Helsinki: ‘Cool’ ve cömert

İskandinavlar’ın“soğuk insanlar” olduğuna dair genel bir kanı vardır ancak ben bunu Helsinkililer için söylemek istemiyorum.“Soğuk” olarak tanımlanan bu insanlar cuma ve cumartesi geceleri kenti eğlence alanınaçeviriyorlar; ayrıca yabancılara da dostça yardımcı oluyorlar. Şehir, mimariözellikleri ve bozulmamış doğası ile kenidini cömertçe sunarken, gelişmişliğin en güzelörneklerinden biri olarak Baltık Denizi’nin kıyısında süzülüyor…


suomenlinna

Helsinki’ye gittiğinizde“görmeden dönmeyin” diyeceğim yerlerin başında Kaivopuisto Parkı var. Kentin merkezindeki parkta yazın piknik yapmakçok keyifli oluyor. Eğer“her şehrin iyi kötü bir meydanı olur, buranınki nerede?” derseniz, Senato Meydanı’na (Senaatintori) gitmeniz gerekiyor. Meydandaki Helsinki Katedrali (The Helsinki Cathedral) görmeye değer. Park, meyden, katedral derken; son derece tipik bir Avrupa şehrinde olduğunuz hissine kapıldıysanız, sert kayaların içine oyularak yapılmış Temppeliaukio Kilisesi size yanıldığınızı fısıldayacaktır. Timo ve Tuomo Suomalainen kardeşler tarafından tasarlanan bu ibadethane 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1969’da tamamlanmış; oldukça etkileyici.


Helsinki Katedrali (The Helsinki Cathedral)


Helsinki Kathedrali


Temppeliaukio Klisesi


Temppeliaukio Klisesi


Temppeliaukio Klisesi


Senaatintori

Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi burada da müzeler oldukçaçarpıcı ve zengin.Finlandiya Ulusal Müzesi (Kansallismuseo), sizi ilkçağlardan bugüne bir yolculuğaçıkarırken,KiasmaÇağdaş Sanatlar Müzesi 1960-1990 dönemini kapsayan dünyadan ve Finlandiya’dan bir koleksiyon ile dikkate değer.


Kansallismuseo


Kiasma


Kiasma

Dünyanın En İyi Okulu sergisi ve”Modern Fin Mimarisi”ne birkaçörnek;

Finlandiya’dakiöğrenciler OECD’ninözel bir programı olan PISA’da (UluslararasıÖğrenci Değerlendirme Programı – Programme for International Student Assessment) dünyaçapında en iyi performansı gösterenlermiş. İşte MFA-Museum of Finnish Architecture,“Best School in the World” sergisinde bu başarıya okulların mimariözelliklerinin nasıl katkısı var diye bakıyor. Oldukça ilginç ve ufuk açıcı birçalışma… Müze ayrıca rezervasyon ile bu okullara mimari tur da düzenliyor. Sergi, 8 Haziran-25 Eylül tarihleri arasında. www.mfa.fi


Yüksek okul ve meslek okulu, Sipoo 2007/ K2S Mimarlık Ltd


Lise, Joensuu 2007/ Lahdelma& Mahlamäki Mimarlık


Hiidenkivi School, Helsinki 2005/ Häkli Mimarlık

Helsinki, ruhu olan bir kent. 1800’lerde Rus işgalinde kalmış; aslında kentin uyanışını sağlayan da Ruslar. O tarihe kadar Finlandiya’nın başkenti ise Turku. Ruslar hakim oldukları dönem boyunca mimari anlamda da etkilemiş burayı. Ancak 20. yüzyıl itibarıyla bambaşka bir mimari anlayış var Helsinki’de.
Wisa Wooden Design Hotel

Bu ahşap tasarımlı otel, Helsinki yakınındaki Valkosaari Adası’na konumlandırılmış. Otelin mimarı Pieta-Linda Autilla, projesine ilham veren duyguları şöyle anlatıyor:“Güçlü dalgalar, denizin kararttığı ahşap bir bloğu derinliklerden su yüzüneçıkarttı ve onu bir kayanınüzerine fırlattı…”


Kupla

Adalar bakımından zengin olan Finlandiya’da yine Helsinki’deki Korkeasaari Adası’nda bulunan bir gözetleme kulesi Kupla. Baloncuk anlamına geliyor ve ahşapçıtalardan oluşuyor. Bu hafif ve hasır tasarıma sahip kule, yine orada bulunan Helsinki Hayvanat Bahçesinin, her tarafı görebilen, ama gözeçarpmayan simgesi haline gelmiş. Bu arada kule,çok uluslu biröğrenci grubu tarafından yapılmış.


Viikki Kilisesi

Viikki bölgesinde bulunan kilise, JKMM tarafından tasarlanmış. Ahşap kullanılması geleneksel ahşap Fin kiliselerine gönderme yaparken, modern tasarım dikkatçekiyor. Kilisenin binaözelliklerinin, modern ve geleneksel mimari metodların bir kombinasyonunu içerdiğini belirtiyor JKMM mimarlıktan Samuli Miettinen.


Seafarers Center

Denizcilere kucak açan bu yapı, Vuosaari liman bölgesinde bulunuyor. Uzun yollardan bu limana gelen denizciler için,çokamaçlı dinlenme alanı olarak düşünülmüş bu bina, ARK-house mimarlık tarafından tasarlanmış ve‘evlerine dönecek olan denizcilerin iyi anılarla buradan ayrılması düşüncesi’ binanın yapımındaki ana felsefeyi oluşturmuş. Seafarers Center’da kısacası huzur amaçlanmış…

Bu‘cool’ ve görsel açıdan cömert kenti bir gün ziyaret etmeniz dileğiyle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*