İngiliz Resminde Londra Ekolü: 1 Francis Bacon

Londra Ekolü genel kabul görmüş bir tabir olmamakla birlikte 2.Dünya Savaşı’ndan sonraki sanat alanında bazı İngiliz sanatçılar resme kendilerine özgü figüratif yaklaşımlarıyla sanat tarihindeki yerlerini aldılar. Bunlardan en önemlilerinden biri Francis Bacon denebilir.

francis-bacon-5

1909 yılında doğan Bacon, henüz 17 yaşında evini terk ederek Berlin’e gitti. Weimar Almanyası’nın özgürlükçü sosyal ortamlarında 2 ay geçiren Bacon, daha sonra 1,5 senelik bir Paris ziyareti yaptı. Hem Berlin hem Paris’teki sanat ortamından etkilendi ve 1929 yılında Londra’ya döndüğünde bir atölye kiraladı ve iç mimar olarak çalışmaya başladı.

francis-bacon-6

1929-30 tarihlerinde kendi tasarladığı mobilya ve halı desenlerinden oluşan iki sergi açtı. Bacon’ın erken dönem yapıtlarından günümüze çok az sayıda eser kaldı. Sanatçının gerek kendi eserlerini saklamaya özen göstermemesi hatta bunları tahrip etmesi, buna neden olarak gösterilebilir.

francis-bacon-3

Astım hastası olduğu için askerlikten muaf olan dolayısıyla 2.Dünya Savaşı’na katılmayan Bacon, 1943 yılından itibaren kendini ressam olarak nitelendirerek yalnızca resim yapmaya başladı. Bu döneme ait ‘Çarmıha Gerilme Sahnesindeki Üç Figür Etüdü’ başlıklı triptik üçlü resim Bacon’ın ilk olgun eserlerinden biri olarak kabul edilir. 1948-49 yıllarında yaptığı baş etüdleriyle figür yorumunu geliştiren Bacon’ın 1953 yılında yaptığı ‘Velazquez’in Papa Innocenzo X Portresine Dair Etüt’ isimli resmi başyapıtlarından biri sayılır. Barok dönemin İspanyol ressamı Velazquez’in bir eserinden yola çıkarak yapılan bu resimde, aynı zamanda Sergie Eisenstein’in ‘Potemkin Zırhlısı’ filmindeki ünlü merdiven sahnesinde çığlık atan kadından da esinlenme söz konusu.

francis-bacon-7

1960’lı yıllarla birlikte İngiliz sanatçı genellikle özel hayatını konu edinmeye başladı. Bir gece evine hırsız olarak giren ve yakalanan George Dyer ile birliktelik yaşamaya başlayan Bacon, konu olarak da sıklıkla sevgilisini tercih etti. Buna en iyi örneklerden biri ‘George Dyer’ın Kafasına Dair Üç Etüd’ isimli 1964 tarihli resim gösterilebilir. Francis Bacon’ın George Dyer ile dengesiz bir ilişkisi vardı. Eğitimi olmayan Dyer, Francis Bacon karşısında kompleksli bir tutum içine giriyordu. Bu süreç Bacon’ın 1971 yılında, Paris’teki retrospektif sergisinin açılış akşamında sona erdi. Dyer açılışa gitmeyerek otel odasında intihar etti. Bacon bu intiharın travmasını uzun süre yaşadı. Astımının ilerlemesi sonucu 1992 yılında hayata veda etti.

Sanatçının geçtiğimiz günlerde Londra’daki Herrick Gallery’de 10 eseri toplam 1.2 milyon pound’a alıcı buldu.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*