LEYLA ALATON KOLEKSİYONDAN SEÇKİLER ‘ALACA’ adlı sergiyle m1886’da sanatseverlerle buluşuyor…

Leyla ALATON FREE’N HAPPY; ‘MUTLU ve ÖZGÜR’…

İş dünyasındaki başarılarının yanısıra, kadına, sanata ve sanatçıya vermiş olduğu destekle adından sıkça söz ettiren, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile çevresine ışıltı saçan çok özel bir kadın Leyla Alaton.

Alarko Holding Yönetim Kurulu üyesi Leyla Alaton’un yanında yer aldığı projeler saymakla bitmiyor. Alaton, Akbank Sanat, Contemporary İstanbul’un danışma kurulu üyesi. Aynı zamanda New York’taki New Museum’un liderlik kurulunda yer alıyor. Türkiyeli sanatçıların yurt dışında tanınmasını çok önemseyen Alaton, koleksiyoner olarak anılmaya meraklı olmasa bile tam bir koleksiyoner!

Leyla Alaton’un koleksiyonerliğe ilk adımı, üniversiteden mezuniyet hediyesi olarak ailesinin kendisine Erte’nin “Her Secret Admirers” eserini alması ile başlıyor. O günden bugüne Alaton’un eser alışı hala bir tutku halinde devam etmekte. Leyla Alaton’a göre aldığı eserlerin pazar değerleri, başkalarının ne söylediğinin çok bir önemi yok. Eser satın alırken tipik bir koleksiyoner gibi davranmayan Leyla hanım, daha çok estetik olarak etkisinde kaldığı, duygularına hitap eden ve hikayesine önem verdiği işleri alıyor. Türk Sanatçı olacak diye bir takıntısı yok tersine yabancı tanınmış veya tanınmamış sanatçılara da yer vermekte. Sanatseverliği bir takıntı değil de hayatında bir güzellik, zenginlik ve bir tutku olarak görüp aşkla, dürtüleri ile eser almaktadır. Genelde eserlerin depolarda bekletildiği, 3’e alayım 10’a satayım düşüncesinin hakim olduğu koleksiyonerlerin aksine Leyla Alaton asla elinden eser çıkartmayan ve her birini evinde, ofisinde, bahçesinde yaşamına katan bir sanat aşığı!

leyla-alaton-sergi-alaca-32

Fakat bu eserler, izleyiciye yeterince ulaşamadan galerilerdeki sergilerden, sanatçı atölyelerinden, fuarlardan veya müzayedelerden alınıp kişilerin ‘mahrem’ mekanlarına girmiş oluyor. İşte tam da bu sebeple çok özel bir seçkiye sahip Leyla Alaton koleksiyonu da bir mekanda sanatseverlere sunulup ulaşılır kılınmalıydı. Bu amaçla Deniz Artun küratörlüğünde m1886 sanat galerisinde koleksiyondan bir bölüm izleyici karşısına çıktı.

m1886’nın özel bir galeri olduğu için kabul ettiğini söyleyen Leyla Alaton, “Burası kar amacı gütmeyen ve sadece sanat adına böyle bir imkan veren bir yer. Adeta kendi bebeklerimin görücüye çıkması gibi bir duygu. Ankaralıların ilgisi, beğenmesi beni çok mutlu etti. Çünkü güzellikler ve sanat paylaşınca insana zevk veriyor.” diyerek duygularını dile getiriyor.

m1886 Sanat Galerisinin ikinci kuruluş yıldönümünde Döne Otyam, önde gelen uluslararası çağdaş sanatçıların son dönem çalışmalarının temsil edildiği sergilere, koleksiyoner/sanatçı/izleyici arasındaki zayıflamaya yüz tutmuş bağları güçlendirecek önemli bir proje daha eklemiş oldu. m1886 adeta yazın, bir müzeye dönüştü. Eser seçkisi üzerinde çalışırken Deniz Artun ve Döne Otyam koleksiyonun feminist yönünü fark eder ve eserleri ortak bir paydada buluştururlar. Aslında biz bu koleksiyonda Leyla Alaton’u görüyoruz. O’nun hem dişi hem de feminist yanını, her bir eserin hayatında öyküsü olduğunu, düşlerini, duygularını ve duyarlılığını kısacası insan olma durumunu…

leyla-alaton-sergi-alaca

‘ALACA’ başlığı altında farklı coğrafyalardan bir araya gelmiş sanatçılar ortak bir noktada buluşur. Sergide ön plana çıkan şey beden parçalarının çoğunluğudur. Gözler, ağızlar, dudaklar, bacaklar, ayaklar, eller ve başlar, buram buram kadın kokmakta ve çoğunluğu kadın sanatçılardan oluşmaktadır. Leyla Alaton’un hayatında kadınların önemi çok büyüktür sadece sanatçı olarak değil, galerici olarak, arkadaş olarak saygı ve sevgi ile sarıp sarmalar çevresini.

