Kavellaris Urban Design’dan Perforated House

Kavellaris Urban Design‘dan:

Bizim için bu proje yapılıçevre içinde,çözüm bulmayı amaçladığı kadar mümkün olduğuncaçok soru sorduran eleştirel bir diyalog oluşturmak için bir platform. Proje, kültürel tavırlarımız ve bunları ne şekilde belirlediğimize dair bir eleştiri. Mirasınöneminden denince aklımıza gelenleri güncel ve sorgulayıcı bir tavırla aktardığımız bir eleştiri.

Bir zamanlar boş olan bu arazi, tek cepheli Victoria dönemi terasları veçift cepheli Edward dönemi evlerininden oluşan bir sıranın doğu ucunda yer alıyor.

İzlediğimiz strateji, Teras tipolojisiüzerine yapılmakta olan araştırmayı eleştirmek ve ona cevap vermekti. İnşa edilen form esas olarak 5,5 x 14,4 m boyutlarında bir kabuk.”Perfore ev” ise bizim kabul edilmiş kültürel tavra, kimliğe ve mirasa karşı alternatif bir dil oluşturmak için verdiğimiz cevap.

Evin sadece bir cepheden fazlası olmasını istedik. Bir mesajdan veya binaya sabitlenmiş bir grafikten fazlası. Bizim binamız Venturi’nin”dekore edilmiş kulübe”sini onurlandıran bir kent tuali değil; aksine dış cephe mümkün olduğunca iç mekan tarafından da deneyimlenebiliyor veçok fonksiyonlu bu cephe binayı sürekli masiften boşlukluya,özelden kamuya açığa, opaktan şeffafa dönüştürüyor. Gündüz saatlerinde bina ağır ve yansıtıcı ilen gece saatlerinde yumuşak, yarı saydam bir ışık kutusuna dönüşüyor. Hareket edebilen duvar veya cephenin olmaması, evlerin statik, değişmez yapılar olduğu fikrini ortadan kaldırmamıza yardımcı oluyor.

Hareketli duvarların, kapıların, perdelerin ve cam duvarların kullanımı, bina sakinlerinin deneyim veçevrelerini değiştirmelerine olanak veriyor. Bu mimari mekan manipülasyonu iç ve dış, kamusal veözel arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Manipüle edilmiş mekanlar iç içe geçiyor veçevresinin işleviniödünç alabiliyor.

Plan geleneksel bir teras içeriğini tersineçevirerek aktif yaşama alanlarını birinci katta kuzeye bakan bir terasa alıyor. Bu şekilde güney cepheli bir dairenin ana yönlenişi kuzeye kayıyor. Ev kuzey cepheli katlanır kapılarla pasif sürdürülebilir müdahalelerde bulunurkençapraz havalandırma için kullanılan havalandırma kapakları ile soğutma sağlıyor. Ek olarak evde kullanılan sıcak su güneş enerjisi ile elde ediliyor ve ıslak mekanlarda kullanılan vitrifiye 5 yıldızlıürünlerden seçilmiş. Kuzeye bakan teras”Avustralyalı arka bahçe” kavramını, geçmiş dönemi anımsatançocuksu duvar resmi ile güçlendirerek tekrar tanımlıyor ve değişen aile yapısı ve konut tipolojisi hakkında yeni bir yorum getiriyor.

* İmajlar Kavellaris Urban Design izniyle yayınlanmaktadır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*