Kağıt Üstünde sergisi bugün C.A.M Galeri’de açılıyor

C.A.M Gallery / Akaretler 7 Şubat – 23 Mart tarihleri arasında 6 sanatçının işlerinden oluşan“Kâğıt Üstünde/ On Paper” adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Nazanin Pouyandeh, Cenin, Burcu Yağcıoğlu, Olgu Ülkenciler, Nihal Martlı ve Necmi Gürseler’in işlerinden oluşacak karma sergi desen ve figürleri ön planaçıkarıyor.
Nazanin Pouyandeh.
Nazanin Pouyandeh.

“Kağıt üzerine işler göz alıcı olmayı adeta reddeder, gevezelikten uzaktır, samimidir. Dünyaya bakarak kendime anlattığım hikâyenin en yalın, islenmemiş biçimidir,” diyor Nihal Martlı kağıt üzerine yaptığı islerini anlatırken, sergideki diğer sanatçıların islerine de tanıklık eder gibi.

Iran asıllı Paris’de yaşayan genç sanatçı Nazanin Pouyandeh, kökenlerinin etkisini ortaya çıkardığı işlerinde sembolleri ve kışkırtıcı renkteki figürleri bir araya getiriyor. Resimlerinin arasındaki bütünlük kadar detaylardan çıkan farklılıklar da izleyicinin dikkatini çekiyor.  İşler sanatçının bilinçaltına, rüyalarına ve anılarına tanıklık ederken sürrealizm nasıl tahmin edilemez ve kontrolsüz olduğunu bizlere bir kez daha kanıtlıyor.

C.A.M Galeri’de üçüncü grup sergisiyle yer alacak günümüzün çağdaş sürrealist sanatçılarından Cenin, doğum ve ölüm arasındaki karanlıkta, kendine bir dünya yaratıp, oraya sığınırken varoluşsal meselesini, onu kasıp kavuran kökensel sıkıntıyı, bilinçaltının derinliklerinde analiz etmeye devam ediyor. Kendisiyle ve izleyiciyle varoluşsal bir telepatik diyaloga giren Cenin, yarattığı her yeni eserle aslında analitik bir seans gerçekleştiriyor. Cenin’in yarattığı imge dünyası saklı olanları, mitleri, rüyaları ve bilinçdışını su yüzüneçıkarabilmekte, izleyicide imgenin ötesindeki sırra nüfuz etme arzusunu kanatlandırarak, onları kolektif deneyimin bir parçası hâline getirebilmektedir.

Resimlerinde boşluğu etkili bir şekilde kullanan Burcu Yağcıoğlu, kağıt üzerindeki işinde de eksikliği mevcudiyete dönüştürmeyi yine başarıyor. Dönüşmüş deneyimler, imgeler ya da fikirler sanatçının pratiğinin göze çarpan diğer bir özelliği; “Aklımdaki imge, o imgeyi gerçekleştirme sürecinde başka bir şeye dönüşüyor ki bu sanatımın doğasında var,” diyor Yağcıoğlu. Sakin gölgelendirmelerin yanı sıra, keskin ve karmaşık kara kalem izleri resimdeki kontrast ve hareketin merkezini oluşturuyor.

Necmi Gürseler Max Ernst’in frotaj* tekniğinden yolaçıkarak tekrar eden çizgilerin yan yana işlenişinin oluşturduğu dokuları kağıt üzerinde sunuyor. Sabırla tekrar eden çizgilerin islenişi deformasyona uğramış sarmal ve yalnız bedenleri oluşturuyor.

Olgu Ülkenciler’in “Zevkli Rezalet” adlı çalışması, 18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan Rokoko akımına görsel ve kavramsal göndermeler içeriyor. Farklı boylarda, dokularda kağıtlar üzerine yapılan çalışmalarda yer yer boya, kalem, sprey vb. farklı malzemelerle müdahalelerde bulunup çok katmanlı fakat yine bir yüzeyde birleşen işleri görüyoruz.

Sergideki sanatçıların kağıt üzerinde oluşturduğu birbirinden bağımsız, gizemli, yalın ve bazen deneysel dünyalarda neden aramadan işlerin parçası haline gelip kaybolmak beklide en iyisi…

*Fransızca “frotter” (Sürtmek) teriminden ortaya çıkan tekniktir. Kağıdın bir dokunun üstüne yerleştirildikten sonra kara kalem ya da renkli kuru boya ile boyanarak ortaya çıkarılan desen tekniği. Max Ernst ve diğer bazı sanatçılar tarafından kullanılan bu teknik genellikle kolajların bir parçası olmuştur.

Nazanin Pouyandeh.
Nazanin Pouyandeh.

 

 

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*