Mekanların Beşinci Duvarı

Zemin malzemeleri denilince akla gelen halılar alışılagelmişten farklı şekillerde yeniden gündemde. Mekanının 5. duvarı olarak adlandırmayı sevdiğim halılar artık bir sanat eseri gibi yaşam alanlarının fokus noktası haline geldi. Mekan tasarımın ana kaidesi olarak doğru bir halı, mekanın farklı birçok elementini bütünleyebilir, sınırları belirlerken malzemeleri bütünleştirebilir.

C-C Tapis, Gan, Nodus, Golran, Jan Kath, Mooi, Seletti

Günümüzün ünlü markaları, ünlü tasarımcı ve sanatçılarla işbirliği içerisinde hem teknolojik hem de estetik bakış anlamında sınırları zorlayarak bizlere yeni taze yaşam alanları sunmaktalar.

Kışın ayaklarımızı sıcacık tutan, zemin ile arada izolasyonu sağlayan halılar yazlık mekanlarda da aynı şekilde serinlik sağlıyor, mekanları tanımlarken onlara ruh katıyor. Buna en iyi örnek, yakın zamanda piyasaya sunulan Patricia Urquiola’nın, GAN markası ile bir araya gelerek bahçeler de oluşturduğu masalsı koleksiyon “Garden Layers” serisi.

Ünlü İspanyol Halı Tasarım firması GAN, bahçeye ilk adımını, dünyaca tanınmış Mimar Patricia Urquiola ile attı. Bu ilk bahçe deneyiminde, iç mekan ve dış mekan arasındaki tüm sınırları kaldıran GAN tasarımları, işlevselliği kadar içinde bir yolculuğu barındırıyor olması ile de fark yarattı.

 

Dünyaca ünlü İspanyol Mimar ve tasarımcı Patricia Urquiola, Hindistan’a yapmış olduğu bir seyahatte, orada gördüğü Moğol mimarisinin inceliği ve uyumu ile büyülenir. Gördüğü bahçeler, teraslar ve minyatürler Patricia’nın hayal gücünü ve yaratıcılığını harekete geçirerek bu yeni koleksiyona ilham kaynağı olur.

GAN Spaces serisi çerçevesindeki ilk açık hava serüveni olan “Bahçe Katmanları” açık havada yaşam için sınırsız olanaklar sunan, kilim, paspaslar ve yuvarlak yastıklardan oluşan, farklı şekillerde düzenlenebilen müthiş bir koleksiyon. Motiflerin tamamında geometrik bir bütünlük hakim. Gri, mavi ve toprak renklerinin hakim olduğu koleksiyonda Patricia bahçede bambaşka bir dünyayı enfes tasarım dilini kullanarak yorumluyor.

Patricia Urquiola GAN Spaces serisi ile bir kez daha ustalıklı tasarım becerilerini sergiliyor.

 

Patricia Urquiola’nın GAN markası için “Bahçe Katmanları serisi dışında tasarladığı 2 ayrı serisi daha bulunmakta. Bunlardan biri modüler tasarımıyla değişime izin veren Bandas. Bandas serisi zemin ile oturma modüllerini bütünleştiriyor.

“Life is change. Bandas will change with you”

Yine Patricia Urquiola tarafından Gan markası için el örgüsü süeterlerden ilham alarak tasarlanan Mangas serisi tüm zamanların en orijinal ve ilgi çekici koleksiyonu oldu.

Gan markası için Charlotte Lancelot tarafından tasarlanan Canevas serisi klasik bir tekniğin pikseller ile modernize edilmesinden oluşuyor.

Moooi markası mekanları ikonik ve yenilikçi mobilya ve aydınlatma parçaları ile süsleyerek ek güzellikler katmayı hedeflemiştir. 2015 yılında Moooi, daha da ilham ve heyecan verici mekanlar yaratmak adına koleksiyonunun bir parçası olarak “Mooi Carpets”ı yarattı.

Broadloom serisiyle Oteller, Restauranlar ve ofis gibi mekanların iç mekan tasarımlarını özelleştirebilmek için hem rulo hem de karo olarak üretilen duvardan duvara halı koleksiyonunu yarattığı gibi ünlü moda markası Christian Lacroix’in ev koleksiyonu için de halılar üretiyor. Mooi ayrıca, Marcel Wnaders, Ross Lovegrove, Edward van Vliet, Studio job, Bertjan Pot gibi ünlü tasarımcılarla çalışarak özel bir imza koleksiyonu da oluşturdu.

MalMaison Broadloom by Christian Lacroix
Maison Christian Lacroix Jewels Garden
Marcel Wanders Eden Quenn Mooi
Amoeba, Mooi markası için tasarımcı Bertjan Pot
Delpt Blue, Mooi markası için tasarımcı Marcel Wanders
||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*