Her şey daha engelsiz bir yaşam için…

Herhangi bir sebeple tekerlekli sandalye kullanmış olan herkes bilir ki tekerlekli sandalyeler, tasarımları ve kullanım alanlarındaki tasarım yetersizlikleri gibi sorunlar sebebi ile kullanıcıya günümüzde dahi zor anlar yaşatmaya devam eden ve bu gibi dertleri ile halen amaçlarını yerine getirememeye müsait olan araçlardır.

Her kesimden tekerlekli sandalye kullanıcılarını bu gibi problemli durumlardan kurtarmayı amaç edinmiş ve bunu gerçekleştirmek için 8 Kasım 2012’de sonuçları açıklanacak olan James Dyson Ödülleri‘ne sundukları projeleri ile destek bekleyen bir Alman tasarım grubu, tasarımları “Neo Modularer Aktivrollstuhl” (Neo Birimsel Tekerlekli Sandalye) ile şimdiden dikkatleri üzerine toplamış durumda.

Her-sey-daha-engelsiz-bir-yasam-icin-2

Neo Modularer Aktivrollstuhl, birimsel (daha sık kullanımı ile modüler) bir tekerlekli sandalye. Yapı olarak koltuk ve etrafındaki büyük tekerlekleri sabit olan sandalyenin ön tekerleklerinin bulunduğu parça değiştirilebilir bir şekilde tasarlanmış. Burada amaç, tekerlekli sandalyenin değişen iç ve dışmekan tasarımlarına bağlı olarak kullanıcının karşılaşacağı sorunları azaltarak, manevra ve hareket kabiliyetini arttırmak. Bunlara ek olarak değiştiribilir bu parçalar ile yapılabilecek sportif aktivitelerin de yelpazesi genişletilmiş -ki bu durum kullanıcıyı gayet yüklü olacak ayrı bir tekerlekli sandalye masafından da kurtarıyor.

Neo Modularer Aktivrollstuhl‘un getirdiği bir diğer yenilik, tekerlekli sandalyenin arka kısmında bulunan çanta. Bu çantanın aynı zamanda bir sehpa olarak da kullanılabilmesi dışında, ancak oturağın altından serbest bırakılmak sureti ile güçlendirilmiş sabitleme sistemi ve kolay monte sağlayan magnetik geri yerleştirme özellikleri bulunmakta. Kullanıcı, çantayı almak istediğinde, oturduğu yerin altından çantayı itiyor ve çanta serbest kalıyor. Çantayı yerine geri koymak istediğinde ise basitçe çantayı güçlü mıknatısların olduğu yuvalara oturtuyor ve çanta sadece kullanıcının onu serbest bırakabileceği bir biçimde yerine sabitleniyor.

Bu özellikler, kullanıcının ek bir çanta gereksinmesi olmadan, yapının bir parçası olan çantasını daha ergonomik bir biçimde kullanmasının yanı sıra hırsızlık olaylarına karşı kişisel eşyaların çalıma riskini azaltıyor ve kullanıcının saldırgan ya da hırsıza karşı kendini savunma imkanını da arttırıyor.

Projenin geliştirilmesine, pazar araştırması, bedensel özürlü çocukların eğitim gördüğü bir kurumda 1 yıl süren araştırma süreci ile Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında uzun süreli ve geniş çaplı bir anket çalışması da dahil edilmiş. Bu araştırmaların haricinde eskizler, eski modeller ve gönüllüler ile test edilen prototipler kullanılmış.

Belki proje büyük ödülü kazanamayacak ama şüphesiz ki bir gün bu fikir hayata geçirilerek ve amacına elbet ulaşacak!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*