Röportaj; İç Mimar Ayhan Güneri ile ADesign Ödülleri Sonrası Buluştuk

Euromar ayakkabı üreticisi için tasarladığınız 4 farklı konseptteki showroom tasarımlarınız ile Merkezi Milano’da olan Avrupa birliğinin en önemli ve kapsamlı yarışması kabul edilen A’Design Award tasarım yarışmasından 4 ödüle layık görüldünüz. Öncelikle başarınızı tebrik ediyoruz.

• Bana göre bu 4 konseptte tasarımsal anlamda eşdeğer görünüyorlar. “Segmentation” ve “Chameleon” konseptiyle tasarladığınız showroomlar altın ödüle layık görülürken, “From The Future” gümüş “From The Nature” isimli tasarımınızın bronz ödüle layık görülmesinin sebepleri ne olabilir acaba? Bu mekanları oluştururken ki tasarım kriterlerinizden bize biraz bahsedebilir misiniz?

AYHAN-GUNERI-GOLD WINNER SEGMENTATION

A Design Awards diğer yarışmalardan farklı sistemde feedbackleri olan ve projelerin tashih edilerek yarışmaya hazırlanmasını prensip edinmiş bir yarışma. Projeler Profesörler, Öğretim görevlileri, konularında uzman akademisyenlerden kurulu bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Birbirinden farklı düşüncelerin ve değerlendirme kıstaslarında projelerin farklı noktalarına odaklanabilmiş olmaları nedeniyle; bir proje diğerinden farklı eleştiri almış olması bize doğal geliyor.

Euromar Showroom çalışmasında ürün tipleri, kullanım kategorileri, üretim ve pazarlama yöntemlerini tasarım kıstasları olarak kabul ettik ve buna göre projelendirdik. Proje 450m2 alana yayılı mekanda 3 showroom, bir lounge ve kafeden oluşuyor.

Sergileme mekanlarına hizmet veren lounge’ta teknoloji teması üzerinde duruldu. Tavan ve duvarlardaki teknolojik çizgiler tüm showroomlarda sergilenen, ithal edilen ve bina ile bitişik fabrikada imal edilen ayakkabıların teknolojilerini ifade eden çizgilerle tasarlandı.

Showroomlarda ise sergilenecek olan ayakkabıların kategorilerine göre 3 farklı tema üzerinde çalıştık.

AYHAN-GUNERI-GOLD WINNER CHAMELEON IMAJ (1)
A Design Awards Gold winner CHAMELEON
A Design Awards Gold winner CHAMELEON
A Design Awards Gold winner CHAMELEON

Showroomlardan ilkinde, yüksek enjeksiyon teknolojisi ile imal edilen spor ayakkabılar ve spor ekipmanları sergilenecekti.

Enjeksiyon kalıpta basılarak imal edilmiş gibi duran mekanın imalat yönteminde de, mobilya parçaları  sanki enjeksiyon kalıplarda imal edilip,bir araya gelerek bir bütünü oluşturması sağlandı.

AYHAN-GUNERI-SILVER WINNER FROM THE FUTURE IMAJ (2)
A Design Awards Silver winner From The Future

Ortaya odaklanmış eğik dairesel formlu tavan barissol ve led aydınlatma sistemleri ile oluşturulurken, orta noktaya odaklanmış 4 adet modülde değişik branş ayakkabıları sergilenmekte. Mekanın bu teknolojik kronolojisini döşeme kaplamasındaki parlak ral uygulama epoksi kaplama tamamlamakta. Tüm  bu teknolojik görselliği yumuşatan nokta tavanda yer alan iri dikiş izleri. Bu izler teknoloji ve el emeğinin birleşiminden oluşan ayakkabıları simule eder tavırda.

Ayhan Guneri SILVER WINNER FROM THE FUTURE IMAJ
Ayhan Guneri SILVER WINNER FROM THE FUTURE IMAJ

Duvarlardaki sergileme modüllerinin backgroundlarında kullanılan özel tasarım grafik dizaynlı inkjet baskılar, mekanın tamamlanmasına yardım eden bileşenlerden bir diğeri.

Naturel deriler ve ekolojik tabanlardan imal edilen ayakkabıların sergileneceği ikinci showroom oluşturulurken, dilimlenerek filelere dizilmiş dere taşları döşeme kaplamasını, buffalo derisi taklidi dikişli paneller duvar modullerini, liflenerek ayrıştırılmış bambu ulf moritz kağıtlar duvarları oluştururken tüm mekanı oval formda Amerikan ceviz latalar çepeçevre sarıyor. Ayakkabıların yumuşak çizgilerini, mekanı yorumlarken aynı çizgileri kullanmak adına gözden kaçırmadık.

