ISTANBUL’74, Robert Montgomery’nin Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisini Gerçekleştiriyor

“2010 yılında onunla ilk karşılaştığım andan itibaren, İstanbul benim için kesintisiz bir ilham kaynağı oldu.  Farklı kültürlerin ve seslerin birlikteliğini çok seviyorum; Galata’nın kafelerinden yükselen Nirvana parçalarının ezan sesleriyle karışması gibi. İşte bu tam da İstanbul’un muhteşem kültürel çeşitliliğini ve ruhaniliğini sembolize ediyor.”
Robert Montgomery

ISTANBUL’74, günümüz çağdaş sanatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Robert Montgomery’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisini gerçekleştiriyor. Sanatçının ışık enstalasyonlarından sulu boya çalışmalarına uzanan farklı tekniklerdeki işlerinin yer alacağı sergi, 19 Mart – 18 Nisan tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray’da ziyaret edilebilecek. Audemars Piguet, Tektaş Saatçilik ve Mücevher Grubu’nun katkılarıyla sanat severlerle buluşacak sergi, sanatçının çok sesli anlatım dilini zengin bir seçkide sunuyor.

Çalışmalarının temelinde yer alan şiirsel mesajları aracılığı ile kavramsal sanat geleneğini sürdüren Robert Montgomery, ahşap oymacılığı, sulu boya, alevler, ışık ve billboard entelasyonları gibi farklı teknik ve mecraları kullanarak oluşturduğu çalışmaları ile tanınıyor. Şiirin günümüz çağdaş dünyasında yeniden yer bulacağını savunan Robert Montgomery, sanatsal çalışmalarını da bu yönde sürdürüyor. ‘Kolektif bilinçaltı’ konularından beslenen ve kelimelerin gücünü kullanarak düşünce ve fikirlerini geniş kitleler ile paylaşma eğiliminde olan sanatçı, özellikle halka açık alanlardaki tipografik yerleştirmeleri ile sanat takipçisi olmayan kesim tarafından da yoğun ilgi görüyor.

ROBERT MONTGOMERY HAKKINDA

Çağdaş metin sanatına şiirsel bir yorum ve müdahaleci stratejiler ile yaklaşan Robert Montgomery, billboardlar, güneş enerjisi ile çalışan ışık yerleştirmeleri, ateşten şiirlerin yanı sıra ahşap baskı tekniği ve sulu boyaya uzanan farklı mecra ve tekniklerdeki çalışmalardan oluşan bir portfolyoya sahip. Berlin’in Tempelhof bölgesindeki eski Amerikan Hava Kuvvetleri üssü ve 2012 Kochi-Muziris Bienali’nin davetlisi olarak, Hindistan’ın Kochi-Muziris şehrindeki imparatorluk dönemine ait limanda büyük ölçekli ışık enstalasyonlarını sergileyen sanatçı, ayrıca bugüne kadar pek çok uluslararası sergi ve festivalde de yer aldı. Bunlar arasında: KOP (Breda, Hollanda), Athens Festival (Yunanistan), 54. Venedik Bienali, The De La Warr Pavilion (Bexhill, İngiltere), Galerie Nuke (Paris) (Fransa), Guido Costa Projects, (Torino), 20 Hoxton Square Projects (Londra), Galerie Analix Forever (Cenevre), The Embassy Gallery ve Edinburgh Art Festival (İskoçya), The Baltic Centre for Contemporary Art, (Newcastle-Gateshead, İngiltere), Anna Lupertz Gallery (Berlin) ve C24 Gallery (New York) bulunuyor.

Robert Montgomery’nin yakın gelecekteki projeleri arasında ise, Brüksel’deki Royal Opera House ile bir işbirliği ve 2015 yılının ilk yarısında piyasaya çıkmak üzere, Distanz yayınevi tarafından hazırlanan monografi niteliğindeki kitabı var.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.
ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere,
konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar; kreatif ajans ve sanatçı temsili için platform olan ’74STUDIO, video üretimine ve prodüksiyona odaklı bir dijital laboratuar olarak faaliyet gösteren ’74MOTION, kültür sanat dergisi ’74GAZETTE, sanatsal yaşam alanlarının video ve fotoğraf dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS ve Online bir seyehat günlüğü olarak, yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape.

ISTANBUL’74 Grubu hızla, uluslararası ve çok yönlü, işbirlikleri ve yaratıcı yaklaşımlar geliştiren bir platform dönüşmüştür.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*