Hong Kong’u Görmeniz İçin 7 Neden

Doğu’da Batı kültürünün kendine yer açmasıyla ortayaçıkan ilginç tablonun adıdır Hong Kong… Bu şehir-devlet, 19. yy’ın sonundan 1997’ye kadar bir İngiliz sömürgesiydi. II. Dünya Savaşı’nda kısa bir süre Japonlar’ın eline geçse de yine İngilizler’e bağlanmış. Bugün ise Hong Kong; iç işlerinde serbest, dış işlerindeÇin’e bağlı olarak yaşayan, dünyanın en zengin serbest bölgelerinden biri.

Kawloon, Victoria, Hong Kong adası ve Aberdeen bölgelerinin oluşturduğu bütüne bugün dünyaçapında Hong Kong deniyor. Söz konusu dört bölge ise birbirlerine tüneller ile bağlı. Denizin altından geçenüç, dağların ortasından geçen 10 adet köprü/tünel bulunuyor. Gökdelenleri, gizemli tapınakları, korunmuş doğası, rengarenk parkları ve uzak olmasına rağmen dünyanın merkezinde olduğunuzu hissettiren temposu ile keşfedecek sayısız deneyim sunan buözel şehri gezmeniz için size 7önerim olacak. Bunları yapmadan Hong Kong’dan sakın ayrılmayın derim!


Victoria Tepesi’neçıkın

Şehri gezmedenönce nasıl bir yerde olduğunuzu anlamak ve eşi bulunmayan bir manzaradan mahrum kalmamak için ilk iş olarak 552 metre yükseklikteki Victoria Tepesi’neçıkmalısınız. Hong Kong adasında bulunan tepeden göz alıcı gökdelenleriyle Kawloon’u, Victoria Limanı’nı ve kentin yemyeşil alanlarını seyredebilirsiniz. Turistlerin ençok ziyaret ettiği ve The Peak olarak da isimlendirilen Victoria Tepesi’ne teleferik ileçıkabilirsiniz.

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-1

268 basamak sonra Buddha’ya ulaşın

Lantau Adası’nda dünyanın en uzun açık hava Buddha heykelini görebilirsiniz. Bronzdan yapılmış heykele 268 basamakçıktıktan sonra yakından bakabilirsiniz. Bence uzaktan daha etkileyici… Ayrıca Sheung Wan’daki Man Mo da görmeye değer; zira burası kentin en eski tapınağı.

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-5

Hong Kong Disneyland’de çocukluğunuza geri dönün

Disneyland başlı başına cezbedici bir oyun alanı! Hong Kong’daki de Main Street USA, Fantasyland, Adventureland, Tomorrowland isimlerinde dört tematik alan ile zamanı unutturuyor!

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-8

Gökdelenlerin arasında kaybolun

Dünyanın enönemli finans merkezlerinden biri olan Hong Kong’da aslında binaların dikilebileceği düz araziler bulunmuyor, denizin bittiği yerde yüksek dağlar başlıyordu. Kentleşme için ihtiyaç duyulan engebesiz alanlar deniz doldurularak oluşturulmuş. En dikkatçekici gökdelenler arasında şehir merkezinde bulunan 346 m yükseklikteki Sheung Wan, ilk yapıldığı yıllar (1979-1985) oldukça yüksek olduğu kabul edilen, şimdiyse diğerlerinin yanında kısa kaldığı söylenebilecek 179 m yükseklikteki Hong Kong& Shanghai Bank– HSBC, 367 m yükseklikteki Bank of China, 415 m ile Hong Kong’un en yükseği Two International Finance Centre (2 IFC) sayılabilir. Geceleri gökdelenlerden yapılan ışık gösterilerini kaçırmayın…

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-21

Bruce Lee ile fotoğrafçektirin

Kawloon’daki Avenue of Stars (Starlar Caddesi) için Doğu Hollywood’un bir izdüşümü diyebiliriz. Burada Hong Kong’un film tarihini ve Kung-fu efsanesi Bruce Lee’nin heykelini bulacaksınız.

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-12

Parkları keşfedin

İlk bakışta kendisine gökdelenlerin hakim olduğunu düşündürten Hong Kong’da yeşil alanlar ve parklar hiç de azımsanmayacak kadarçok. Hatta Aberdeen’deki Okyanus Parkı Asya’nın enünlülerinden. Burada GüneyÇin Denizi’nin muhteşem manzarası ile bir süre baş başa kalmanızıöneririm. Ayrıca Victoria Parkı’na gitmeyi de ihmal etmeyin.

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-18

Eğlence ve lezzet duraklarını sakın kaçırmayın

Hong Kong’taki gece kulüpleri ve karaoke barlar canlı bir eğlence hayatının ipuçlarını ilk bakışta verir. Eğlence mekanları doğuda, ençok da Lan Kwai Fong’da toplanmış durumda. Lezzetçeşitlerine gelince, deniz mahsulleri Hong Kong mutfağında başrolü oynayarak size bir adada olduğunuzu hatırlatır. Şehirde farklı konseptlerde 9.000’den fazla restoran bulunuyor. Gitmişken mutlaka Asya mutfağını veÇin, İngiliz, Hong Kong tarzıçayları tadın.

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-10

Hong Kong… Doğu’da, Batı kültürünün kendine yer açmasıyla ortayaçıkan ilginç tablo, dünyanın en uzak merkezi. Bu nadide ve yüksek tempolu şehri bir gün görmeniz dileğiyle…

Hong-Kong-u-Gormeniz-icin-7-Neden-11

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*