GÜLTEN İMAMOĞLU “IŞIĞA DOĞRU” RESİM SERGİSİ Ekol Sanat Galerisi’nde

İzmir’de yer alan Ekol Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Resim Sanatının en önemli kadın temsilcilerinden, “Organik Metastrata” adını verdiği özgün üslubuyla adından söz ettiren Gülten İmamoğlu’nun “Işığa Doğru” isimli resim sergine ilk kez İzmir’de 19 Nisan -20 Mayıs tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Gülten İmamoğlu, çağdaş Türk resim sanatının, çok sayıda uluslararası ödüle sahip önemli temsilcilerindendir. Aynı zamanda sanatçının eserleri, yurtdışındaki South Nevada Fine Art Museum (Las Vegas- USA), Osthaus Museum (Hagen- ALMANYA), Baksı Müzesi ve özel koleksiyonlarda da yer almaktadır.

ekol-gulten-imamoglu-sergi-1

Gülten İmamoğlu, Yaşam’ı; “zihinsel olarak yarattığımız imgelerin dışında, kendi öz benliğimizi deneyimlediğimiz, içinde kendi mucizelerini barındıran, derin bir hikâye” olarak yorumluyor. Resmettiği her bir eser, bu hikâyeyi tamamlayan evrende bütünün bir parçasını oluşturmaktadır. Kelimelerin sadece yaşananları insanların anlayabileceği bir boyuta taşıdığına inanan sanatçı sözcüklerin sesinin yetmediği yerde, sanatın ifade gücüyle varoluşu sorgulayarak yaşama katkısına dikkat çekmektedir.

Gülten İmamoğlu temelde “insanoğlunun ışığa doğup, ışıktan yok oluş” gerçekliği ve bunu yöneten zamana karşı çaresizliğini sorguladığını söylemektedir. Soyut heykelsi figürler yaratan sanatçı eserlerinde her açıdan denge kurarak yön kavramını yok saymaktadır. “Çünkü evrende her şey dengededir ve evrenin altı, üstü, sağı ya da solu yoktur. Evren içinde mucizeleri barındıran soyut bir sonsuzluktur. İnsan evrenin küçük bir yansımasıdır ve evrenin sınırlarını sezgileriyle çözmeye çalışmakta olduğunu” söylemektedir.

ekol-gulten-im-2

Bu sergisinde yer alan eserlerinde de insanın zamana karşı çaresizliğini işlerken, yaşam ve ölüm arasındaki yolculuğa ve evrenin sonsuz döngüsüne katman katman şekil veriyor. Cinsiyetler arası ilişkileri ve çatışmaları, aşk, acı ve hüzün arasındaki bağı, rüya ve gerçeklik arasındaki tezatlıkları rengin gücünü kullanarak ışığa doğru giden yolu aydınlatıyor..

Gülten İmamoğlu’nun “Işığa Doğru” isimli Resim sergisi 19 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında sergiye özel en seçkin yapıtları ile Ekol Sanat Galerisinde izleyicilerle buluşuyor.

Sergi Künyesi

Sanatçı Adı: Gülten İmamoğlu
Sergi Adı: “Işığa Doğru” Resim Sergisi
Sergi Tarihi: 19 Nisan – 20 Mayıs 2015
Yer: Ekol Sanat Galerisi
Adres: Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı, Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Yanı
Çiğli – İZMİR
Telefon: +90(232) 329 39 19
Detaylı bilgi için web sayfası: http://www.ekolsanatgalerisi.com/

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*