İngiliz tasarım ekibinden Singapur’a Körfez bahçeleri projesi

Singapur’un dev ölçekli bahçeler projesi, ilk aşamasının tamamlanması üzerine halka açıldı. Grant Associates önderliğinde dünyaçapında bir İngiliz tasarım ekibi tarafından 54 hektarlık alana tasarlanan ve inşa edilen ‘Bay South Garden’, 29 Haziran tarihinden beri ziyaret edilebiliyor.

Dünyanın en büyük bahçe ve açık alan projelerinden biri olan  Gardens by the Bay; Güney Koy, Doğu Koy ve Merkez Koy olmak üzere üç ayrı alanı kapsayan 101 hektarlık bölge üzerinde inşa edilecek.

Proje, Singapur şehrinin dünyaçapında profilini yükseltmek için tasarlanmış olan ‘City in a Garden(Bahçe içindeki şehir)’ temasının bir parçası.

Düzenlenen uluslararası bir tasarım yarışmasının ardından, peyzaj mimarlığı firması Grant Associates liderliğindeki bir ekip, Singapur Ulusal Parklar Kurulu tarafından 2006 yılında, Master Bay, South Garden tasarım ve uygulamalarını yapmak için atandı.

Grant Associates dışında projede yer alan diğer tasarım firmaları ve görevleri; Wilkinson Eyre(Mimari), Atelier Ten (peyzaj danışmanlığı), Atelier One (yapı mühendisliği), Land Design Studio(müze ve gezi alanları tasarımları) ve Thomas Matthews (iletişim tasarımları).

Orkide şeklinden esinlenilerek, Grant Associates’in yaptığı tasarım planı doğa, teknoloji veçevre yönetimlerinin zengin bir birleşiminden oluşmakta.Çarpıcı mimari yapıların bahçelerle bütünleşen görünümleri, günlük ışık ve ses gösterileri, göller, ormanlar, etkinlik alanları, yemek ve alışveriş imkanları geniş bir yelpazede buluşuyor. Normalde Singapur‘da yetişmeyen, nesli tehlikedeki bitkilerin de bulunduğu park, ziyaretçileri için hem eğlence hem de eğitim veren, akıllı bir çevresel altyapıya sahip olarak tasarlanmış.

Projenin ‘Supertrees(Süper ağaçlar)’ olarak adlandırılan elemanları ise son derece etkileyici. Ağaç formundaki bu 18 dev yapı, 25 ila 50 metre yüksekliğinde ve tropikalçiçekli sarmaşıklardan, eğrelti otlarından ve metal yapının birleşiminden oluşan bir dikey bahçe/çiçek yatağı.

Gün ışığında altında ağaçlar, çiçeklere gölgelikli bir barınak sağlıyor ve uygun sıcaklıklarda kalmalarına yardımcı oluyor. Geceleri ise, saçaklar özel ışıklarla ile aydınlatılıyor. Ağaçların 11 tanesi; hemçiçeklere ihtiyaçları olan serin koruma ortamını sağlayan, hem de aydınlatma ve su teknolojileri için elektrik üretebilen, güneş enerjisinden faydalanan fotovoltaik sistemler ile donatılmış.

Fotoğraflar: Darren Chin, Craig Shepperd, Robert Such.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*