Gerilim Ve Aksiyonlu Resimlerin Kadını KEZBAN ARCA BATIBEKİ

Çok merak ediyorum, sanatçı bir anne babanın yanında kızım sanata izleyici mi kalacak yoksa sanatın içinde mi olacak?

İşte sanatçı bir anne baba, Atıf YILMAZ ve Nurhan NUR’un kızıKezban ARCA BATIBEKİ. O sanatın içinde olmayı seçenlerden. Dahaöğrencilik yıllarında başlamış grafik kariyeri. İlkçocuk kitabı; MilliyetÇocuk Kitapları serisi içinde yayınlanmış. İllüstratörlük, kitap kapakları,çocuk kitapları, afiş, kartpostal tasarımları, grafik, caz ve seyahatüzerine seri yazılar, sinemada sanat yönetmenliği, fotoğraf editörlüğü, İsveç TV için birçocuk filmi… Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden yine bir kadını anlatan‘’Al Yazmalım Selvi Boylum’’ film afişini de BATIBEKİ yapmıştır.

Uzun süre İngiltere de kalmış, orada resim yapmaya başlamış, döndüğünde grafiği bırakmış. Resmin yanı sıra farklı arayışlar başlamış. Fotoğraf ve Yerleştirme…

Sanat yolundaki bu uzun yolculuğun şu anki durağı ise Amerika. Sanatçının‘’Pulp Fiction‘’ adlı sergisi New York’ taLeila Taghinia Milani Gallery’de sergileniyor. Başından beri kadın temasını işleyen sanatçı, bu sergisinde de kadın imgesinin yaşam içerisindeki farklı konumlara gönderme yapıyor.

Amerika’dan yeni dönen Kezban ARCA BATIBEKİ ile kısacık bir röportaj yaptım, sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yoğunluğu arasında bize vakit ayırdığı için kendisineçok teşekkür ediyorum.

Resimlerinizi oluştururken nelerden besleniyorsunuz ve bir projenin oluşum süresi nedir?

Genelde yolculuklardan amaçevremde gördüğüm duyduğum her şey yeni bir sayfa açabiliyor.Örneğin;‘’Pulp Fiction‘’ sergisiüçüncü sayfa haberleri ve tahammül edemediğim‘’Sabah Programlarından doğdu. Projelerin oluşum süresi ise 1, 5  –  2 yılı buluyor.

Işıltılı kişiliğinizle ve yeni işlerinizle New York‘ta ki ilk kişisel serginiz nasıl geçti?

Yaban diyarlarda tek başına sergi açan tanınmamış biri olarak hiçte fena değildi. Zamanla daha iyi olması içinçalışıyorum.

Sergilerinize ya da resimlerinize sevdiğiniz film, kitap ya da şarkı isimleri koymaya bayıldığınızı biliyorum peki bu sergi adı nasıl oluştu?

Stüdyoma gelen ve Tarantino’yu  tanıyan Amerikalı bir Sanatçı-Küratör ,‘’ Aaa bu resimler bana  Pulp Fiction  filmini hatırlatıyor‘’ dedi ve ben‘’İsim tamamdır‘’dedim içimden…

Resimlerinizde kadınlarön planda ve aralarında bir sürtüşme söz konusu, bunun sebebi nedir?

Bunuönce kendimize sormalıyız, yanıtı hepimiz için farklıçünkü…

Resimlerinizdeki kadınlar farklı sınıflardan diyebilir miyiz?

Her sınıftan ve her yaştan diyebiliriz…

Atölyede nasıl zaman geçirirsiniz?

Atölyeme sadeceçalışmak için giderim ve işim bitinceçıkarım.

Kadınların dünyaya bakış açısını eleştiren sanatçının sınıf atlamak için savaşan kadınları ironik bir dille anlatan, New York’ta kar fırtınasına rağmen açılışı yoğun bir ilgi ile geçen bu sergiyi Türkiye’de de yakında görmeyi umuyorum!

Teatral sahneler, Rönesans resimlerindeki uçuşan melekleri andıran kadınlar, kurgular… Kezban ARCA BATIBEKİ’nin sergilerinin birözelliği; genellikle bir sonraki serginin fragmanlarının izleyiciye iletilmesidir. Ben de bu sergiden sonra neler olacak merak ediyorum…

Ve, son olarakfacebook sayfamızda Kezban Arca Batıbeki’ninöncekiçalışmalarından görseller bulabilirsiniz…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*