Grup Grip-in kolektifi Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi’ni yeniden yorumladı

Hüseyin Bahri Alptekin’in 1991’de, tasarım öğrencileri Ali Cindoruk, Eray Makal ve Erhan Muratoğlu’yla kurduğu Grup Grip-in kolektifi sanatçının arşivini yeniden yorumladı. Dizin ve Dolaşım: Driftmentary adlı proje, 10 Eylül’den itibaren SALT Galata’da.

Dizin ve Dolaşım: Driftmentary

Grup Grip-in Kolektifi

SALT Galata

Sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin’in (1957-2007) arşiv ve kitaplarından oluşan koleksiyonu, Kasım 2011’den bu yana SALT Galata’da yorumlanıyor. Bugüne dek sırasıyla Alptekin’in eşi Camila Rocha ile arkadaşları Ahmet Şenkart, Özgür Uçkan ve Luchezar Boyadjiev tarafından hazırlanan projenin beşincisini, sanatçının birlikte farklı proje ve sergilerde yer aldığı Grup Grip-in kolektifi gerçekleştirdi. Kolektif, tasarımcılar Ali Cindoruk, Eray Makal ve Erhan Muratoğlu’ndan oluşuyor.

Grup Grip-in kolektifi, 1991’de, Alptekin’in Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde Vasıf Kortun’la yürüttüğü “Modern Sanat Felsefesi” adlı yüksek lisans dersinde, High and Low: Modern Art and Popular Culture (Museum of Modern Art, New York, 1990-1991) sergisine konu edilen popüler kültür-kurumsal sanat ilişkileri tartışmalarında öğrencilerin katılımıyla oluştu. Kolektif, tasarım, kiç, müelliflik ve popüler kültür araştırmaları bağlamında 1992’de, Ankara’da Popüler Mitler ve Grafik (S)imge Dolaşımı adlı bir sergi de yaptı.

Dizin ve Dolaşım: Driftmentary projesi kapsamında, Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi dizini bir metin dökümüne dönüştürüldü. Bu dizin ile Alptekin’in bilgi ve sanata yaklaşımı arasında bağlantılar kurmayı amaçlayan mekânsal müdahaleler gerçekleştirildi. SALT Galata’daki Kafe’de oluşturulan dizin arşivin bütününü temsil ederken, SALT Araştırma’da sergilenen obje ve imgeler dizin ve arşiv arasındaki ilişkileri inceliyor. Bu yaklaşım, Alptekin’in sıklıkla işlediği dolaşım, heterotopya, metinlerarasılık, temellük [kendine mal] etme gibi kavramlara gönderme yapıyor. Kolektife göre “driftmentary” kavramı ise, sanatçının hayat ve sanat üretimiyle kurduğu iç içe ilişkinin doğasına işaret ediyor.

Ali Cindoruk, İstanbul ve New York’ta komisyon, kolektif ve inisiyatif bazlı disiplinlerarası üretim ve tasarım çalışmaları yürütüyor.

Eray Makal, çalışmalarını 12punto tasarım ofisinde sürdürüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve GQ Türkiye’nin kreatif direktörüdür.

Erhan Muratoğlu, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yarı zamanlı olarak ders veriyor. Dijital sanat ve kültür üzerine çalışan NOMAD’ın kurucularından ve “ctrl_alt_del” işitsel sanat projesinin organizasyon komitesi üyesidir.

 

Görsel

Popüler Mitler ve Grafik (S)imge Dolaşımı (ANFA, Altınpark, Ankara, 1992) sergisinden

SALT Araştırma, Hüseyin Bahri Alptekin Arşivi

 

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*