Malzemenin sınırlarını keşfediyor: Anne Boenisch

Anne Boenisch , Potsdam’daki ürün tasarımı çalışmaları öncesi Braunscheweig Görsel Sanatlar Üniversite’sinde marangozluk üzerine çalışmalar yaptı. Genç tasarımcı, çalışmaları devam ederken Berlin’de Erstererster  isimli tasarım ofisini kurucu ortağı oldu. Milano, Berlin, Tokyo, Seoul, Taipei ve Tayvan’da işleri sergilendi, projeler hayata geçirdi.

Yüksek kalitede gündelik hayata dair ürünler ve iç mekanlar tasarlamaya odaklananan Boenisch, 2011’den bu yana, Berlin’de bağımsız bir ürün tasarımcısı olarak çalışıyor.

Neler sizin harekete geçmenizi sağlıyor?

Spor, seyahat, merak, arkadaşlar, aile, hedefler, hareketli objeler, hayaller, üretim süreçleri, dalgalar ve bağımsızlık…

Metal malzemeyi çok kullanıyorsunuz, bir sebebi var mı? Designpreis Deutschland ödülüne aday gösterilen Myria projesi üzerinden aktarmak ister misiniz?

Farklı metaller ve tabiki farklı çeşitlilikte malzemeler kullanıyorum. Seçtiğim malzemeler, üretim süreçleri ile ya da yüzeyleri sayesinde tasarlayacağım yeni ürünlerin ilham kaynağı oluyor.

Ürünüm Myria, metal konulu ders kapsamında geliştirdim. Malzemenin yolculuğunu değerledirdiğimiz bir dersti. Malzemenin ve fikrin hareketi, boyut değiştirişi bana çok ilginç geliyor. Myria pratik, etkileyici, güzel ve eğlenceli bir ürün. İnsanlar bu yüzden onuçok seviyor. Myria, Carl Mertens tarafından üretiliyor.

Flake aydınlatma için neler söylersiniz?

Straforun üretiminden oldukça etkilenmiştim, ayrıca detaylarını öğrendiğim bu malzemenin farklı bir fonksiyon için kullanılması fikri de beni cezbediyor. Tasarladığım form malzemenin hafifliği ile çelişiyor. Diğer bir yandan, ışık artırıldığında ürünün strüktürel yapısının ve formunun detayları belirginleşir.

Karat sahip olmak isteyeeğimiz bir aydınlatma. Tasarım süreci nasıldı?

Karat için Flake aydınlatmanın kardeşi olduğu söylenebilir. Poligon aydınlatmalar üzerindeçalışırken, Flake’i oluşturan parçaların tam zıttında bir yerleşim denedim ve Karat ortaya çıktı. Malzeme olarak bu kez aluminyum kullandım; malzeme farklılığı benim için yeni sınırlar keşfetmek için bir fırsat ortaya çıkardı.

Motion ve Plissee’de alan verimliliğine birer çözüm sunuyorsunuz…

Motion ve Plissee benim mezuniyet projelerim. Transform: Değişen Objeler konu başlığıydı. Astral aydınlatmam da bu projelerin ardından geliştirdiğim bir ürün. Hareketli nesneler üzerinde çalışıyorum. Mobil, esnek ve çok yönlü mobilyalar olan bu ikilide, geleneklerinden referanslar alırken, diğer bir yandan yeni bir yaklaşım önermek istedim. Benim için deneysel ve etkileyici bir süreçti.

Yeni neler var?

Milano’daki Salone del Mobile çok etkileyici ve başarılı bir deneyimdi. İşleri yoluna koymak, yeni ürünler tasarlamak için motiveyim. Frankfurt’taki Tendence fuarının Talents bölümünde olacağım. Sizlerle orada görüşmeyi dilerim.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*