Isao Hosoe ve Tasarım Felsefesi

Japon Tasarımından bahsederken, IDW etkinlikleri kapsamında Isao Hosoe’ye de konuşmacı olarak yer verildiğini söylemeliyim. Gerçi, Isao Hosoe, Japon olmakla birlikte, 40 yılı aşkın süredir Milano’da yaşamakta veçalışmakta. Artık, büyük tasarım ofislerinde, pekçok ulustan tasarımcı görebilmekle beraber, Isao Hosoe Design firmasının yarattıklarına baktığımızda, Japon kültürünün dinginliği ve sadeliğini tasarladıklarıürünlere de yansıttığını kolaylıkla söyleyebiliriz.

Isao Hosoe Design, kesinlikle fonksiyonel, abartıdan ve tasarımda zorlamadan uzak, yalın objelerüretiyor. Bunun sebepleri arasında, hem Japon kültürünün etkisi, hem de Isao Hosoe’nin mühendislik kökenli bir tasarımcı olmasını sayabiliriz belki de. Isao Hosoe, konuşmasını 9 ana başlık altında topladı. İlk başlık Design Born from the Sun (güneşten doğan tasarım) ile başlayıp, yine Sole güneş ile bitirdi. Japonya, kelime anlamı olarak güneşin kaynağı demektir. Isao da konuşmasına güneşin kaynağı olanülkesinin kültürelöğelerinden, yoyoiçömlek sanatını anlatarak başladı.

İtiraf ediyorum, takip etmesiçok zor olsa da, Isao’nun konuşmasının ana başlıkları ve yaptığı tasarımlarla birleştirebilme yeteneği müthişti!

İşte konuşmanın ana başlıkları;
Culture (kültür)
Evolution (evrim)
Bricoleur (brikolaj- kolayca elde edilebilen şeylerden oluşturulançalışma anlamında kullanılan terim.)
Gesture ( jest, mimik)
False dimension (sahte boyut)
Tantra (Tantra, Sanskrit dilinde dokumak,örmek, genişletmek anlamına gelir veözel bir yoga felsefesidir.)
Nomadizm ( göçebelik)
Surprise (sürpriz)
Sole (güneş)

Örneğin, Brikolaj başlığı altında, Tama lamp’i anlattı. False dimension’la, Luxid için tasarladığı, ısındıkça kanatları açılan lamba tasarımı“pendant light”ı birleştirdi. Tantra için, Budizmin bir parçası, tasarım içinse bir devrimdir diye bahsetti ve Tantra felsefesinden yolaçıkarak tasarladığı,“Snake” isimli ofis bölme panellerinden bahsetti. Surprise başlığı altında, tasarımla insanları şaşırtmaktan, belli bir espri anlayışından bahsetti ve“Ülkenizde, Nasrettin Hoca gibi,çokönemli bir kişilik olduğunuöğrendiğimde, buülkenin yüksek tasarım kültürünün bir parçası olduğuna inandım. Eğer, hocayı yok ederseniz, yaratıcılıkla ilgili bütün gelecek ihtimallerini de ortadan kaldırmış olabilirsiniz…” dedi. Daha sonra da Mamma adlı bisküvi kabı tasarımını gösterdi ve bu fikrin yarısının Sophia Lauren, yarısının bisküvi kabı olduğunu söyledi.

Hem iç, hem de dış mekânda kullanılabilen, su bidonlarından yolaçıkılarak tasarlanmış Tama Lamp, 1975

isao-Hosoe-ve-Tasarim-Felsefesi-13
Isındıkça kanatlanan aydınlatma elemanı, Pendant Light, 1996 yılında Luxid için tasarlanmış.

Endüstriyel makinalardan, evdeki saklama kaplarına kadarçokçeşitliürünler tasarlamış olan firma, 2006 senesinde, Seramik fırını tasarımıyla Good Designödülünü almış ve şu anda daülkemizde Kale Seramik ile birlikteçalışmaktalar.

Isao’nun tasarımlarını daha detaylı bakmak isteyenler için;
http://www.isaohosoedesign.com/isao/home.jsp?lang=2

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*