İlk Prefabrik Evler Yurtlar

Çok hızlı monte edilip, kısa sürede sökülebilen göçebe halkların evi Yurtlar, belki de tarihin ilk prefabrik yapıları. Yazları serin, kışları sıcak tutan, zorlu hava şartlarına ve depremlere dayanıklı, esnek odunlardan yapılan yurtlar inanılmaz mühendisliğe ve mimariözelliklere sahiptirler.

Genellikle yuvarlak tabanlı ve büyük birçan şeklindedirler. Yurtların çatısı, depreme, güçlü rüzgarlara ve ağır kar yüküne dayanan inanılmaz derecede güçlü ve elastik bir strüktürtürdür. Daire formlu oluşları, yurtların doğrusal olan benzerlerine gore alanı daha iyi kullanmalarını sağlıyor. Yurtlar, bu form sayesinde daha verimli ısıtılıyorlar ve rüzgara karşı daha dayanıklılar. Sıkıştırma bileziği ve gerilim bandıyla çatının strüktürel yapısı, hiçbir iç destek sistemi gerektirmeyen, böylelikle yurtların içinin geniş ve ferah olmasına imkan veren inanılmaz bir mimari tasarım.

5-10 kişinin içerisinde yaşayabileceği bir yurt bile ortalama bir saatte takılıp bir saatte sökülebilir ve sökülmüş hali de oldukça az yer kaplar. Yurtların yapım prensibiçok kolay olsa da yapımı marifet gerektiriyor.Öncelikle ahşap bir iskeletçember şeklindeörülüyor. Yukarı doğru daralan tavanörgüsü ise taç adı verilen küçük birçemberde birleşiyor. Tavan ve duvarlar sağlam ahşap desteklerle güçlendiriliyor. Tamamlanmış iskeletinüzerine ise yağmur suyu geçirmeyecek şekilde keçe ve hayvan derileriörtülüyor.

Yurtların tepe noktasında bir duman deliği bulunurdu. Ocağınüstüne açılan ve aşağıdan kapatılabilen bu delik,çadırın ana eksenini oluşturmaktaydı.Çadırlarda kapı güneşin doğduğu yöne saygı nedeniyle doğuya açılırdı. Eski Türkler tarafından uygulanan bu kural, 10.yüzyıla doğru güneşin geçtiği en yüksekteki nokta gözönüne alınarak güneye açılacak şekilde yapılmaya başlanmıştır. Evin yönleri, dört ana renkle adlandırılırdı: Ak, Kara, Sarı, Kızıl.

Yaklaşık 2 bin 500 yılönce Orta Asya’da doğduğu tahmin edilen “yurt”lar aynı geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanlara yaşam alanı sunmaya devam ediyor.Özellikle ABD ve Kanada’da turizm sektörünün büyük ilgi duyduğu yurtlar, Avrupalı genç tasarımcılara da ilham vermiyor değil. Yurtların nitelikleriyle yarışamasa da, aşağıdaEcoShack’tan“The Nomad; a yurt reinvented”;

Günümüzde, dahaçağdaş mobilyalarla veçağdaş malzemelerle, otel odaları ya da meditasyon salonları olarak kullanılan Yurtlar, doğal ortamla içiçe yaşamak isteyenlere alternatif olarak sunulmakta.

Yurtlar hakkında daha fazla görsel ve linkler içinfacebook sayfamızıziyaret ediniz.

Bu yazı da ilginiziçekebilir:“Sürdürülebilir Mimarlık Dünden Bugüne”

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*