Karma Heykel Sergisi; Bosluk Dolduran ‘IM’ler…

Yaza girmeden, sanat tam hızıyla ilerliyor.Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi, ‘8-İM’ Heykel sergisi ile sezonun son açılışını gerçekleştirdi. Sergi daveti, Galerist’te Andy Warhol, Antrepo’da Yaz Sergisi ve başka açılışlarla aynı güne rastlamasına rağmen hatırı sayılır bir kalabalıkla gerçekleşti.

8 genç heykel sanatçısının (Evren Erol, Ceylan Öztürk, Işık Özçelik, K.Deniz Pireci, Meliha Sözeri, Serdar Kaynak,Serkan Yükselve Şenay Ulusoy) kendi tarzlarındaüretmiş olduklarıçalışmaları etkileyici. Yapıtlarındakiçözümlemelere baktığımızda, gerek malzemeyle kurdukları ilişki, gerek oluşturdukları dil bizleri boşluk dolduran formlara daha da yaklaştırmaktadır. Sanatçılar, yapıtlarüzerinden izleyici ile diyalog kurmaktadır.

Zamanın ruhunu yansıtan yapıtların izleyiciye bu denli yakın olması aslında sanatçıların yapıt oluştururken gerçekleri göz ardı etmemesindendir, ki bu da yapıtları‘im’e dönüştürmektedir.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-1

Deniz Pireci’nin‘Take it Easy’adlıçalışmasına bayıldım! MarmaraÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezunu olan Pireci, son yıllarda porselen birimlerden enstelasyonlar gerçekleştirmektedir. Yapıtlarında parçadan bütüne gitmektedir.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-2

IşıkÖzçelik’in‘Yedigen’çalışması da harika! Heykeltraşı heyecanlandıran malzeme ile macerasıdır. Bu süreç sonunda eser izleyiciye sunulduğunda, sanatçı yeni fikirlerin peşine düşmüştür.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-3

Evren Erol’un heykellerinde, insanın doğa ve kendi kurduğu dünyasındaki iktidar savaşı, kendi varoluşunun ve aklının yarattığı sorular, sanatının temel ironik anlatımöğelerini oluşturmaktadır.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-4

Serdar Kaynak’ın‘Ayrılık’,‘Adanmış Yalnızlık’çalışmalarındançok etkilendim. Sanatçıya göre; Yaşamın sürekliliği, sanatın düşünsel yapısından ayrılarak, madde ve enerjide sonsuza yayılan değişimin devamlılığıdır. Sanatın süreci ise; imge boyutunda yaşam sürekliliğinden etkilenen‘sonsuz arayış’ ifadesidir.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-5

Serkan Yüksel’e göre mesele duymak değil, duyduklarındançıkan anlamların altındaki gizliözneye ulaşmayaçalışmaktır. Heykeller izleyenlere karşı kulak kabartırlar adeta… Bize kendi hikayelerini anlatmak istermiş gibi yapıp aslında bizlerin hikayelerini dinlemeyeçalışırlar.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-6

Şenay Ulusoy’un‘Evde Kalmış’ eserinde mizahi bir yaklaşım vardı veçalışmaları banaçok keyif verdi.

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-7

Meliha Sözeri’nin‘İsimsiz’çalışması ise parçalara bölünerek sonsuzluğa yaptığımız yolculuğu anımsattı benim için. Eminim siz de kendi gerçekliğinizden yolaçıkarak bir anlam yükleyeceksiniz…

Karma-Heykel-Sergisi-Bosluk-Dolduran-iM-ler-8

CeylanÖztürk’ün eserlerinde, her yapının içinde bulunan fakat dışarıçıkarılmadıkça göz ardı edilen ironi ve espridir amaç…

Özetle, yolunuz Nişantaşı’na düşerse bu sergiyi mutlaka görmelisiniz derim!

Buram buram sanat kokan şehrimden sevgiler…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*