İki Kişilik Bir Masa; Birlikte & Apayrı

“Table For Two”, Fransız sanatçı Shani Ha’nın Türk sanatçı Sinem Dişli küratörlüğünde hazırladığı mekana özgü bir proje.

İki kişilik bir masayla anlatılabilecek her şeyi sunan bir proje desek daha yerinde olur; öyle sade ve aynı zamanda öyle anlamlı ki…

Kalabalık bir kent New York; insanların çoğunun o kalabalıkta yalnız oluşu, yalnız olmak zorunda kalmaları metropollerde yaşayanların anlayacağı türden bir durum. Nüfusun yarısının bekar olduğu kentte, etrafındakilerle ilgilenmiyor gözükseler de aslında birileriyle tanışmaya can atıyor insanlar. İş yoğunluğu ve büyük şehrin keşmekeşine bir de kendi güvenliğinizi sağlamaya çalışmak eklenince sanal alemdeki ilişkiler gerçek yaşamdakileri geçmiş durumda.

aol-table-for-two-shani-ha (4)

Shani Ha, bildiğimiz arketip bir bistro masasını interaktif bir enstalasyon halinde sunuyor restoranın içinde ve dışında. Masanın yarısı restoranın içinde, yarısı ise dışında; masanın durduğu bu kararlı nokta, kamusal alanların sınırlarıyla oynarken, New York’taki sosyal iletişimi de sorguluyor. Table For Two, 7th Avenue ve Carmine Caddesinin köşesinde bulunuyor ve Edward Hopper’ın Nighthawks(Gece Kuşları- 1942 yılında ressam Edward Hopper’ın, gecenin ilerleyen bir saatinde bir restoranda oturan insanları betimlediği yağlıboya tablosu)’ını çağrıştırıyor.

aol-table-for-two-shani-ha (3)

Table For Two’nun ortasında bulunan cam plaka, günlük yaşamın en önemli parçalarından biri olan ekranları simgeliyor; bu cam sayesinde hem karşı tarafla iletişim halinde bulunmak, hem de bir anlamda izolasyon sağlamak mümkün.

Proje, başkalarıyla olan iletişim sınırlarımızı sorguluyor; yoldan geçenlerin, müşterilerin ve izleyen herkesin katıldığı bir sosyal deney de sağlıyor.

Bölünmüş masaya iki kişi oturunca değerlendirilecek iki seçenek oluşuyor; karşıdakine bakmak ya da camdan kendin izlemek… Tek başına oturan içinse üzerine düşünülmesi gereken bir içebakış sağlanıyor…

Masaya oturan herkese beyaz bir fincanda sanatçının aslen geldiği topraklar olan Kuzey Afrika ve Cezayir’e bir gönderme olarak düşünülmüş nane çayı ikram ediliyor. Çay poşetlerinde hem Fransızca hem de Arapça ‘nane çayı’ yazıyor; sanatçının ikili kültürünü ve ‘ötekilik’ kavramını yeniden yorumluyor.

aol-table-for-two-shani-ha (2)

Table For Two ile New York ve onun gibi büyük kentlerde insanların birbirine hem bu kadar yakın, aynı zamanda bir o kadar uzak oluşlarını anlatan bir metafor olarak da anlatılabilir.

aol-table-for-two-shani-ha (7)

aol-table-for-two-shani-ha (5)

aol-table-for-two-shani-ha (8)

aol-table-for-two-shani-ha (9)

aol-table-for-two-shani-ha (10)

aol-table-for-two-shani-ha (1)

aol-table-for-two-shani-ha (6)

||||| 0 ! |||||

“İki Kişilik Bir Masa; Birlikte & Apayrı” için 1 cevap

  1. Birlikte &Apayrı hem tek hemde iki kişilik masa ve konum dizaynı, yüzyılın iletişimde balans ayar röntgeni çekilmiş gibi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*