Londra Tasarım Haftası 2015

djpr_2015-0007-10_RT_RGB1
djpr_2015-0007-17_RT_RGB-2
djpr_2015-0012-11-RT_RGB
designjunction15_Fogia_web1
joined_and_jointed_Kirkby_Collaboration
djpr_2015-0007-8-2_RT_RGB
Image094_resize
home_driade_gallarati_scotti_altagamma
se-london-02-collection2
se-london-collection3-01
dj15_Andreau-World_BU1453_BQ1454_SO1452_1

Eylül bizler için keyifli bir ay. Çünkü bu ay, yazın rehavetini üzerimizden attığımız, ses getiren enstalasyonları, şehrin 4 farklı bölgesine yayılmış 300’ün üzerinde etkinlikleriyle 19- 27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Londra tasarım haftasına gözlerimizin çevrildiği ay…

Londra tasarım haftası için Alex Chinneck tarafından hazırlanan enstalasyon “A Bullet From A Shooting Star” Thames nehrinden ve şehrin çeşitli bölgelerinden görülebilecek şekilde ışıklandırılıyor olacak.
Londra tasarım haftası için Alex Chinneck tarafından hazırlanan enstalasyon “A Bullet From A Shooting Star” Thames nehrinden ve şehrin çeşitli bölgelerinden görülebilecek şekilde ışıklandırılıyor olacak.

100%design, designjunction, Decorex, Tent London, Super Brands London, Focus/15 olmak üzere bünyesinde şehrin farklı bölgelerinde yer alan 5 ayrı etkinlik alanı barındıran Londra tasarım haftası 2015 için belirlenen ana tema “Design In Color”. Duyurulan bültenlerden tasarımda rengin insanlar ve mekanlar üzerine etkileşimini yorumlayan konuşmacılarla taçlandırılacağını görüyoruz sergi alanlarının.

Londra Tasarım Haftası etkinlikleri kapsamında yer alan önemli sergi alanlarından biri olan 100%design, konuşmacı olarak renk uzmanı Karen Haller’i ağırlıyor. Karen Haller 60 ve 70’lerin renkli dünyasından, 90’lardan itibaren soft renkler ile grilerin renksiz dünyasına nasıl hızla geçiş yaptığımızı ve içeride bu denli kafamız karışıkken renkli günlerimize geri dönüp dönemeyeceğimizi sorguluyor. Renk duygu demektir. Hayatın ekonomik ve sosyal anlamda karmaşalarına göğüs germeye çalışan ve gerçekte duygusal anlamda bastırılmış bireylerin renk cümbüşünden kaçışı, risk almaya istekli olmayışı, büründüğü grilerle kişiliğini adeta bir sis perdesiyle saklamaya çalışması, yalnız kalma ihtiyacının yanı sıra beyaz ile belirginlik ve netlik arayışı çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Ama bazılarına göre belirsizliğin yeni sabitimiz olduğu bu yeni norma alışmamız an meselesi. Tam da bu sebeple Karen Haller hiç karamsar değil. Renklerimiz geri gelecek. Bazılarımız için hiç kaybolmamıştı zaten… Meraklılarına şimdiden söyleyelim. 100percentdesign.co.uk web sitesinde Londra tasarım haftası etkinliği içerisinde yer alan tasarımları, Trend ve marka danışmanlığı yapan ünlü firma WGSN’nin 2016 senesi için öngördüğü 12 adet renk tonu üzerinden kategorilendirilmiş şekilde görmeniz mümkün. 2016 senesi için öngörülen 12 adet renk papatya sarısından, yeşile ve retro pembeye kadar uzanan dingin bir renk paleti oluşturuyor.

2016-color-trends

1-1-1-kolage

1- Graciela Churba tasarımı Berry Colour Kilim

2- Yemek masasına dönüşebilen bilardo masası Birkaç saniye içinde bilardo masasına dönüşebilen tasarım yemek masası, heyecan verici boyutlar kazanıyor. Fusiontables tasarımı ‘Dining Pool Table’, yüksek kalitede bir bilardo ve şık bir yemek masası… FUSIONTABLES by Aramith

3- Chairs and more Tasarımda konfor ve çağdaş çizgileri esas alan Chairs and More, Londra Tasarım Haftasına her bir kıvrımı ve çizgisi konforu yaşatan sandalye tasarımlarıyla katılıyor. Ev, ofis ve lobi gibi çoklu kullanıma uygun şık sandalyeler, yumuşak tonlarıyla her atmosfere kolaylıkla uyum sağlayacak.

