Mekana Özgü Üretilmiş Sergi “CELEBRATION & MEMORIES” LUCCA’da

Türkiye’nin yenilikçi online platformu artnivo.com, heyecan verici bir projeyle izleyicinin karşısına çıkmayı planlıyor. Her ay farklı bir sergi ile sanatseverleri bir araya getiren “Lucca Art” projesi kapsamında İstanbul’un önemli mekanlarından biri olan Lucca ile bir işbirliğine giden artnivo.com mekanın 10.yıl etkinleri kapsamında yeni bir sanat projesine imza atıyor. 17 Aralık 2014 – 15 Şubat 2015 tarihleri arasında “Celebration & Memories” adlı site-spesific (mekana özgü üretilmiş) işlerin yer aldığı, küratöryel sergiyi Lucca’da gerçekleştiriyor.

Jacqueline Roditi, After Party, 2014, Fine art, baskı 25x40 cm
Jacqueline Roditi, After Party, 2014, Fine art, baskı 25×40 cm

Sergide Alper Aydın, Aslı Sungu, Burak Dak, Can Akgümüş, Can İncekara, Çağrı Saray, Engin Beyaz, Erdal İnci, Eylül Ceren Ersöz, Hasan Deniz, Hayal İncedoğan, Jacqueline Roditi, Leyla Emadi, Manolya Çelikler, Melis Ağazat, Mustafa Albayrak, Ömürhan Alptekin, Mete Ersöz, Öykü Ersoy, Özer Toraman, Özge Enginöz, Sabo, Seçil Erel, Sibel Diker, Sinem Karaduman ve Zeynep Beler gibi sanatçılar yeni işleriyle yer alıyor. Serginin küratörlüğünü ise Özlem Ünsal yürütüyor.

Melis Ağazat, Unutamıyorum, 2010, Porselen Harflerden El Yazması El Boyaması,15x150cm
Melis Ağazat, Unutamıyorum, 2010, Porselen Harflerden El Yazması El Boyaması,15x150cm

Kavramsal bir sergi olan “Celebration & Memories” iki kurgudan oluşuyor… 17 Aralık 2014 – 15 Ocak 2015 tarihleri arasında yer alacak serginin ilk ayarı Jeff Koons’un ”Celebration” serisinden hareketle, “celebration” yani kutlama kavramı üzerine şekilleniyor. Lucca’nın mekansal belleği ve serginin zamanlama olarak ‘yeni yıl kutlamaları’na denk gelmesi sebebiyle artnivo.com sanatçıları konsepte bağlı olarak özel iş üreterek projeyi farklı bir noktaya taşıyorlar.

Sibel Diker, Babil Ya Da Yitik Bir Dava, 2009, Şeker,Neon,Pleksiglas 60x60x60cm
Sibel Diker, Babil Ya Da Yitik Bir Dava, 2009, Şeker,Neon,Pleksiglas 60x60x60cm

İlk çağlardan bu yana kutlama kavramının insanlık tarihinde önemli bir yer tuttuğu görülüyor… İnsanın sosyo-kültürel, sosyo-politik koşullarının değişmesiyle birlikte, ‘kutlama’ biçimleri de şekil değiştiriyor. Günümüz insanı için kutlama ve bu kutlamaların beraberinde getirdiği bir diğer kavram ise “anı ve bellek”. Çünkü her kutlamanın bizde yarattığı bir anı söz konusuyken, yaşanılanın anısı da kutlamayı gerektiriyor. Çocukken kutladığımız doğum günlerinin anılarımızda kapladığı yer kadar, her bir yıl dönümü ve başları da kutlanmaya değer. 15 Ocak 2014 – 15 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek serginin ikinci ayarı ise bu temaya yoğunlaşıyor. “Memories” kavramı, kutlamadan bağımsız olarak bellek temasına odaklanan işleri de bünyesinde barındırıyor.
Bu iki tema, yani kutlama ve belleğin bu proje kapsamında seçimi, sergi mekanı olarak ikinci bir işlev kazanan Lucca’ya özel olarak küratöryel bir dilde kurgulanıyor.

Mete Ersöz, isimsiz, 2014, Arşivsel Pigment, Baskı 40x60cm
Mete Ersöz, isimsiz, 2014, Arşivsel Pigment, Baskı 40x60cm

Sergiye özel olarak, artnivo.com sanatçısı Burak Dak, eserleri anlatacak olan Lucca’nın mimari skecini kendi üslubunda çiziyor ve böylelikle sanat eseri niteliğinde ‘art map’ yaratıyor. Projeye bağlantılı olarak ortaya çıkan bu iş, imzalı ve edisyonlu olarak sergi alanında dağıtılacak.

Sergi, 18 Aralık – 15 Şubat tarihleri arasında Lucca’da ve online olarak da www.artnivo.com da gezilebilir.

Kapak görseli; Jacqueline Roditi, Before Dinner, 2014, Fine art,  baskı 25×40 cm

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*