İrfan Önürmen’den İki Yeni Sergi; “Bakış” ve “Otopsi”

Pi Artworks Galatasaray ve Tophane’de iki Sergi…

Gelinlik Tülü

Küçük birçocukken tül parçalarından barbie bebeklerime gelinlik ve olmazsa olmazı duvağını dikerdim. Kızımın siyah tülden bir eteğinin olması, benim de aynısını istemem, bu günlerde tüle takmış olduğumun göstergesi sanırım. Tül hep hoşuma giden bir malzeme olmuştur. Belki de bu yüzden İrfanÖnürmen’inçalışmaları beni etkiliyor. Tülün şeffaflığı sanki figürlerin içini,özünü, ruhunu göstermek istermiş gibi ve buğulu bir etki yaratıyor. İrfanÖnürmen’inçalışmaları art arda katmanlardan oluşan, tülün hafifliğin aksine ağır, toplumsal konulara değinenüç boyutluçalışmalar…

irfan-onurmenden-iki-yeni-sergi-bakis-ve-otopsi-21

İrfanÖnürmen, Pentulle_4

Pi Artworks,Galatasaray Mısır Apartmanındaki yeni Galerisi’nin açılışını İrfanÖnürmen’nin“Bakış”adlı sergisi ile yapıyor. 14.04.2011 tarihinde açılacak olan serginin hemen ardından Pi Artworks Tophane Galerisinde de sanatçının“Otopsi” başlıklı işleri 26.04.2011-16.07.2011 tarihleri arasında sergilenecek.

“Otopsi” sergisi İrfanÖnürmen’in gazeteyi kullanarak oluşturduğu arşiv serilerinin yedincisidir. Bir otopsi odası olarak tasarlanan enstalasyonda toplum, tek bir insan figüründe simgeleşir. Figürün yapıldığı gazete bir bellek; topluma ve insana ait şifrelerin olduğu bir alandır. Toplumun düşünce yapısından yaşam biçimlerine, kadına bakışından tutun da kentleri nasıl dizayn ettiğine ve demokrasi anlayışına kadar ipuçları görülebilir. Bu otopsi sonucunda oluşan kavram blokları, toplumu yeniden tanımlamayı, kavramlar arasındaki ilişkiyi kurgulamamızı ve bu kavramlarüzerinden yeniden düşünmemizi kaçınılmaz kılar.

“Bakış” sergisindeki işler, dış dünya ile içsel olanın arasındaki alana göndermeler yapar. Bakışın seçen, reddeden, elle tutulamaz ve belirsiz haliüzerinedir. Sanatçının uzun zamandır kullandığı tül, sergideki işlerin de malzemesidir.

1958 doğumlu olan İrfanÖnürmen, 1987 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel SanatlarÜniversitesi) Resim Bölümü’nden mezun olmuştur.”9.Çağdaş Türk Ressamı”, Brüksel (2004, Belçika);”Made in Turkey, Frankfurt (2008, Almanya);“Intersections”, Yeni Bağdat Müzesi ve Terrör Fabrikası, SelanikÇağdaş Sanatlar Müzesi (2009, Yunanistan);“6 positions in critical art from Istanbul”, Akademie der Künste, Hanseatenweg (2009, Berlin); “Contemporary Art From Istanbul”, Museo Comunale d’Arte Contemporanea, Polignano a Mare (2010, İtalya), katıldığı uluslararası etkinliklerden bazılarıdır. İrfanÖnürmen’in eserleri, İstanbul Modern dahil, yurtiçi ve yurtdışında birçokönemli koleksiyonda yer almaktadır.

irfan-onurmenden-iki-yeni-sergi-bakis-ve-otopsi-2

İrfanÖnürmen, 2009, Panik Serie Relief 3, Newspaper 57*38cm.

irfan-onurmenden-iki-yeni-sergi-bakis-ve-otopsi-1

İrfanÖnürmen, 2009, Panik Serie Relief
2009“Panik”sergisinde sanatçı, savaş temasını işlemişti. Gazetelerle yapılmışüç boyutluçalışmalarçok etkileyiciydi. Aynı yıl Dimitris Merantzas ile ortak sergi açmış ve bu sergi iki yakayı buluşturmak açısından ses getiren bir sergi olmuştu. Yeni Bağdat Müzesi heykelleri tek kelimeyle muhteşem. Savaşı televizyondan izlemek bu gerçekliği hissettirmiyor.“Portreler”şiddet gören kadınların, töre cinayetlerinin gazetede yayınlanan haber fotoğraflarının, katledilme nedenleri ile tülüzerine yorumlanması ve gösterilmesiyle ilgili.Önce tek tek tülüzerine yapılançizimlerüstüste getirilmesiyle televizyon formatında sunulur.

irfan-onurmenden-iki-yeni-sergi-bakis-ve-otopsi-17

İrfanÖnürmen, Portraits_5

irfan-onurmenden-iki-yeni-sergi-bakis-ve-otopsi-5

İrfanÖnürmen, Bakış, 2011

İnsanları kendi gerçekleriyle yüzleştiren, tuvallerinde farklı insan profillerine yer veren, kendineözgü kolaj tekniği uygulayan sanatçıçalışmalarını İstanbul’da sürdürmeye devam ediyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*