Görsel Açıdan Zengin Ve Mütevazi Bir Mimarlık Merkezi; ARCAM-Amsterdam

Amsterdam’daki modern mimarinin sembolü Amsterdam Mimarlık Merkezi, bakıldığı her açıdan farklı bir görüntü veren dış tasarımı ile cezbediyor. Herkese açık olan bu mekanda, bugünlerde ilginç bir sergi var…

Her kente bir ARCAM gerekmez mi?

1970’li yıllarda‘vasat’ diye nitelendirilen ve şehir sakinlerinin hiç de memnun olmadığı Amsterdam’daki modern mimari, 1980’lerden itibarenönemli değişimler geçirdi. Bugün ise kentteki modern mimari anlayışı oldukça ilgiçekici bulunuyor. 1986 yılında açılan Amsterdam Mimarlık Merkezi de–ARCAMArchitecture Center of Amsterdam- bu değişim süreciyle birlikteönemli misyonlarüstlenmiş. Bunlardan biri; Amsterdam’ın mimari anlayışını ve gelişimini halka anlatıp, insandan ayrı düşünülemeyecek mimariye, kentte yaşayanları da dahil etmek.

Bu şehirde hala boş alan var!

ARCAM, 25. yılını kutladığı bugünlerde de aynı görevi başarıyla sürdürüyor. Dönüşüm sürecindeki Doğu Limanı’nda bulunan bu mimarlık merkezi, genç mimarlarlaçalışmaya ağırlık vermesinin yanısıra her yılücretsiz ziyaret edilebilen 5 farklı sergi düzenliyor. Sergi konseptleri ise genellikle mimarideki yeni gelişme ve anlayışlar ile Amsterdam mimarlık tarihi oluyor. Bugünlerde de‘New space for the city’ isimli sergi, 11 Haziran’a kadar görülebilir. Sergi, kentsel dönüşümüzerineçalışmalar yapan, mimar Tom Bergevoet ve Maarten van Tuijl’in işbirliği ile hayata geçmiş olantemp.architectureurbanism isimli bir mimari oluşuma ait.

temp.architectureurbanismbu sergide, Hollanda’da mimari hareketliliğin ve gelişimin azaldığını vurguluyor. Kentteki atıl, büyük, boş alanlar veçok sayıda terk edilmiş boş binalar da bunun bir göstergesi olarak belirtiliyor. Sergide de sözkonusu boş alanlar/mekanlar için ne gibiçalışmalar yapılabileceğine dair işlevsel ve ilginç projeler sunuluyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bu konu, iki ayrı panelde mimarlar tarafından ele alındı ve tabi ki bu yine halka açık bir etkinlik oldu. Ayrıntılı bilgiye temparchitecture internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

ARCAM yapılırken dikkate alınanüç unsur neydi?

René van Zuuk tarafından projelendirilen ve 2003’te yapımı biten ARCAM, mimara aitüç adet müze projesinden biri. Diğerleri, De Verbeelding ve National Historic Museum. Zuuk, projeyi oluştururken 3 ana unsuru dikkate aldığını belirtiyor. Birincisi, ARCAM’ın denize bakan cephesinin gördüğü, karşı kıyıdaki Amsterdam Denizcilik Müzesi– Maritime Museum -. Bu cepheye bilinçli olarak mütevazı bir form verilmiş ve diğer cepheye göre su hizasına yakın tutulmuş.

İkincisi, müze girişinin de olduğu, Prins Hendrikkade Caddesi’ne bakan cephenin diğerine göre yüksek tutulması ve farklı bir formda tasarlanması. Her iki cephe de camdan oluşuyor, ayrıca diğer giriş kapısının olduğuüçüncü cephe de cam ile kaplı… Son olarak mimarın dikkate aldığı unsur; iki farklı cepheye rağmen binada bir bütünlük sağlanması ve heykelsi bir form ile bu bütünlüğe ulaşılması. Binanın dış cephesinde cam dışında kalan bölümlerde alüminyum kullanılmış. ARCAM’ın şekli, suyun kenarında olmasına gönderme yaparcasına, bazı açılardan bakıldığında su damlası formunuçağrıştırıyor. Bu sadece kişisel bir gözlem…

Ne hissettiriyor?

Sergi alanındaki mütevazi sunum anlayışı, denize bakan camınönündeki oturma bölümü veçalışma masası ile kendinizi son derece rahat hissedebileceğiniz bir mekan yaratılmış. Her kent için bir ARCAMözlemiçekenler, mimariçalışmaları, panelleri ve sergileri buradan takip edebilirler:www.arcam.nl.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*