AYHAN-GUNERI-GOLD WINNER SEGMENTATION IMAJ (1)
A Design Awards Gold winner Segmantation

Bu mekanda sergilenen diğer grup salon ayakkabılarını temsil etmek için, bir otelin balo salonunu andıran ikinci katman tavan ve 8 adet özel tasarım aydınlatma elemanları ruhu oluştururken, amorf çizgisi ile mekanda kendini hissettiriyor.

BRONZE WINNER FROM THE NATURE IMAJ (1)
A Design Awards Bronze winner From The Nature

İnsanoğlunun varlığını tüketmesine direnen doğayı temsil eden üçüncü showroomun temasını oluşturdu, beton dokuda hapsolmuş doğal ahşap mekanın uç noktalarında bu kirli beton dokudan sıyrılarak gökyüzünü temsil eden mavi tavana doğru yükseltildi. Bu yükseliş bir ağ gibi mekanı çepeçevre sarmalayarak kendisine dokunulmasına direnircesine bir tavır  sergilemesine imkan verildi.. Bu tavır showroomda sergilenen casual yaşam stiline odaklı ayakkabıların mantığı ile birebir örtüşüyor.

Duvarlarda kullanılan özel tasarım görseller insan etmeniyle çeşitli bileşenlerden kaynaklanan, doğanın kirletilmesini grafiklerle anlatıyor.

Şeffaf epoksi 4mm kalınlığıyla  toprağın üzerini kaplayan yoğun bir su tabakasını simule ederken suyun toprağı ve doğayı diriltişini temsil ediyor. Tavandan sarkıt , wilmotte & associes tasarımı Mouette simmetrica aydınlatma armatürleri gökyüzünde süzülen kuşlar etkisiyle doğaya dinamizm yüklemek istercesine mekanı hareketlendiriyor.

• Mekanlarınızda teknolojiyi ve yeni malzemeleri kullanmayı sevdiğinizi görüyoruz. Bu firmanın kurumsal kimliğiyle alakalı bir şey midir, yoksa tasarladığınız tüm mekanlarda aynı çizgiyi göstermeye mi çalışırsınız? Teknoloji tasarımı nasıl beslemeli? Sizin için mekan tasarımının olmazsa olmaz ayakları nelerdir? Ayhan Güneri’nin kendi belirli bir tarzı var mıdır?

Teknoloji bizim için çok önemli, teknoloji çağındayız ve her şey teknoloji ile şekilleniyor. Günümüzün tasarım çizgilerine bakarsanız doğanın organiğinden fışkırmış gibi duran free form çizgilerle baş başayız bu mimariden içmimarlığa, endüstri tasarımından modaya her yerde var. Bu tür free formlarla tasarımlarınızı yönlendirdiğinizde, tasarımı yaparken ve tasarımı hayata geçirirken teknoloji sizin ilham kaynağınız ve yardımcınız oluyor. Artık bilgisayar teknolojileri olmadan bu tarz tasarımları yapmanız imkansızken aynı zamanda bu tür tasarımları kullanılır hale getirebilmek içinde bilgisayar teknolojilerine bağımlısınız. Bir dönem projelerinizi ozalit makinaları ile okunabilir hale getirirken; bugün projelerinizi tariflemek için 3D printerlara ihtiyacınız var. Tasarladığımız her mekan teknolojik olmamakla beraber (örnek From The Nature) imalat yöntemlerinde yine teknolojiye ihtiyaç duyuyorsunuz.

Önceleri sizinde bahsettiğiniz gibi, bakıldığı zaman bizim tarafımızdan tasarlandığı fark edilen mekanlar tasarladık. Zaman içinde bunun bazı sakıncaları tarafımızdan tespit edildi. Bence bir mimarın standart bir çizgisi oluşu bazı noktalarda tehlikeli, bazı noktalarda ise avantajlı bir durum. Bu nedenle Yeni dönemde, tasarladığımız ticari mekanlarda markanın daha ileriye taşınmasını çalışmalarımızın odak noktasına koyuyoruz ve tasarımlarımızda insanı hiçbir zaman ihmal etmiyoruz. Markanın müşterisi ile duygusal bir bağ kurabileceği, marka ile müşterinin kaynaşmasına olanak veren çalışmalar yapıyoruz. Bu temel prensiplerin dışında, her bir çalışma için ürüne özgü mekan temaları belirliyoruz, mekan ile ilgili hikayeler yazıyoruz. Bu markanın, ürünün, hedef kitlesinin mekansal ihtiyaçlarının daha iyi tariflenebildiği mekanlar oluşturmamıza imkan tanıyor. Fakat yine de en azından malzemeleri işleyiş ve mekanla bütünleştirme üslubumuzda bizden bir gusto olmasına özen gösteriyoruz.

• Ayhan bey ürettiğiniz projelere baktığımızda daha çok mağaza üzerine yoğunlaştığınızı görüyoruz. Bu bilinçli bir tercih miydi? Tasarım anlamında branşlaşmak önemli midir sizce? Branşlaşma size göre yaratıcılığı arttıran veya körelten bir unsur mudur?

