ISTANBUL’74 TARAFINDAN HER YIL DÜZENLENEN IST. FESTİVAL’İN KATILIMCILARINDAN JR, DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜK SES GETİREN “WRINKLES OF THE CITY” PROJESİNİN SON AYAĞI İÇİN İSTANBUL’DA!

STANBUL’74’ün her yıl düzenlediği Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali-IST. Festival (Istancool) ile ilk kez İstanbul’a gelen son yılların en merak edilen Ted Prize ödüllü sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR, dünya çapında büyük ses getiren “Wrinkles of the City” projesini; Los Angeles, Cartagena, Şangay, La Havana ve Berlin’den sonra İstanbul’da gerçekleştirecek. IST. Festival kapsamında ilk kez İstanbul’a gelen ve projenin son ayağını İstanbul olarak belirleyen JR, 2015 senesinde hayata geçireceği proje için çalışmalara başladı.

THE WRINKLES OF THE CITY LOS ANGELES[1]

Kapanış Şehri: İSTANBUL

“The Wrinkles of the City” şimdiye kadar Cartagena, İspanya (2008), Şangay, Çin (2010), Los Angeles, USA (2011), ve Havana, Küba’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında İstanbul sokakları JR’ın işleriyle buluşacak ve projenin her aşaması kaydedilerek bir film haline getirilecek.

Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali-ISTANCOOL her sene olduğu gibi bu sene de İstanbul’un dünya çapında projelerde rol almasında öncü oldu. İçinde bulunduğumuz dönemin en etkili isimlerini İstanbul’a getiren ve onları Türkiye’deki yaratıcı dünya ile buluşturarak, bir köprü kuran festival, ülkemizin tanıtımında büyük rol oynuyor.

94190575-0C52-4FF6-9D69-F02FF1452602

“THE WRINKLES OF THE CITY” Hakkında

Prestijli TED (Yaymaya Değer Fikirler) Ödülü’ne layık görülen ünlü sanatçı JR tarafından dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştirilen “The Wrinkles of the City” özel bir tarihe sahip şehirlerin dahil edildiği dünya çapında bir sanat projesi olarak tanınmaktadır.  Proje, gerçekleştirdiği  şehirlerde yaşayan yaşlı halkın portre fotoğraflarını, dev ölçeklerde kamu alanlarına taşıyarak, yaşlanma sürecini ve bu sürecin hem insanların hem de şehrin kimlik anlayışını nasıl etkilediğini samimi ve etkili bir şekilde anlatmaktadır.

13B42DF2-AE09-4C45-9AB6-5021A494290C

JR Hakkında

İşlerini serbestçe dünyanın dört bir yanındaki sokaklarda sergilediği için dünyanın en büyük sanat galerisinin sahibi olarak tanımlanan ünlü Fransız sanatçı JR, sokaklarda sergilenen işlerinin çarpıcılığıyla, tipik bir sanatsever veya müze ziyaretçisi olmayan kişilere de ulaşabilmektedir.
İlk kez Paris’in banliyölerinde yayılan sokak sanatı akımının en güçlü ismi olarak kabul edilen JR, bugüne kadar gerçekleştirdiği her projede, şehirleri oyun sahnesine, o şehirde yaşayan sıradan bireyleri de oyunculara dönüştürerek, tüm dünyanın dikkatini o sırada çalıştığı şehre yönlendirebilmeyi başarmıştır.
Bu bakış açısıyla JR’ın, dünyadaki problemler ve yaşanan acılar için farkındalık yaratan aktivist sanatı, gerçekleştirildiği ülkeler ve ele aldığı konulara dikkat çekerek her zaman dünyadaki medyanın ve sanat otoritelerinin ilgi odağı olmuştur.

DÜNYADA SES GETİREN DİĞER JR PROJELERİ:
2007 yılında, Marco ile birlikte, dünyanın en büyük illegal fotoğraf sergisi “FACE 2 FACE”i gerçekleştiren JR, devasa boyutlardaki İsrailli ve Filistinlilerin yüz yüze portrelerini sekiz Filistin ve İsrail şehrinde, Güvenlik Kordonu/Ayrılık Duvarı’nın iki yüzüne yapıştırdı. Uzmanlar imkansız olduğunu söyledi. O yine de yaptı.
2008 yılında ise, uzun bir uluslararası yolculuğa çıktı “Kadınlar” için.  Genellikle çatışmanın hedefi olan kadınların asaletini vurgulayan “WOMEN ARE HEROES” projesinin filmi 2010 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterildi.
Sanatçı, yaptığı bir duyuruyla artık insanların fotoğraflarını çekmek yerine ona gönderilen fotoğrafları poster olarak bastırıp, sahiplerine geri göndereceğini duyurdu. Böylece, o kişilere, özellikle dikkat çekmek istedikleri yerlere bu posterleri asabilme konusunda sonsuz bir özgürlük vermiş oldu.
2011 yılında, bu projeyle TED ödülünü kazandı ve “INSIDE OUT”un belgesel formatında bir filmini de çekti. Film13 Kasım 2013 Çarşamba günü Fransa’da gösterime girdi. Dünya prömiyeri Robert de Niro’nun da kurucuları arasında olduğu ve bağımsız yapımların desteklendiği TRIBECA FILM FESTIVALİ’nde gerçekleştirilen belgesel, Amerikan HBO kanalında da yayınlandı.
En son New York Şehir Balesi’yle ortak bir proje yürüten JR kimliğini gizli tutmaya ve sanatıyla en büyük amacını gerçekleştirmeye devam etmektedir.

ISTANBUL’74 Hakkında

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri Istanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

’74 Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren; ’74STUDIO & CREATIVE AGENCY, ’74MOTION, ’74GAZETTE adlı kültür sanat dergisi ve sanatsal yaşam alanlarının video dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS, kurumun yıl boyunca devam eden çok sesli kültürel etkinliklerini ve vizyonunu hayatın her alanına taşımaktadır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*