4- Inclass Avrupalı tasarımcıların yaratıcı dehası ile oluşturulmuş zamansız, çok yönlü ve zarif tasarımlar koleksiyonu.

5- Blastation Dost canlısı, davetkar sandalyeler ve taburelerle Londra Tasarım Haftasında yer alan bir diğer isim de Blastation. Daha önce yalnızca koleksiyonun sandalyesini tasarlamıştı. Şimdi ise tekli koltuğunu, bar taburesini, bar sandalyesini ve taburesini görücüye çıkarıyor. Yumuşak doku ve konforu yansıtan dolgu görünümü ile Dundra koleksiyonu ölçülü ve şık.

6- Sé London Gösterişli boyutları ve yumuşak renkleriyle Londra Tasarım Haftasında yer alan Sé London, arzu edilen dokuları özlenen bir tasarım yaklaşımıyla sunuyor.

7- Carlos Tíscar tasarımı inclass Sui masa, alüminyum yapısıyla hafif ancak aşınmaya dayanıklı bir koleksiyonun ürünleri.Farklı boyut ve kaplama seçeneklerine sahip masalar, çoklu kullanım imkanı sağlıyor.

8-Babylon Minaret; Martin Huxford Studio

9- Julius Chair; Carlyle Collective

10- Sagal Ticari alanlarda gelişmek adına çözüm üreten Sagal Group estetik, işlevsellik, kalite ve çevre prensibini tasarımlarında yansıtıyor.

DESIGNJUNCTION

design-junction-2015-1 100% Design dışında Londra Tasarım Haftası kapsamında görülmesi gereken diğer bir önemli bölge  24-27 Eylülde düzenlenecek olan Designjunction. Designjunction tam da Londra’nın tasarım kalbinin attığı yerde, Central Saint Martin Koleji ve Victoria House olmak üzere şehrin 2 önemli merkez noktasında yer alacak.

Designjunction daima en elit tasarımları bir arada sunuyor. Kolejin içerisinde 100’den fazla sektörün önde giden, ileri teknoloji kullanan çağdaş tasarım markaları ve bu markaların yeni ürünlerinin lansmanları yer alacakken, Southampton’da yer alan Victoria House civarı Nest.co.uk, Richard Brendon, HEAL’S, Skultuna, Larsson & Jennings, Design Museum Shop, Design K, Native Union, Uniform Wares, Cherchbi, Dyke & Dean, Artful Project, HAM, Plantation, Floor Story, Outline Editions, VOID Watches, Octaveo, One We Made Earlier, Link, Melin Tregwynt, Rokos, Kangan Arora, Korridor, Laura Spring, Gilly Langton Jewellery gibi şehrin en heyecanlı, en seçkin pop-up tasarım mağazalarının bulunduğu bir bölge. Bölge bünyesinde barınan 50’nin üzerinde seçkin tasarım mağazası, butik ve pop-up tasarım dükkanlarıyla bizlere takı, kırtasiye, sınırlı sayıda basılmış sanat eserleri ve deri aksesuarlar satın alabileceğimiz bir alan sunuyor.

design-junction-2015-2 Yolunuz Londra tasarım haftasına düşerse, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi tasarımla şımartmak için Londra Tasarım Haftası kapsamında Victoria House B1’de bulabileceğiniz hediyelikler arasında seçim yapmak zor olacak. Londra’da yaşayan tasarımcı ve sanatçı Alicja Patanowska’nın yarattığı vazolar benim ilgimi fazlasıyla çekti. Plantations topraksız bitki yetiştirmekte kullanılan Hidroponik yöntemi kullanıyor. Özellikle porselen ve camla çalışan Alicja Patanowska’nın bitkilerin köklerini de görmenizi sağlayan çok zarif formlarda tasarladığı vazolardan evime mutlaka götürmek isterdim.

VOID-WATCHES_Michael-Young_-PXR5-B

VOID WATCHES

VOID Watches, tasarım ve mimarideki estetik anlayışını saat tasarımlarına uygulaması ile sadece saati göstermiyor, ona İskandinav tasarım çizgisini yansıtan, yalın, sade ve şık bir anlam katıyor.

Son yıllarda mimarinin günlük yaşam objelerine yansımasını gösteren tasarımlarla karşılaşıyoruz. Birbirinden beslenen ve birlikte düşünüldüğünde ortaya eşsiz ürünlerin çıktığı bu iki alanda sade ve işlevsel tasarımlar oldukça ilgi ekici. Void Wathes, İsveç kültüründen gelen sade ve basit çizgileri marka ruhu haline getirerek İskandinav tasarımlarının yalın ve güçlü yanını günlük yaşamımıza taşıyor. Dilerseniz Pomstore‘dan satın alabilirsiniz.

