı düşünüyorum. Hangisi olursa olsun tasarım karakterimin dışınaçıkmamaya gayret gösteriyorum.

Kesinlikle belli bir karakteri ve anlatim dili olan, tasarımlar bana kendimi iyi hissettiriyor…

Tasarım odak noktası bana göre, tasarım yapılırken kullanıcı kitlesiyle arasında nasıl bir duygusal bağ kurulacağının iredelenmesidir.

Tuzu biberinde Emir Rıfat Işık, formun güzelliğinin yanısıra dokunulası tekstiller kullanarakürünle kullanıcı arasında daha yakın bir bağ kurmayı hedefliyor.

Ne gibi alanlarda tasarımlar yapar Emir Rıfat Işık?

Farklı projeler içinde bulunmayaçalışıyorum. Bazen bir firma içinçalışırken bazen de tamamen kendim için yeni projeler yaratıyorum.

2008’den itibaren Hong Kong ve Los Angeles’ta bulunan bazı firmalarla kullanıcı elektroniğiüzerineçalıştım. Aynı anda bir tekstil firması için illüstrasyonlar yaptım. Süreç devam ederken bir yandan yurtdışına yönelik serbest ürün konseptleri geliştirmeye devam ettim. İstanbul Designweek için mobilya tasarımları yaptım, ardından Istanbul Doors restourant grubunun yeni bir mekanı için kurumsal dekorasyon ve endüstriyel tasarım detayları çalıştım.

Yakın gelecekte hayata geçecek olan yeni projeler var mı?

Şu an İngiltere içinözel bir yapı projesinin konseptçizimlerini yapıyorum. Bir yandan Medical alandaözel bir firma için marka danışmanlığı ve endüstriyel tasarım hizmeti veriyorum. Başka bir firma için de plastik mutfak gereçleri tasarımı için görüşmeler yapıyorum. Yani, bu aralar oldukça yoğun, renkli ve keyifli geçiyor.

Günümüzdeülkemizden ve dünyadan beğendiğiniz ve takip ettiğiniz bir tasarımcı adı verebilir misiniz bize?

Dieter Rams, Michael Young, Kisho Kurokawa,Ümit Altun, Oya Akman, Meriç Kara, Erdem Akan ve Tamer Nakışçı.

Sizce Türkiye’de tasarımcı olmak nasıl? Hangiülkenin tasarım konusunda duruşunu beğenirsiniz? Genç bir tasarımcı olarak nelerin değişmesini beklerdiniz?

Türkiye’de yeni oturmaya başlayan tasarım anlıyışının zorlukları zaman zaman hepimiz için sıkıntılı süreçler doğurabiliyor, ama bunların hiçbirini bahane etmeye hakkımız olduğunu düşünmüyorum. Artıkülkemizde de değerli tasarımcı büyüklerimiz ve yenetekli genç arkadaşlarımız başarılı projelere imza atıyorlar. Türkiye’deözellikle İstanbul’da yaşamayı bizler için ayrıcalık olarak görüyorum,çünkü gerçek anlamda kültürel dokusu zengin, renkli, yaşayan ve ilham alınası bir şehir İstanbul.

İskandinav tasarımını beğeniyorum. Genç bir tasarımcı olarak birşeylerin değişmesini beklemiyorum.Çünkü degişmesi gereken kavramları biz gençler değiştireceğimize inanıyorum. Önemli olan tutkuyla ve istiktikrarlı bir şekilde hedefimize doğru ilerlemek.

Genc-Yetenek-Emir-Rifat-isik-5

Okko kuş besleme kabı tasarımıyla Emir Rıfat Işık, iki ayrı konsept yaratmış. Okko havuz alemi ve Okko Yeşil alem… Balkonunuzun tavanına asarak kuşları hem serinletip, hem de besleyebilir, ya da bahçenizdeki bir kaideninüzerine koyarak kuşların beslenebileceği yeşil bir alan yaratabilirsiniz…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*