Mekanı Sınırsızlaştıran Dijital Resimleriyle Peter Kogler Dirimart Sanat Galerisinde!

Gelen postalar arasında sergi davetiyelerinden bir tanesi dikkatimiçekti.Öğrencilerime algı yanılması resimleri yaptırırkenüstüne bu sergi iyi oldu. Hemen yazmalıyım dedim!

Kimden mi bahsediyorum; izleyiciyi doğrudan resmin içine sokan,çağdaş sanat alanında kendi kuşağının en tanınmış ismi PETER KOGLER’den… Yerli ve yabancı sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapanDirimart, şimdi de Peter Kogler’i Nişantaşı’ndaki galerisinde ağırlayacak.

İlginç bir sergi olacağını şimdiden söylemeliyim.Çünkü Kogler, Drimart için tasarladığı, mekan algısını değiştiren enstalasyonunu sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı, sanat galerisinin tüm yüzeylerini tasarladığıçizimlerle kaplayarak, yüzeyleri farklılaştıran ve izleyicinin algısını yanıltmaüzerine bir iş gerçekleştiriyor. Farklı bir dünyaya gidecek ve yeni deneyimler yaşayacaksınız!

Viyana’da yaşamakta veçalışmakta olan Avusturyalı sanatçı, dijital baskı tekniklerinin gelişme aşamasındaki ilk yıllardan itibaren sanatında bilgisayarı bir araç olarak kullanıyor. Kogler, tıpkı piksellerin yan yana veüstüste dizilmesi gibi, karınca, fare, beyin, boru gibi bazı motifleri büyük bir yapıyı oluşturan elemanlar olarak kullanıyor. Borular ve birbirine geçmişçizgiselçalışmalar banaöğrencilik yıllarımı hatırlatıyor…

Peter Kogler’in bu sergisinde izleyicinin pozisyonuçokönemli bir rol oynuyor. Sınırlanmış bir mekanda izleyicinin algılaması sınanıyor. Mekan, sanatçının gerçekleştirdiği taramalı motifle mekansallığını kaybediyor ve izleyiciyi doğrudan resmin içerisine sokuyor.

Bu sergi, Kogler’inülkemizdeki ilk sergisi değil. Geçen yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projeleri kapsamında“İstanbul’da Yaşıyor veÇalışıyor” için genç sanatçılarlaçalışmış, Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde mekan içinözel olarak yapılmış halı enstalasyonuyla yer almıştı. Akbank Sanat’ta“İstanbul’un Ritmi” adlı video enstalasyonu, tam bir seçki olan Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi“Operation Room” sergisi ve 1989 İstanbul Bienali… Bu ay da, 2 Nisan-10 Mayıs arasında gerçekleşecek olan Drimart’taki‘Untitled’ sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

Mekani-Sinirsizlastiran-Dijital-Resimleriyle-Peter-Kogler-Dirimart-Sanat-Galerisinde-8

Peter Kogler, İstanbul 2010, MSGSÜ Tophane Kültür Merkezi

Kogler’inçalışmalarını sadece galeri ve müzelerde değil, kamusal alanda da görmek mümkün. Adeta hayatın içine sızan Peter Kogler,çalışmalarıyla her yerde karşımızaçıkabiliyor! Parklar, sokaklar, sanat fuarları, paten parkları, hava alanları ve bina cepheleri…

Sergilerinde 360 derece açı yapan projeksiyonlar aracılığıyla yeni bir dünya inşa ediyor. Sergi mekanı dijital sanal bir deneyim ortamına dönüşüyor, ses imge tasarımıyla izleyiciyi içine alıyor.Çalışmalara işitsel bir yan katmak, etkiyi inanılmaz derecede artırıyor. Enstalasyonlara elektronik ses sanatçısı Franz Pomassl’ın ses tasarımı eşlik ediyor.

Viyana Güzel SanatlarÜniversitesi’nde profesör olarak master düzeyinde bilgisayar ve video art alanlarında dersler veren Kogler’in bu sergisini ajandanıza not edin hemen! Sergi bu Cumartesi açılıyor ve bençok heyecanlıyım…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*