Londra 2012 – En “yeşil” Olimpiyat!

Sizleri 2022 Dünya Kupası’na, Katar’a kadar götürdüğüm“Geleceğin Şehirleri” başlıklı yazımın gördüğü ilgi beni yazmaya dahaçok motive etti. Konudan fazla uzaklaşmadan sürdürülebilir kalkınmanın uluslararası dev organizasyonlarla ve sporla bağlantısını daha yakın gelecekten birörnekle, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’yla anlatmaya karar verdim.

Olimpiyatların genel sloganı: Citius, Altius, Fortius. Yani”Daha hızlı, Daha yüksek, Daha güçlü.” Olimpiyat ruhu ise“Enönemlisi kazanmak değil, katılmak ve elinden gelenin en iyisini yapmak”. Londra da 64 yıl sonra yeniden olimpiyat şehri olmanın heyecanıyla elinden gelenin en iyisini yapmayaçalışıyor dolayısıyla, en“yeşil” olimpiyat olmaya aday…

Yenilikçi konsept vesürdürülebilir kalkınma vizyonlu bu dev OrganizasyonunWWF veBioRegionaltarafından birlikte geliştirilen sloganı:“Tek bir gezegene doğru– Yaşanabilir bir Gezegen” bile fazlasıyla heyecan verici! Sanırım beni fena halde Londraçağırıyor:)

2012 Olimpiyatları’nın Londra’ya verilmesinin enönemli nedeni Doğu Londra’nın sürdürülebilirlik vizyonuyla dönüşümü. Dolayısıyla altyapı, kentsel dönüşüm ve istihdam yaratma… Bu dönüşüm hakkındaçok kültürlü bölge halkı ne düşünüyorçok fazla bilmiyorum ama bölgenin bambaşka bir görüntüye kavuşacağı kesin.

2040 view looking south towards Canary Wharf

Kentsel dönüşüm sürecinde yerel halkla işbirliği en hayati konu. Geliştirilen projelerle toplumu bilinçlendirme, yerel halk için alternatif istihdam alanları yaratma, her kesimin kent yaşamına katılımınıüst düzeyeçıkarma ve bütün bireylerin kentin ekonomik ve kültürel katkıda bulunmaları hedefleniyor. Bu doğrultuda okullardaöğrencilerin küçük yaşta farkındalıklarının artmasına yönelikçalışmalar yapılıyor.

Olimpiyat köyü ve bağlantılı bütün gelişim bölgelerinde yenilikçi teknolojiler kullanılıyor. Bütün tasarımlar, düşük karbon salınımı, etkin su ve atık dönüşümü,çevreyle uyumlu malzeme kullanımı, bölgedeki biyolojikçeşitliliği koruma, hava kalitesini artırma, minimum gürültü kirliliğiüzerine yoğunlaşmış.

Küreselleşme uluslararası sermaye hareketlerini her zamankinden hızlı hale getirdi. Yeni uluslararası piyasaların keşfedilmesi ve rekabet gücünün artması yatırım ortamlarını yeniden belirliyor. Londra hala Avrupa’nın hatta dünyanın enönemli finans ve kültür merkezlerinden biri. Değişen dünya gerçeklerine adapte olarak, güçlü konumunu ve marka değerini korumak istiyor.

Gelecekteki iklim değişikliklerine duyarlı, demografik yapıya uygun ve güvenli beraber yaşama alanları sağlayan dayanaklı ve dirençli bir şehir…

A Computer Generated Image render showing a internal view of the proposed Olympic Stadium

Olimpiyatları unutulmaz kılan hiç şüphesiz açılış- kapanış seremonileri ve tabii ki Olimpiyat Statları!

HOK Sport ve Peter Cook tarafından tasarlanan Londra 2012 Olimpik Stadyumu 80 bin kapasiteli, 500 milyon pound maliyetle koltuk başına maliyeti en yüksek stadı. Malzeme miktarını en azda tutmaküzerine kurgulanmış. Bu denli ince, yoğun ve hafif bir stadyum tasarlanırken, kullanılan malzeme miktarı ve içereceği enerjiönemliölçüde azaltılmış.

Geri dönüşüm sonucu elde edilmiş polimer bazlı yapıların kullanıldığı bu malzemelerin birçoğu oyunlardan sonra farklı alanlarda tekrar kullanılabilecek.

Olimpik Stadyum’un Olimpiyatlardan sonraki akıbeti ise henüz meçhul. Taraftarlarıylaünlü West Ham United ve Totenham Hotsbur stadı kullanmaya talip. Ancak futbol için pek de uygun olmayan stad için yıkılıp yeniden yapılması da dahil farklı senaryolar konuşuluyor.

Londra-2012---En-yesil-Olimpiyat-6

17,500 seyirci kapasiteli Olimpik Su Sporları MerkeziHauz 29’un tasarımında yıldız mimarlığınçılgın kraliçesi Zaha Hadid imzası var.

Londra-2012---En-yesil-Olimpiyat-7

Olimpiyat parkının en büyüküçüncü yapısı 12bin kapasiteli basketbol salonu.Wilkinson Eyre& KSS Design Group tarafından tasarlanmış. Hentbol, engelli basketbol ve rugby finallerine de ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda kültürel olimpiyat konseptiyle modern tasarım ve sanat da Londra 2012’ye damga vuracak. Londra için belirlenenKültürel strateji bir kentin kültürel mirasına sahipçıkarak nasıl kalkınabileceğini, aynı zamanda eğitimle farkındalığı artırarak sürdürülebilir kalkınma için toplumun tüm kesimlerinin birlikte hareket edebilmesini amaçlıyor.

Londra-2012---En-yesil-Olimpiyat-8

Olmpiyat parkının gözetleme kulesi Anish Kapoor tarafından tasarlanan“Orbit”

İstanbul’un da birgün Olimpiyat şehri olabilmesi hayali ve umuduyla…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*