Mehmet Ali Uysal “RESİM” adlı sergisi ile 11 Eylül – 26 Ekim 2013 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da.

Mehmet Ali Uysal Pi Artworks’deki  üçüncü kişisel sergisinde ‘’Resim’’lerini izleyiciyle buluşturuyor. ‘’Var’’la ‘’yok’’ arasında gidip gelen bu resimler görünmüyorlar ama var olduklarını iddia ediyorlar. Uysal, izleyicinin algısıyla oynuyor. Duvara gömülmüş resimleri zihninde yaratması için izleyiciyi kışkırtıyor, zorluyor. Galeriye girdiğimizde bembeyaz bir alan karşılıyor bizi. Heykel yerleştirmeleri galeri duvarları gibi alçıdan yapılmış. Göz yavaş yavaş farklı biçim ve boyutlardaki Rönesans dönemi çerçevelerini algılamaya başlıyor.

Uysal’ın tüm çalışmalarında olduğu gibi, yine mekân –beyaz küp– önemli bir unsur olarak çıkıyor karşımıza. Beyaz küpün içinde, yaratıcı sürecin ve sanatı algılayış biçimini, sanatın üretimi ve mekânı değiştiren yapısıyla nasıl bir ilişki kurduğunu irdeliyor.
Sanatçı, hem galeri mekânının kavramsal ve ideolojik gücünü dönüştürmek, hem de ‘’resim’’ kavramının değişen değerine dikkat çekmek için mekâna müdahale ediyor. Mekânla bütünleşen yerleştirme,  galerisiyle; müzesiyle; pazarıyla sanatın varlık mekânını sorguluyor. Bu, dışarıdan değil, içeriden bir sorgulama. Çünkü mecburen, bir nesne olarak sistemin içinde kalmaya devam ediyor. Nihayetinde, bir karşı duruşa işaret ederken, kendi varoluş mekânını da yok ediyor.

Mehmet Ali Uysal, 1976 Mersin, Türkiye.

Kişisel sergiler – Seçki: ‘’Ruhumuz Bir Oturma Yeridir’’, Art Basel Hong Kong, Çin (2013); ‘’Kabuk’’, Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, İstanbul, Türkiye (2012); “Malist’’, Q Contemporary, Beyrut, Lübnan (2011); “Mist”, Etemad Galeri, Dubai, BAE (2011); “Tebdilibeden”, Pi Artworks , İstanbul, Türkiye (2010); “Askıda”, Pi Artworks, İstanbul, Türkiye (2010); “Ex-libris”, Gallery Eigenheim, Almanya (2008).

Karma sergiler – Seçki: “fasa fiso” ve “+Sonsuzluk”, Cern Modern, Ankara, Türkiye (2012);  2010 Mardin Bianeli, Mardin, Türkiye (2010); Cinq Saisons Festivali, Belçika (2010); ‘’Kayıp Gerçekliğin İzinde: Nevnesil’’, Galeri Nev, Ankara, Türkiye (2009); ‘’Ex-libris’’, Galeri Eigheinheim, Almanya (2008);  Çağdaş sanat programı, ‘’Le Vent Des Forets’’, Fransa (2008); ‘’Jeune Creation’’, Grand Hall Villette, Fransa (2008); ‘’Tebdilimekan’’, İstanbul, Türkiye (2005).

Sanatçının dahil olduğu bazı kurumsal koleksiyonlar: Özyeğin Üniversitesi, İstanbul, Türkiye; Vehbi Koç Vakfı Koleksiyonu, İstanbul, Türkiye; Le Vent Des Forets Festivali Kurumsal Koleksiyonu, Meuse, Fransa; Chaudfontaine Parks Kurumsal Koleksiyonu, Belçika; Samdani Sanat Vakfı Koleksiyonu, Bangladeş; Jaidah Brothers Sanat Vakfı Koleksiyonu, Katar, BAE; Umea City Kurumsal Koleksiyonu, İsveç.

Pi Artworks Hakkında: 1998 yılında kurulan Pi Artworks, 15 yıldır güncel sanatın önde gelen isimlerini hem yerel hem de uluslararası piyasalarda temsil etmektedir. Kuruluşundan bu yana, yerel ve uluslararası güncel sanatın en iyi örneklerini İstanbul’un gelişmekte olan sanat ortamı ile buluşturan Pi Artworks aynı zamanda sanatçılarının işlerini uluslararası bir platforma taşımalarına olanak sağlamıştır.
İstanbul’un merkezindeki tarihi Mısır Apartmanı’nda bulunan Pi Artworks’ün yeni şubesi Pi Artworks London, Londra’nın en canlı bölgesi olan Fitzrovia’da  Ekim 2013’te, 55 Eastcastle caddesinde açılacaktır.

Sergi: ‘’Resim’’
Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt 163/4 Galatasaray İstanbul/Türkiye
Tarih: 11 Eylül – 26 Ocak 2013
Saat: 10am – 19pm (Pazar günleri hariç)

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*