Plantations by Alicja Patanowska
Plantations by Alicja Patanowska

Çalışmalarında porselen ve camı ağırlıklı olarak kullanan sanatçı Alicja Patanowska, çalışmalarını Londra’da kendi seramik atölyesinde, Polonya ve İtalya’daki porselen ve cam fabrikalarında sürdürüyor. Patanowska, hidroponik sistem prensipleri sayesinde topraksız, yalnızca suyla bitkilerin yetiştirilebildiği üretim elemanları tasarlıyor. “Plantations” bitkilerin kökleri ve bütün büyüme sürecinin rahatlıkla gözlemlenebildiği, ot ve süs bitkilerinin yetiştirilmesine uygun tasarlanmış bir koleksiyon.

Mona and Flute Lucie Koldova for Brokis
Mona and Flute Lucie Koldova for Brokis

Lightjunctionda öne çıkan aydınlatmalar arasında çok beğendiğim Çek markası Brokis için yine Çek bir tasarımcı Lucie Koldova tarafından tasarlanan Mona yer alıyor. Aynı tasarımcının son aydınlatma tasarımı olan Brokis flute adından da anlaşılacağı üzere camdan zarif bir flütü andıryor. Özellikle otel, restaurant, ofis gibi mekanlar için tasarlanan flute aslında ilk defa Euroluce 2015’te görücüye çıksa da, bu, 0 dereceden 30 dereceye kadar açılar arasında eğilebilme özelliğine sahip zarif aydınlatma elemanı Londra’da da zarafetiyle büyüleyecek.

İtalyan tasarımcı Raffaella Mangiarotti tarafından Serralunga için tasarlanan HONEY
İtalyan tasarımcı Raffaella Mangiarotti tarafından Serralunga için tasarlanan HONEY

2015 senesine damgayı vuran aydınlatma elemanları arasında yerini alan bir diğer tasarım da Milano’da yaşayan İtalyan tasarımcı Raffaella Mangiarotti tarafından yine İtalyan markası Serralunga için tasarlanan HONEY. Srl HONEY dış mekan için kesinlikle büyülü bir atmosfer sunan romantik olduğu kadar pratik, dilediğiniz yere taşıyabileceğiniz, portatif bir LED aydınlatma. Michael-Young Honkonglu marka EOQ için press döküm alüminyum dilimlerden oluşan bir koleksiyon hazırlayan Michael Young geleneksel teknikleri yeni limitlere zorlayan bir tasarımcı.

Öne çıkan bir diğer aydınlatma elemanı da ilk defa bu sene Stokholm Mobilya Fuarı’nda görücüye çıkan Örsjö Pepple.
Öne çıkan bir diğer aydınlatma elemanı da ilk defa bu sene Stokholm Mobilya Fuarı’nda görücüye çıkan Örsjö Pepple.

Alpha-Chair-Made-in-Ratio-Brodie-Neill Etkinlik kapsamında özellikle geliştirilmiş ahşap tekniklerini kullanan ve 2015 ahşap ödülünü alan tasarımlar da 100%design standlarında sergilenecekler. Kullanılan teknoloji bakımından ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden Alpha chair ve tasarım ile teknolojinin birleşimi Arik Levy’nin Ton için tasarladığı Split sandalyesi insanda hayranlık ve dokunma hissi uyandırıyor. Split-Chair-Design-by-Arik-Levy

DECOREX

haritage 20-23 Eylül tarihleri arasında Syon Park’ta yer alacak olan Decorex ise duvar kağıdından, tekstile daha klasik çizgide yer alan lüx markalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca içerisinde yer alan “Future Heritage” sergi salonu tasarım eleştirmeni Corinne Julius önderliğinde koleksiyonerlere Çağdaş İngiliz El sanatlarından seçkiler sunuyor. Gelecek için tasarım parçalar seçme konusundaki uzmanlığıyla Corinne’nin yapmış olduğu seçki bu sene oldukça kalabalık. Metal işçilikleriyle David Clarke, Tanya Gomez, Shelley James, Elanor Lakelin, Katharine Morling, Rita Parniczky, Merete Rasmussen, Marcin Rusak, Andrea Walsch, Chenbo Shi gibi isimler yer almakta.

