İplikle mucize tasarlayabilir misiniz?

Türkiye’de iplikle mucizeler tasarlayabileceğine inananlar, Kartopu Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nda bir araya geliyor. Bu sene üçüncü kez düzenlenen “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması” ipliği kullanarak yaratılan ve hayata geçirilen tasarımları ödüllendiriyor. Kazananların toplamda 20 bin lira ödül kazanacağı “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması”nın üçüncüsü 15 Ekim 2013’de başladı. Yeni iki kategorinin de yer aldığı yarışmanın geliri çocuklara bırakılacak bir bölümünde de Türkiye’nin sanatçılarından, Türkiye’nin çocuklarına katkı sağlayacak bu proje yer almaları ve iplikle kendi tasarımlarını hazırlamaları isteniyor.

El örgü sektörünün öncü firması Kartopu, Fikir Yumağı maratonuna başlıyor. Bu sene 3’üncüsü düzenlenecek olan “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması” her sene olduğu gibi bu sene de yenilikleri ile örgüseverlere farklı dünyaların kapısını aralayacak. Geçtiğimiz sene ikincisi düzenlenen ve kategori ayrımı olmayan “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması”na 1000’e yakın tasarım başvurmuştu. Yaratıcı fikirler ve el becerisi ödüllendirildiği yarışmada ilk 50 yarıfinalist arasından ilk 3 ve mansiyon ödülüne hak kazanan 10 çalışma ile toplam 13 çalışma değerlendirilerek ödül almaya hak kazanmıştı. Bu sene geçen seneden farklı olarak iki ayrı kategoride değerlendirilecek olan başvurular için 15 Ekim 2013- 15Mart 2014 Tarihleri arasında fikiryumagi.com web sitesi veya Kartopu Yünleri Facebook Sayfası’ndan yapılabilecek.

“Fikir Yumağı Tasarım Yarışması”sı bu sene iki ayrı kategoride kurgulanıyor

Gelen tasarımların çeşitliliği ve farklı yapılarda olması sebebi ile yarışma komitesinin bu sene iki ayrı kategoride değerlendirmeye alacağı tasarımlar hayatın pek çok alanında, pek çok ürün için de ilham kaynağı olacak.

Bu sene “ Hayatın içinden tasarımlar” ve “Serbest tasarımlar” olarak iki ayrı kategoride kurgulanan “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması”; “Hayatın İçinden Tasarımlar”ile İplikle Yapılan Hayatın İçinden Ürünler, Fonksiyonel Tasarımları kapsıyor. Her türlü kişisel, ev, ofis, bahçe vs ortamı için tasarlanan ve üretilen ürün ve aksesuarları bu kategori içinde yer alıyor.

“Serbest Tasarımlar” kategorisine ise İplikle yapılan Kavramsal Ürünler başvuruda bulunabiliyor. Bu kategoride de İplikle yapılan, üretim yöntemi çevreye duyarlı veya yeni bir kullanım amacı içeren, yenilikçi her türlü ürün yer alıyor.

Bu sene yarışmanın değerlendirme ölçütleri de bu kategoriler ve tasarım ölçütleri çerçevesinde tekrar düzenlendi.

Fikir Yumağı’nın değerlendirme ölçütleri de yenilendi

İplik ile yapılmış her türlü tasarımın katılabileceği “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması”nın değerlendirme ölçütleri şöyle;

Tasarımların, iplik kullanımında yaratıcı bakış açısına katkıda bulunması ve yenilik kazandırması,
İpliğe farklı kullanım alanlarının bulunması,
Alışılmışın dışındaki tasarım yaklaşımları ile kullanıcı ve ürün arasındaki bağı derinleştiren, sembolik anlatımları güçlü ifadelerin, ipliğe iyi ve doğru bir şekilde aktarılabilmesi,
Biçim-işlev-anlam bütünlüğü içermesi.
Türkiye’nin sanatçıları Türkiye’nin çocukları için örecek

3’üncü Fikir Yumağı Yarışması’nda yepyeni bir bölüm de yer alıyor. TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri “Koruyucu Aile” programına destek olacak bu yeni bölümde; Türkiye’nin Sanatçılarından Türkiye’nin çocuklarına katkı sağlamak için iplikle kendi projelerini tasarlamaları isteniyor. Bu bölümde tasarlanan projeler web ortamında düzenlenecek açık artırma ile satılarak geliri “Koruyucu Aile” programına bağışlanacak.

Fikir Yumağı’nın üçüncü senesinde açtıkları bu yeni bölüm için bu ülkenin çocuklarına destek olmak istediklerini söyleyen Kartopu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kartopu Genel Müdürü Kemal Karabel, 3’üncü Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nın varolan şekline bu sene sanat dünyasının tanınmış simalarını da içine alacak yepyeni bir bölümün eklendiğini açıkladı. Karabel “Yeni bölüm yarışmaya farklı renkler katacak. Bu bölümde desteğe ihtiyacı olan çocuklarımız için ünlülerimiz örecek. Sanat Dünyamızın farklı yüzlerinin öreceği eserler, internet ortamında düzenlenecek bir müzayede ile satışa sunularak, sağlanan gelir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri fonuna aktarılacak” dedi. Karabel ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çocuk Hizmetleri’nin “Koruyucu Aile” çalışmalarının tanıtımına’da destek verdiklerini belirterek yeni dönemde üretilen Kartopu Yumakları’nın üzerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü’nün Koruyucu Aile Logosu’nun da bulunacağını vurguladı.

Türkiyenin bol ödüllü en yaratıcı tasarım yarışması

İplik ile yapılabilecek her türlü yaratıcı ürüne açık olacak yarışmanın toplam ödülü 20 bin Türk Lirası. 15 Ekim 2013- 15 Mart 2014 tarihleri arasında başvuruların devam edeceği yarışma süresince fikiryumagi.com web sitesi veya Kartopu Yünleri Facebook sayfasında yarışma için oy verenler de birbirinden farklı ödüller kazanacak.

Tasarım severlerin 15 Ekim 2013- 15 Mart 2014 tarihleri arasında katılabilecekleri yarışmanın yarı finaline kalan isimler 2014 Nisan ayında açıklanacak. Yarışmanın iki kategorisinde ilk üç derecede olmaya hak kazananlar ise 2014 Mayıs ayında yapılacak ödül töreni ile yarışmacılara ve kamuoyuna duyurulacak.

https://www.facebook.com/KartopuYunleri  https://twitter.com/KartopuYunleri

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*