2000 yılından bugüne kadar çeşitli sektörlerden markalar için Tasarım, Proje, İmalat aktiviteleriyle ruhunda yaşam barındıran mekanlar oluşturduk ve çalışmalarımız, ticari mekan tasarımları ile başladı. Her yaptığımız iyi iş, bir yenisini getirdi. Mağazalar, showroomlar, ofislerle ilgili uzun süreli çalışmalarımız bu konularda uzmanlaşmamıza olanak tanıdı. Ticari mekanlarda, mekanları kullananların sayısal çokluğu, tasarımlarımızın kitleler tarafından kullanılışı, her ticari mekanın ayrı çözümlemeler geliştirme ihtiyacı, tasarlanacak mekanlardaki tasarım özgürlüğü, bu mekanlara yönelmemizin ayrı özel sebepleri. Önemli bir konuda tasarladığımız ticari mekanlarda müşterimizin ticari başarısına katkıda bulunuyor olabilmemiz. Tasarladığımız mekanların ziyaretçileri mekanda uzun süreli vakit geçirme ihtiyacı hissediyor ve bu duygu satın alma dürtüsünü tetikliyor. Müşterimizin ticari başarısı bizim mekan tasarımımızın başarısını ifade ediyor. Yine yeni dönemde mekan tasarımlarının yanında ürün, ambalaj, elektronik, grafik ve hizmet tasarımları da ilgi alanımızda ve bu konularda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Zaman içinde de  uzmanlaşmayı planlıyoruz.

• Aynı müşteri ile çalışmanın avantajı ve dezavantajı nelerdir?

Müşterimiz bizim patronumuzdur. Her iş yeni bir patronla tanışmak anlamına geliyor, birbirinizi anlayabilinceye kadar zaten projenin sonuna ulaşmış oluyorsunuz. Anlaşabildiğiniz ve iyi işlere imza atabildiğiniz sürece ayrıca karşılıklı gelişebilmeye olanak tanıdığınız sürece aynı müşterilerle çalışmanın avantajını yakalamış oluyorsunuz. Fakat ne zaman ki projeler basmakalıp, rutin hale geliyor, o noktada tasarım kabiliyetiniz ve özgürlüğünüz sınırlanmış oluyor.

• Ticari mekan tasarlamanın en eğlenceli ve en zor yanları nelerdir?

Tasarım olgusuna, insanın, fiziksel ihtiyaçları kadar, psikolojik ihtiyaçlarını da dahil ederek bireylerde mekanı kullanma isteğini harekete geçirebilmeyi başarabilmek, ticari mekan tasarım olgusunun en heyecan verici faktörüdür.

Biz ticari mekan tasarımlarını da, diğer mekan tasarımları ile tasarım kalitesi açısından aynı kıstaslarla geliştiriyoruz. Alışıla gelmiş imalat tekniklerinin dışında yeni teknikleri   irdeliyor ve deniyor olmamız projelendirme ve uygulamadaki en önemli zorluğumuz. Çünkü burada kılavuz bir yol yok. Yolu tasarımı ve imalat tekniğini araştırarak siz bulmaya çalışıyorsunuz. Bazen imalatçıları bile ikna etmek zor oluyor, çünkü onlarında istediğimiz bazı detaylar hakkında bilgileri ve tecrübeleri olmayabiliyor. Elbette yeni denenen her şeyde hata yapma olasılığı çok yüksek. Bunu tasarım esnasında minimize edebilmek çok zorlu ve stresli bir çalışma .Bu imalat süresini ve maliyeti de etkiliyor.

• Kendinizi geliştirmek için takip ettikleriniz var mıdır? Son çıkan malzemeleri, ya da trendleri izler misiniz?

Meseleyi uzmanlaşmış olduğumuz, ticari alanlar olarak ele alırsak, malzeme tercihini oluşturan öğeler; mekan ve markanın kurumsal kimliği, markanın odaklandığı müşteri grubu, markanın ürettiği ürün cinsi ve mekanda elde edilmek istenen atmosferdir. Doğal ve sentetik her tür malzemeyi kullanırken, malzemenin nihai işleniş yöntemindeki değişikliklerle farklılığa ulaşmak tercih ettiğimiz bir metot. Bununla birlikte; vallchromat, barrisol, bencore, corian, imibeton gibi malzemeler ile led ve smd led aydınlatmalar, vertigo görüntü sistemleri ve bunları  tamamlayıcı teknolojik ürünlere ilgimiz çok yüksek.

• Son olarak beğendiğiniz, tasarımlarıyla sizi heyecanlandıran ya da harekete geçiren bir tasarımcı var mıdır?

Ross Lovegrove, Zaha Hadid, Massimiliano Fuksas, Graft architects gibi tasarımcıların ürettiklerini ve tasarım arayışlarını ilgi ile izliyoruz.

*Bu keyifli röportaj için Ayhan Güneri’ye teşekkür ederiz.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*