ISTANBUL’74 Gail Albert Halaban’ın Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisi ‘’OUT MY WİNDOW’’A Ev Sahipliği Yapıyor

‘’ Her zaman aynı pencerelerden bakan bir şehir dolusu yabancıyız. Komşularımızla arkadaş olduğumuzu zannediyoruz ama çoğunlukla hiç tanışmıyoruz bile.‘Out My Window’ projesi, bu pencereler arasına bir köprü kuruyor ve bu yabacıların hayatlarını birleştiriyor.’’ Gail Albert Halaban

Çağdaş sanat fotoğrafçısı Gail Albert Halaban’ın, New York ve Paris’in ardından İstanbul’u haritasına eklediği dünya çapında büyük yankı uyandıran fotoğraf projesi ‘Out My Window – Istanbul’, 20 Kasım-12 Aralık 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray galerisinde sergilenecek. Serginin ardından kitaba dönüştürülecek olan projenin fotoğraf çekimleri, yine ISTANBUL’74 tarafından Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşti.

Gail Albert Halaban’ın New York ve Paris’te gerçekleşen; takibinde sergiye ve kitaba dönüştürülen projesi ‘Out My Window’, İstanbul ayağında bir kez daha komşu olmalarına rağmen daha önce hiç tanışmamış insanları bir araya getiriyor. ‘Out My Window’ projesinde büyük metropollerde yaşamın temel paradoksuna odaklanan Halaban, fiziksel olarak birbirlerine çok yakın mekânlarda yaşıyor ya da çalışıyor olmalarına rağmen bireylerin komşularıyla olan kopuk ilişkileri ve yabancılaşma konusunu gündeme getirerek, bir anlamda şehirli insanın yalnızlığını resmediyor.

Halaban bu sorgulamaları yaparken, projeye dâhil olan katılımcılardan karşı komşularının yerine geçmelerini isteyerek; birbirleriyle ve yaşadıkları yerle olan ilişkilerini dönüştürmeye davet ediyor. Sanatçı bu bakış açısıyla şehirli insanlar arasındaki samimi ve kişisel bağları global ölçüde ele alarak, tüm dünyadan ‘komşu’ları projeye dahil ederken; projenin katılımcılar arasında yarattığı etkileşim, bireylerin toplum içinde ve ortak yaşam alanlarında birbirlerini nasıl gördüklerini ve özellikle mesafe olarak yakın durdukları halde şehir hayatının getirdiği uzaklığı keşfetmelerine teşvik ediyor.
Daha önce dünya çapında sergilenmiş ve kitaplaştırılmış olan projenin İstanbul çekimleri, 1 – 7 Eylül 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 tarafından gerçekleşti. Fotoğraflar, projenin bitimini takiben ISTANBUL’74 bünyesinde bir sergiye ve ardından kitaba dönüştürülecek. ‘Out My Window – İstanbul’ sergisi 20 Kasım ve 12 Aralık 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray galerisinde izlenebilecek.

GAIL ALBERT HALABAN HAKKINDA

Çalışmalarını New York’ta sürdüren Gail Albert-Halaban, fotoğrafçılığa henüz altı yaşında, bir bilim projesi için kamerayı ilk eline aldığında başladı. Yale Üniversite’sinde sanat eğitimi aldı. Halaban’ın sanat anlayışı, toplumsal ve bireysel hayatların görünen ve saklı bırakılan kısımları arasındaki gerilimin keşfine odaklanıyor.

Sanatçı, New York ve Paris’te yaşayan insanların pencerelerini yansıttığı fotoğraflarından oluşan “Out My Window” serisi ile açığa vurmadığımız röntgencilik ve teşhircilik duygularını içerdiğini itiraf ediyor ve bizleri ötekine yönelttiğimiz her bakışın altında yatan umut ve kendimizi ittiğimiz yalnızlık gibi hissettirdiği tüm duygularla yüzleşmeye itiyor. Fotoğrafları davetsizce girilmiş bir alanı yansıtıyor gibi görünse de; aslında fotoğraflananlar sanatçı ile işbirliğine giriyor ve hayat içindeki oynadıkları role uygun olarak poz veriyorlar. Tüm fotoğrafların özel bir ışık tasarımıyla hazırlandığı projede, tamamıyla şehre özgü ve ortak bir deneyim yaşanıyor. Bu deneyim, bireyin komşusu ile en samimi anında yakaladığı, aslında ne kadar farklı görülünse de derinlerde bir yerde aynı olma haline işaret ediyor.

Sürecin sonunda sanatçı, şehir hayatının getirdiği bireyselliğin sonucu olarak birbirine en yakın mesafede duran ancak birbirini tanımayan, her gün karşısındakinin hayatına şahit olan fakat onun hayatı hakkında bilgi sahibi olmayan bir sürü komşunun bir kapı zili ile bir araya gelmesine yardımcı olmuş oluyor. Halaban, kurguladığı sahneyle, kendilerine ve birbirlerine bakan katılımcıların yeni bir ilişki kurmasına da yardımcı oluyor.

Foundation Hermès seçkisinde de eserleri bulunan Halaban, Centre Culturel Calouste Gulbekain Paris, Center of Photography and the Moving Image New York da dâhil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde pek çok sergileri düzenledi. Out My Window’un yanı sıra galerinin ilk sergilerinden olan Hopper Redux, This Stage of Motherhood ve About Thirty, sanatçının önceki projeleri arasında yer alıyor. Ayrıca Halaban’ın fotoğrafları, aralarında New York Times Magazine, Huffington Post ve Slate’in bulunduğu birçok basılı ve online yayında yayımlandı. Albert-Halaban tarafından gerçekleştirilen ilk büyük proje olan Out My Window, 2012 yılında powerHouse Books tarafından yayımlandı. Sanatçı yaşamına ve çalışmalarına New York’ta devam ediyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*