Koleksiyonda yer alan eserler; Nur Koçak ,Selma Gürbüz, Carlos Aires, Elvan Alpay, Yasemin Arslan Bakiri, Kezban Arca Batıbeki, Juan Carlos Batista, Mehtap Baydu, Canan Bozbağ, Ramin Etemadi Bozorg, Angelo Bucarelli, Güneş Çınar, İpek Duben, Aslımay Altay Göney, Gülsüm Karamustafa, Günseli Kato, Suzy Hug Levy, Murat Morova, Shirin Neshat, Julian Opie, Sue Pam Grant, Ed Pien, Gülay Semercioğlu, Chiharu Shiota, Doug- Mike Starn, Özcan Uzkur, Pınar Yoldaş’a ait. Her biri tek tek incelenmesi gereken değerli sanatçılar. Bu seçkiyi yaz bitmeden gidip görmenizi tavsiye ederim. Koleksiyoneri de o zaman farklı bir gözle göreceğinize inanıyorum.

soldan: Yasemin Semercioğlu - Kezban Arca Batıbeki- Döne OTYAM- Deniz ARTUN ve Leyla ALATON
Soldan: Yasemin Semercioğlu – Kezban Arca Batıbeki- Döne OTYAM- Deniz ARTUN ve Leyla ALATON
Arkada Bulunan Eser; PINAR YOLDAŞ – Cytopia-2013

Basından bir insanı ne kadar tanıyabilirsiniz? Leyla Alaton’u sosyal medya hesaplarından takip edenler bilirler Leyla hanım’ın herşeyi ne kadar içtenlikle, sevgiyle, kalpten paylaştığnı… O her zaman günceldir. Gezdiği müzeleri, gördüğü eserleri, okuduğu kitapları paylaşırken önerilerde bulunur. İnsan ayırt etmeden garsonundan, simitçisine herkesi tanıtır ve sevgiyle sarılır. Anını yaşar… Anını paylaşır… Bu kadar koşuşturmaya can mı dayanır diye düşünenleriniz olabilir. Ancak zaman yönetimini çok iyi yapan biri her yere yetişebilir. Leyla Alaton attığınız en basit mesaja dünyanın bir ucundan anında cevap verir.

Yasemin Semercioğlı - Leyla Alaton
Yasemin Semercioğlı – Leyla Alaton
Arkada Bulunan Eser- SELMA GÜRBÜZ ‘ Karınca Duası-2010’

Sağlığı için her sabah yakın arkadaşı İnci Aksoy ile yürüyen Alaton’un meşhur da bir pozu vardır. Herkes, bu pozun anlamını merak eder. O duruş çok önemlidir, çok anlam taşır;

’Free’n Happy’. Mutlu ve Özgür!
Açılımı; “Kadının ekonomik bağımsızlığı onu özgür kılar. Seçimlerini yapabilen kadın mutlu ve özgürdür.” Ve kadının kendini bulabilmesi ve ifade edebilmesi adına özgürlük belki de en temel değerdir. Daha fazla yaratıcılık adına, daha fazla üretkenlik adına, daha fazla vericilik adına özgürlük…

Leyla Alaton ile beraber verdiğimiz ’Free’n Happy’. Mutlu ve Özgür! pozu
Leyla Alaton ile beraber verdiğimiz ’Free’n Happy’. Mutlu ve Özgür! pozu

“Evli, barklı, çocuklu ya da çocuksuz kendi paranızı kazanın. Ailede söz sahibi olun.” diyerek kadının bağımsızlığıyla daha verici olabildiğinin ve daha ışık saçabildiğini vurgulayan ve daima bunu destekleyen Leyla ALATON, her zaman önceliği çocuklarına veren, yüzlerine bakarken gözlerinin içi ışıldayan bir kadın.

Aynı zamanda;  Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olan Alaton’dan Darüşşafaka’da okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim giderini karşılamak amacıyla Atlantik Okyanusu’nu tek başına aşmak için yola çıkan Dilek Ergül’e destek geldi.

Alaton, Rota Atlantik Bağış Kampanyası‘na destek olmak için , 13 Ağustos’ta Darüşşafaka dostları, Leyla Alaton’un özel koleksiyonundan seçilen çarpıcı eserlerin sergilendiği m1886 Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir etkinlikte buluştu. Etkinliğe;  Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Emekli Büyükelçi Necati Utkan, Darüşşafaka Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ökten, EKAV’ın Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy ile Darüşşafaka bağışçısı ve dostu birçok konuk bir araya geldi.

31 Ağustos’a kadar gezilebilen m1886’daki sergide sanatçı Mehtap Baydu’nun eserinin basılı olduğu tişörtler, Rota Atlantik Kampanyası’na destek için 50 TL’ye satılıyor. Satışlardan elde edilen gelir, Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanacak.

yasemin-semercioglu

Bu kıymetli feminen koleksiyona dair yazımı, Alaton’un sanat aşkının hiç bitmemesi, üzerinden bolluğun ve bereketin akmaya devam etmesi, paylaşımlarının artması dileğiyle, sizlerin de koleksiyona duyduğunuz merakı arttırmış olduğumu umarak sonlandırıyorum…

Sanatla Kalın…

SERGİ ADRESİ

Tepe Prime, Eskişehir Yolu 9.Km. A/4
Çankaya / ANKARA

Tel: (312) 286 00 74 – (312) 286 00 75

Web: m1886.com

Her gün 10:30 – 19:00 arası Son gün 31 Ağustos

 

Leyla Alaton’un “’Free’n Happy’. Mutlu ve Özgür!” Pozlarından Derlediğimiz Kolaj

alaton-kolaj

||||| 0 ! |||||

“LEYLA ALATON KOLEKSİYONDAN SEÇKİLER ‘ALACA’ adlı sergiyle m1886’da sanatseverlerle buluşuyor…” için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*