Leyla Taranto Son Koleksiyonu Siluetler ile Ankara Siyah Beyaz Galeri’de!

toz design, tasarımcı Leyla Taranto’nun imzasını taşıyan son koleksiyonu Siluetler ile Ankara Siyah Beyaz Galeri’de!

Geçtiğimiz aylarda SODA İstanbul’da gerçekleşen SİLUETLER: Gölgelerin Yüzü adlı serginin Ankara’daki ev sahipliğini Siyah Beyaz Galeri gerçekleştiriyor. Tarihi çok eskilere uzanan yüz gölgesi çizme tekniğinden ilham alarak hazırlanan SİLUETLER: Gölgelerin Yüzü adlı sergi, 17 Mayıs 2014 Cumartesi akşamı Siyah Beyaz Sanat Galeri’de yapılacak açılışla başkentteki çağdaş mücevher sanatı meraklılarıyla buluşuyor.

Siyah Beyaz ‘Özel Şeyler’de izleyiciyle bulaşacak olan sergi
17.05.2014 – 05.06.2014 tarihleri arasında gezilebilir.

Günümüzde daha çok nostalji ile bağdaştırılan profil portrelerinden yola çıkan tasarımcı, endüstriyel metal kesim teknolojisini, antik Mısır’dan bu yana bilinen mineleme işlemi ile birleştirerek, eski ve yeni üretim tekniklerini biraraya getiriyor. Takılarda malzeme olarak süngerin de kullanılmış olması giyilebilir sanat objelerine dönüşen bu takıların bir başka özelliğini oluşturuyor. Koleksiyonda yer alan her parça özel el işçiliğiyle tamamlanıyor.

Çocukluğunda annesinin mum ışığında duvara yansıttığı eğlenceli gölge oyunları ve sonrasında silüet çizimlerine olan ilgisi neticesinde, tasarımcı Leyla Taranto bu çok eski ama bir o kadar da anlamlı sanat dalına bugünden bir selam gönderen Siluetler koleksiyonunu ortaya çıkartıyor.

Açılış: 17 Mayıs 2014, Cumartesi
Saat: 18:00
Yer: Siyah Beyaz Sanat Galerisi
Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı Ankara.
tel. 0 312 467 7234
www.galerisiyahbeyaz.com

Leyla Taranto özgeçmiş:

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu Leyla Taranto 2000-2003 yılları arasında Z. Erol takı atölyesinde, uygulamalı takı üretimi eğitimi aldı. Bunu takip eden birkaç sene takı ve mücevher ile amatörce uğraştıktan sonra, tasarımla ilgili bilgi ve tecrübesini arttırmak için İstanbul Bilgi Üniversite’sinin, Domus Academy – Milano işbirliği ile yürüttüğü, Tasarım Kültürü ve Yönetimi programına katıldı ve Erzurum Oltu taşına bağlı kuyumculuğun geliştirilmesi konulu bitirme projesi ile sertifika almaya hak kazandı.

2009 yılında, Paris’de yaşayan endüstriyel ürün tasarımcısı Koray Özgen ile ortak bir çalışma yaparak Kubbe/Dome adlı mumluklar tasarlayıp üretti. 2010’da İstanbul’da elacindoruknazanpak mücevher atölyesinde Hulalup adlı kişisel sergisini açtı.

MoMA-The Museum of Modern Art’ın, Mayıs 2011’de gerçekleştirdiği Destination İstanbul projesine seçilen tasarımcılardan biri olan Leyla Taranto, 2012 yılında da iKSV-İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın daveti üzerine iKSV’nin 40. Yılı kutlaması çerçevesinde, vakfın tasarım dükkanında sergilenmek ve satılmak üzere özel bir koleksiyon hazırladı.

Leyla Taranto kendi markası olan toz design için mücevher/takı ve obje tasarlamaktadır.

Artist Statement:

‘Mücevher ve takıya ilgim çocukken takmayı sevdiğim bilezik ve kolyelere kadar geri gitse de, mücevhere yönelmem çok sonraları, beğendiğim takıların nasıl üretildiğine dair merakım ile başladı. Zaman içerisinde, kendimi mücevher tasarımının sınırsız yaratım dünyasının içinde buldum. Bugün kendi tasarladığım takılar ile, çocukluk ve erişkinlik anı ve tecrübelerimin süzgecinden geçerek algılarıma ulaşan şekil, renk ve dokuları başkaları ile paylaşabiliyorum.

Tasarladığım takılarda geleneksel malzeme ve üretim tekniklerini kullanmakla birlikte, bazen farklı malzemeler ve üretim teknikleri ile denemeler yapmayı, bazen de geleneksel ile farklı’yı bir araya getirmeyi seviyorum.

Anladım ki, tasarımın başlangıç noktası ne olursa olsun—bazen bir fikir, bazen bir form—takı ortaya çıktıktan sonra onun ne olduğuna ben değil, takan karar veriyor. Buna rağmen, o karar verme anında, takıma ilgi ile bakanın düşünceleri ile kendi düşüncelerimin bir ya da başka bir şekilde buluşabildiğini düşünmek bana sonsuz bir zevk veriyor…’

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*