Kezban Arca Batıbeki’nin “MANZARASIZ BİR ODA” Sergisi ISTANBUL’74’te

ISTANBUL’74 Karaköy galeri, 10 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında Kezban Arca Batıbeki’nin sadece “kadın”a değil “birey”e yönelik içsel ve çevresel kuşatmayı ele alan “Manzarasız Bir Oda” sergisine ev sahipliği yapıyor. İzleyicilerine; bir aralıktan gizlice içeriye bakıyor duygusunu yaşatmayı amaçlayan sergi, Batıbeki’ nin en kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyor.

Duygu yüklü andaçlara sahip üretimlerden oluşan  “Manzarasız Bir Oda”; tümüyle farklı medyumlardan oluşuyor. Tüm mekana yayılan enstalasyonları da içeren sergi; üzerinde ahşap kolajların yer aldığı 5 ahşap panodan oluşan obje-resimler ve bu panoların, eski bir teknik olan fotogravür tekniğiyle değişimlere uğramış yeniden üretimlerinin yanı sıra, başrollerini; Nurgül Yeşilçay, Yiğit Karaahmet ve Hakan Ezer’ in oynadığı, Atıf Yılmaz’ın, 1986 yapımı “Ahh Belinda!..” filminin, 9.5 dakikalık yeni bir yorumunu da içeriyor.

Kezban Arca Batıbeki’nin tanıdık bir filmin fragmanında geziyor hissinde kurguladığı anlatım, panalordan ortaya çıkarak; gravürleri, enstalasyon ve kısa filmi de içine alacak şekilde genişliyor. Ortaya çıkan bu anlatım dili ile bütünselliği pekiştiren Batıbeki’nin yapıtına eklemlenen “Ahh Belinda!..” adlı kısa filmi, son derece ustalıklı anlatımı ve farklı yaklaşımıyla, Atıf Yılmaz’ ın aynı adlı kült filmiyle de bağ kuruyor.

ISTANBUL’74 Karaköy Galeri Adres:

Kemankeş Caddesi, Galata Şarap İskelesi Sokak

Süha Fazlı Han No.8 D.3 Karaköy – İstanbul

Salı-Cuma 11:00-19:00

Cumartesi 12:00-18:00

SANATÇI HAKKINDA

KEZBAN ARCA BATIBEKİ

İstanbul’da dogdu. Marmara Üniversitesi Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. İsveç TV için bir çocuk filmi, uzun metrajlı filmlerde fotoğraf ve sanat yönetmenliği yaptı, sanat üzerine yazılar yazdı.1983’te gittiği ve uzun süre kaldığı Oxford ve Londra’da çalışmalarını resim üzerine yoğunlaştrdı.. 198’ ten itibaren popüler kültür üzerine yaptığı resimlerle Çağdaş Sanat ortamında tanınmaya başladı. İki kez Esbank Büyük Ödülü’nü aldı. İstanbul’da yaşıyan Batıbeki;  resim, fotoğraf, yerleştirme ve kısa film üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Seçilmiş kişisel sergiler :

2004 / Yolda / The Bunka Quint Gallery in the Costume Design Museum / Tokyo – Japonya

2005 / I Shot Andy Warhol in İstanbul / Proje4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi – Artvarium / İstanbul

2010 / “Pulp Fiction” / Passage Petits-Champs 1/ İstanbul

2011 / “Pulp Fiction – The Sequel* / LTMH Gallery / New York

2012 – 2013 / “ He Loves me…She loves me not ! “ / Leila Heller Gallery NY ile birlikte Anima Gallery collaboration with Leila Heller / Doha – Qatar

2014 / “Dolls” / ALANİstanbul / İstanbul

Seçilmiş karma sergiler :

2005 / I Shot Andy Warhol in İstanbul / Cinema Odysee – 17. Türk Sinema Günleri / Strasbourg – France

2007 / Istanbul Now / Lukas Feichtner Art Gallery / Viyana – Avusturya

2008 / Baku Bienali / Baku – Azerbaycan

2008 / “Truths and Mirages” Video Art sergisi / Sofya – Bulgaria

2010 / “Istanbul Cool” / LTMH Gallery / New York

2010 / “Uluorta” / İstanbul 2010 SANAT LİMANI / Istanbul

2011 / “Hayal ve Hakikat’ / İstanbul Modern / İstanbul

2012 / “Ortadoğu’da Güncel Sanat” / The Deborah Colton Gallery Ve Leila Heller işbirliğiyle / Houston –USA

2014 / “NEST”/ Leila Heller Gallery / New York – USA

2014 / “Elgiz Kolleksiyonundan yeni bir Seçki” / Elgiz Müzesi / İstanbul

ISTANBUL’74

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri Istanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

’74 Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren; ’74STUDIO & CREATIVE AGENCY, ’74MOTION, ’74GAZETTE adlı kültür sanat dergisi ve sanatsal yaşam alanlarının video dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS, kurumun yıl boyunca devam eden çok sesli kültürel etkinliklerini ve vizyonunu hayatın her alanına taşımaktadır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*