Huzur Vadeden Tasarımlar

Flensted Mobiles tasarımcılarından Ole Flensted’in Anadolujet’in Mayis sayisinda yayinlanan söyleşisi

Dengede hareket düzeni, bir diğer adıyla “mobil”ler, dekoratif ve huzur veren görünüşleriyle evlerimizi süslemeye başladı. 1953 yılında Danimarkalı Christian Flensted tarafından icat edilen mobiller, bugün Avrupa ve Amerika’da birçok evin vazgeçilmezi. Türkiye’de de görmeye başladığımız bu sempatik tasarımlarla ilgili sorularımızı tasarımcı Ole Flensted’e yönelttik.

Mobilesininterior5-LifeandThread(FM-124)-Tangored-(FM-133R)--TurningLeaveslarge-(FM-141L)_4

Mobil nedir?

Mobil; özellikleri gereği bir noktadan asılan, yapımında değişik materyallerin kullanıldığı ve çeşitli şekillerde tasarlanabilen, iç mekânları süsleyen dekoratif bir aksesuardır. Mobilleri çekici kılan özellik ise mobili oluşturan farklı parçaların belirli bir denge ve hareketlilik faktörü içerisinde bir arada olmalarıdır. Mobili kısaca sanatsal hayal gücünün dekoratif ve çoğu zaman esprili bir şekilde tasarıma dönüştürülmüş hali olarak tanımlayabilirim.

Bir mobil tasarımının en önemli özellikleri nelerdir? 

Tasarımda en önemli faktör, şüphesiz mobilin hareketi ve görsel etkisinin kuvveti açısından dengedir. Bu denge sayesindedir ki birbirinden bağımsız şekiller belirli
bir bütünlüğe kavuşmakta ve salınımları kişiler üzerinde değişik duygular uyandırmaktadır.

Mobilesininterior13-Mobiles-434GuggenheimNewYork-3

Tasarımlarınız insanlara neler vadediyor?

Mobiller, hareketleri esnasında insanlara ilham kaynağı olmayı ve aynı zamanda rahatlamalarına yardımcı olmayı vadediyor. Yapıları gereği mobiller denge faktörünü içinde barındırıyor
ve insanların da kendi iç dünyalarında bu dengeyi yakalamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Mobiller ile Danimarka kültürü arasındaki bağ nedir? Mobiller nasıl geleneksel bir el sanatı halini almıştır?

Aslına bakarsanız kâğıt, saz gibi materyaller kullanılarak çeşitli figürlerin yapımı Baltık Denizi ülkelerinde yüzyıllardır bir gelenek şeklinde var olmuştur. Mobillerle ilgili çeşitli batıl inanışlar da söz konusudur. Bu mobilleri evlerinde tavana asan insanlar mobillerin gelecek hasat döneminde bereket getireceğine inanmaktaydılar. Eve asılan bir mobilin o eve hırsız girmesini engellediği veya köylü kadınların yeni doğmuş çocuğun beşiği üzerine astıkları mobilin bebeği tüm kötülüklerden koruduğu da bu batıl inanışlardan bazılarıdır. Bugün ise insanların mobilleri kullanma nedeni insanları stresli, sıkıntılı, bol koşturmalı şehir hayatından uzaklaşmak için iç mekânlara değişik ve dekoratif bir hava katmalarıdır.

Mobilleriniz hangi mekânlar için uygundur?

Mobilleri tasarlarken her yaşa ve her mekâna uyumlu olmalarını istedik. Bu düşünceden hareketle mobillerimizi iki ayrı kategori içerisinde biçimlendirdik. Böylece hem çocuk odalarında kullanılabilecek modeller; hem de yetişkin insanların odalarında, salonlarında, ofislerinde yer alabilecek modeller ortaya çıktı.

Flensted Mobiles ürünlerini satın almak için Pomstore‘u ziyaret edebilirsiniz.

Mobilesininterior9-Mobiles-30ShoalFish-3

GAMZE KANTARCIOĞLU

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*