Çinli tasarımcı Chenbo Shi 'den ‘Aliens from the Undergrowth” kağıt mobilya tasarımları
Çinli tasarımcı Chenbo Shi ‘den ‘Aliens from the Undergrowth” kağıt mobilya tasarımları

david-clarke-blow6 David Clarke İngiltere’nin en yenilikçi gümüşçüsü olarak anılıyor. Çağdaş İngiliz kuyumcu rönesansını kanıtlar nitelikte çekici nesneler tasarlıyor. Ödüllü sanatçı Clarke, İngiltere, Almanya ve İsveç’te çeşitli enstalasyon ve serginin küratörlüğünü yapmıştır.

Tent London

La-Old-Truman-, 24-27 Eylül tarihleri arasında Eski Old Truman bira fabrikasında konumlanmakta olan Tent London 250 bağımsız genç tasarımcıyı ağırlayacak. Bu sene Tent London etkinliğine bir Akzonobel kuruluşu olan boya konusunda uzman Dulux ev sahipliği yapacak ve 2016 senesi renk trenlerini sergiliyor olacak. Çeşitli ülkelerin pavilyonlarıyla birlikte 29 ülkeden toplamda 450 katılımcının yer alacağı etkinliğin açılış gününde Patrizia Moroso ve Ron Arad konuk konuşmacı olarak yer alacak. Bu sene bir ilk Rezzan Hasoglu Çeşm-i Bülbül tekniğiyle el üfleme aydınlatmalarını olarak Tent London’da görücüye çıkartacak.

rezzan-hasoglu

Trend: Bir sandalyeye daha ihtiyacımız var mı? Evet, var aslında!

Yeni malzemeler, üretim teknikleri ve stilleriyle dünyanın her yerinden tasarımcılar tam da bu cevabı yüksek sesle tasdiklemek üzere Tent ve Super Brands London’da geniş bir yelpazedeki heyecan verici ve meydan okuyan yeni tasarımlarını görücüye çıkartıyorlar. trends-chairs

Bernardita Marambia Design Studio Yeniden kullanılmak üğzere geri dönüştürülmüş malzemeler ile ilginç imalat tekniklerini birleştiren Marambio, malzemenin doğasını yeniden keşfediyor
Ecco Chair REd Dot ödüllü tasarımcı Andrea Borgogni tasarımı Ecco Chair, çelik tüp ayaklığıyla kullanıcıya oldukça hafif bir sallanma ve rahatlama imkanı sağlıyor.
Lars Beller Fjetland, Equal Chair İlham pek çok formda gelir, kaynağı ve nesnelerde hayat buluşu sonsuzdur! Beller’in tasarımıEqual Chair örneğine bakınca, ilham kaynağının oldukça farklı yerlerden geldiğini söyleyebiliriz. Çok çeşitli malzemeler, bisikletler, ev aletleri! Ahşabın uyumlu yapısından yararlanılarak malzemeler bir araya geliyor!
Laura Kishimoto, Yumi Chair Yumi Chair Kishimoto’nun bilinçli estetik kararlar ve malzemenin sunduğu iradenin birleşimden yaratılan devamlı bir keşfin sonucu.
Veronica Wesolowski April Chair ile ister sosyalleşin, ister yalnızlığın tadını çıkarın…
Vidó Nóri Pixel Chair ile tasarımcının kendine has bilgisi ve problem çözme kapasitesinin altını çizen bir tasarım.
Munna Görkemli Soft &b Creamy çift kişilik kanepe. Pamuk ve kadife kumaşla üretilmiş tasarım, Portekizli şirket Munna’nın geleneksel tekniklerini ve yaratıcı yenilikçiliğini yansıtıyor.
8:Tool, Tartu Art College The Leelo chair dijital jakar tezgahında dokunmuş bambu viskoz ile modern tekstil teknolojisinin ustaca kullanıldığını gösteriyor. Marika Kuusik & Mari Korgesaar, bahar tazeliğini hatırlatan yeşil rengi seçerek tasarımlarını anlamlandırıyor.
Tokio Ming Chair, tasarımı tamamen geri dönüştürülebilir, hipoalerjenik, ve göz alıcı renklerle çekici kılan %100 EPP (geliştirilmiş polipropilen) ile üretilmiştir.

Uzun lafın kısası, özellikle ilk defa deneyimleyecek olanlar için pek de takibi imkanlı gözükmeyen oldukça zengin ve kapsamlı etkinlikle birlikte tasarımın kalbi Eylül’de bir kez daha Londra’da atacak.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*