İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Bağcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımı başladı. Dönüşüm alanının yüzde 65’i yeşil alan olarak düzenlenecek.

Bağcılar Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirdiği projenin yıkım törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ile vatandaşlar katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, hükümetleri döneminde Türkiye’nin mühendislik, beton kalitesi, jeolojik testlerle birlikte dönüşümde önemli noktaya geldiğini ifade ederek, Türkiye’nin genelinde halen 6,5 milyon binada sıkıntı yaşandığını söyledi. Kentsel Dönüşümün Kanunu’nu kötü yapılaşmanın ortadan kaldırılması ve yeni yaşam alanlarının inşa edilmesi amacıyla çıkardıklarını anlatan Güllüce, Bakanlık olarak kalitesiz bina yapan ve beton atanlara engel olduklarını kaydetti.

“Biz böyle yapanları kilitliyoruz. Ancak güvenli güzel bina yaparsanız kira yardımı dahil her türlü desteği veririz. Vatandaş verdiği paranın hakkını almalı” diyen Güllüce, İTO ve TOBB’un da destek verdiği mekansal stratejik planını iki yıl içerisinde tamamlayacaklarını belirtti. Yeni teknolojiyle yapılan uçakları yerleşim alanlarını görüntülediğini de kaydeden Güllüce, üç boyutlu kayıtlar aldıklarını söyledi. Online olarak atık su denetimi yaptıklarını da ifade eden Güllüce, Türkiye’nin her noktasında bilgisayar üzerinden arıtmanın yeterli olup olmadığının belirlendiğini ve anında müdahalede bulunulduğunu ifade etti.

Güllüce, “İstanbul kentsel dönüşümde en başarılı ilimizdir. Biz belediye kökenliyiz. Belediyelerimize önemli yetkiler devrettik. Diğer belediyelerimiz de kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırsınlar onların önünü açalım. Kısa zamanda yine köylere de el atacağız. Pilot bölge olarak üç-dört köyü seçiyoruz. İleri tarihte Köysel Dönüşüm’e başlayacağız.” diye konuştu.

Bağcılar’da ilk etapta 24 bin konut yenilenecek

Törende konuşmaların ardından dönüşümde yenilenecek binaların yıkımına başlandı. Bağcılar’da Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendi. Yaklaşık 24 bin bağımsız yapı (bir binadaki daire sayısı) yenilecek. Şehircilik ilkelerine uygun ada bazlı altyapısı düşünülmüş projeler yapılıyor. 250 bin bağımsız bölümün bulunduğu ilçenin yüzde 70’i dönüşecek. İlçedeki 250 bin konut ve işyerinden ilk etapta 24 bin konut yenilenecek.

Bağcılar Göztepe ve Hürriyet Mahallelerindeki kentsel dönüşüm kapsamında ise 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımı başladı. Yeni inşa edilecek binalarda her bağımsız birime 1 kapalı otopark inşa edilecek ve alanın yüzde 65’i yeşil alan olarak düzenlenecek.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*