Jussieu Üniversitesi Araştırma Merkezi; BIG& OFF

Proje Adı:Paris Parc
Çeşit:Yarışma
Müsteri: UpmcÜniversitesi
Alan: 15.000 M2
Yer:Paris, Fransa
Durum: 1. likÖdülü

BIG
Partner: Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen
Proje Lideri: Daniel Sundlin
Mimar: Gabrielle Nadeau
Takım: Camille Crepin, Edouard Boisse, Tiina Liisa Juuti, Alexandre Carpentier

OFF
Partner:Manal Rachdi, Tanguy Vermet, Ute Rinnebach
Proje Lideri: Daniel Colin, Antonio Rovira
Takım: Akram Rachdi, Olfa Kamoon

Jussieu-universitesi-Arastirma-Merkezi-BiG--OFF-19

BIG + OFF Paris, JussieuÜniversitesi Araştırma Merkezi Tasarım Yarışmasını Kazandı

BIG + Paris kökenli OFF Mimarlık, Buro Happold mühendislik, Michel Forgue danışmanlık veçevre mühendisi Franck Boutte; Paris’teki yeni Sorbonne’s BilimÜniversitesi ve Pierre et Marie CurieÜniversitesi’ne ait 15.000m2’lik Araştırma Merkezi’nin tasarımında kazanan takımda.

Jean Nouvel du Monde Arabe Enstitüsü ile Jussieu Kampüsünün açık, yeşil parkı arasında konumlanmakta olan yeni,çok disiplinli, araştırma merkezi, Paris PARC,önde gelen FrenchÜniversitesi’nin uluslararası varlığını ve açıklığını güçlendirerek, kampüs içinönemli bir yer olacak. Bu hizmet,üniversiteyi, Paris şehriyle fiziksel ve görsel yeniden birleştirirken, akademik ve profesyonel toplulukları da bir araya getirecek. Kazanan takım, MVRDV, Lipsky Rollet, Mario Cucinella ve Peripherique gibi başarılı mimarlık ofisleri arasından şeçildi ve en iyi tasarımödülünü aldı.

ParisPARC, farklı tarihi dönemlere ait Notre Dame Katedrali veüniversite binalarının yoğunluğu aksında yer alıyor. BIG, bitişik kenarların, günışığı, görüş ve ulaşılabilirlik aşısından optimize edildiği, spesifik durumlara adapte olabilecek bir bina geometrisiöneriyor.Üç-boyutlu zarf; komşu cephelerden toparlanıyor, du Monde Arabe enstitüsünün meydanına ve parka doğru açıyor, halka açıkçatı peyzajını katlıyor ve adapte olmuş, heykelsi bir bina formatıyla,üniversite’nin sembolik mimari eserleri, arasında son buluyor.

Jussieu-universitesi-Arastirma-Merkezi-BiG--OFF-20

“Kentsel deneyim formu olarak ParisPARC, kentsel bağlamdaki baskılarının etkisi altında kalıyor. Mekan, toplumsal akış ve mimari tarih gibi pekçok yoğun kütleler arasında sıkışıyor. PARC, bir reaksiyonlar zinciri gibiçeşitli iç ve dış etkenlere maruz kalıyor. Tesisin merkezine günışığı ve hava geçirmesi için şişirilmiş, komşu sınıflara ve yatakhanelere günışığı sağlamak için bastırılmış, halkın plaza ve parka yönlendirilmesine imkan sağlamak için için yükseltilmiş ve son olarak da Paris’in fevkalade mazarasını ve Notre Dame’ı parislilere yansıtmak için yan yatırılmış.” Bjarke Ingels, BIG.

Merkezi kanyon, laboratuarlar ve ofisler arasında günışığı ve görsel bağ kuruyor. Atrium’da, kullanıcıları kamusalçatı terasına ve fakülte klübüne yönlendiren, gündelik buluşma mekanları var.Çatıyaçıkan kamusal merdiven kullanıcıları labaratuardaki aktivite alanlarına yönlendiriyor. Bu labaratuarlar,çalışma alanları arasında görsel bir bağ kurma amacıyla, saydam duvarlarla bölünmüş.Üst katlar ise, Notre Dome ve Paris silüetine panaromik bir bakış sağlıyor.

ParisPARC, Jussieu Kampüsü ile şehri yeniden bir araya getirerek, kampüs hayatıyla, şehir hayatı arasında bir arayüz haline geldi. Notre Dame Katedrali’nin ikonik görüntüsü, geniş panoramik pencerelerden, binanın günlük yaşantısına taşıtıldı. Cephe, giriş meydanına doğru hafif yatırıldığı için, Katedral’in aynadaki yansıması meydandan görünür hale geliyor.
görseller: BIG

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*