“Mickiewicz Göçer Üniversitesi” Tarlabaşı’nda

“Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı” kutlama etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen “Mickiewicz Göçer Üniversitesi”, 18 -19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek konferanslar ile açılıyor. Adını ünlü Polonyalı şair ve aktivistten alan Adam Mickiewicz Müzesi’nde gerçekleşecek konferanslara, her iki ülkeden tarihçi ve sanatçılar konuşmacı olarak katılacak.  “Mickiewicz Göçer Üniversitesi”  ayrıca 25 Ekim-16 Kasım tarihleri arasında Müze’de, “Adam Mickiewicz Müzesi’nde Sanatsal Müdahaleler” adlı sergiyi de tarih ve sanatseverlerle buluşturacak.

Nereliyiz?… Doğduğumuz yere mi aidiz, yaşadığımız yere mi? Yoksa büyük-büyükannemizin memleketi neresiyse, biz de oralı mı sayılırız? Peki ilk insanların izleri Kenya’daysa, hepimize Afrikalı diyebilir miyiz? Madem küreselleşme çağındayız, kısaca Dünyalıyız desek? Kesin olan bir şey varsa, o da hepimizin bir biçimde göçmen olduğu. Kimimiz ‘eski göçmen’, üç-beş kuşak öncesinden; kimimiz yeni geldik; kimimiz ev bildiği topraklardan kovulmak üzere; kimimiz yollarda.

Mikołaj Długosz
Mikołaj Długosz

Polonya kültürünü uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan, Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir platform olan culture.pl işbirliğiyle hayat bulan  “Mickiewicz Göçer Üniversitesi”, göçmenlik sorununu gündeme taşıyacak etkinliklerine  Tarlabaşı’ndaki Adam Mickiewicz Müzesi’nde 18 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’da düzenleyeceği konferanslarla başlıyor.  Küratörlüğünü Max Cegielski’nin yaptığı ve 19 Ekim Pazar günü de devam edecek konferanslar dizisi İstanbul’un çok kültürlü geçmişini, Tarlabaşı’nın sosyal ve kentsel dönüşümü ile karşı karşıya kaldığı sorunlarını, Polonya’nın tarih boyunca Tarlabaşı bölgesindeki tarihi ve kültürel etkilerini gündeme taşıyacak.

“BİRLİKTE BİRİZ, BÖLÜNÜRSEK HİÇİZ: Tarlabaşı’nda Tabandan Örgütlenme ve Kentsel Dönüşüm”, “Pera’da Polonyalı Çağı: 19. Yüzyıl İstanbul’unda Polonyalı Mültecilerin Hikayesi” ve “Varşova Örneğinde Zor Kentsel Alanlarda Sanatsal Projeler”, her iki ülkeden pek çok tarihçi, sosyolog ve sanatçıyı bir araya getirecek konferans ve panel başlıklarından sadece birkaçı. Ali Öz’ün “Tarlabaşı: Ayıp Şehir” isimli slayt gösterisi, Mikołaj Długosz’un “Tarlabaşı Adamı – Neon Projesi”nin sunumu ve Vahit Tuna’nın “Ömer Hayyam” filminin gösterimi ise diğer etkinlikler arasında.

“Adam Mickiewicz Müzesi’nde Sanatsal Müdahaleler” sergisinin açılışı 23 Ekim’de

“Mickiewicz Göçer Üniversitesi” 25 Ekim tarihinde yine Müze’de, “Adam Mickiewicz Müzesi’nde Sanatsal Müdahaleler” adlı bir serginin de açılışını yapacak. 16 Kasım’a kadar gezilebilecek sergide Polonya’dan Slavs and Tatars, Ania Kuczyńska, Janek Simon, Wojtek Doroszuk, Tomasz Szerszeń, Mikołaj Długosz ile Türkiye’den Özgür Demirci, Vahit Tuna ve Tunca Subaşı’nın çalışmaları yer alacak.

Ania Kuczyńska
Ania Kuczyńska

Küratrör Max Cegielsk, sergiye ilham kaynağı olan ve özgür milletler ile vatandaşların oluşturduğu bir federasyon fikrinin öncülerinden biri olarak gösterilen Mickiewicz’in hikayesini şöyle anlatıyor:

“O, diğer romantiklerin aksine, Boğaz kıyısına Şark’ın sefasını süreyim diye gelmemişti. Haremlere turistik geziler ya da derviş tekkelerine ziyaretler yapmak için çok kısıtlı bir zamanı vardı. Siyasi misyonuna, yani Osmanlı İmparatorluğu ordusunda Polonyalılar kumandasında kurulmuş birliklere yardım ulaştırmaya yoğunlaşmıştı… Şair, ülkesinin kurtuluş yolunun Şark’tan geçebileceğine inanarak, bir gemiye atlayıp ‘Şehirlerin şehrine’ gelmişti.” 

“Mickiewicz Göçer Üniversitesi”, düzenleyeceği sergi ve konferanslar  ile sosyolojik ve kültürel pek çok önemli noktaya değinirken, Polonyalı ve Türkiyeliler’in çok az bilinen benzerliklerine ışık tutacak.

“Mickiewicz Göçer Üniversitesi” etkinlikleri ile  ilgili detaylı programa bu linkten ulaşabilirsiniz.

Culture.pl ve Adam Mickiewicz Enstitüsü hakkında:

Culture.pl, Adam Mickiewicz Enstitüsü tarafından 10 yılı aşkın bir süredir yürütülen, Polonya kültürel etkinliklerini uluslararası zeminde tanıtmaya odaklanan dijital bir platform. Culture.pl, ilgilenenlere, Polonya kültürü, kültür kurumları, sanatçıları ve sanatı üzerine kaleme alınan makale ve bilgilendirici metinlerin yanı sıra düzenlenen uluslararası etkinlikleri de yakından takip etme fırsatı sunuyor.

Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan ve bu bağlamda uluslararası kültür kurumları, galeri, tiyatro ve festivallerle birlikte çalışan bir kurum.

Projelerinde Türkiye’den Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Istanbul Modern, CerModern, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, SALT gibi pek çok kurumun yanı sıra Bozar, La Monnaie, Edinburgh Uluslararası Festivali, SouthbankCentre, BarbicanCentre, Whitechapel Gallery, Londra Tasarım Festivali, Martin GropiusBau, Teatro Real, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Brooklyn Academy of Music ve Lincoln Center gibi uluslararası kültür-sanat kurumları ile işbirliği içinde çalışıyor.

Pek çok ülkede önemli kültürel etkinlikler düzenleyen Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün projeleri arasında, “İsrail Polonya Yılı”, “İngiltere Polska Yılı”, “Polonya AB Dönem Başkanlığı Uluslararası Kültür Programı Kültür Orkestrası”, “Polska Müzik” ve “Proje Asya” yer alıyor.

Culture.pl internet sitesi, tüm dünyadaki en heyecan verici Polonya kültür etkinlikleri hakkında günlük, taze haberleri sunduğu gibi, aynı zamanda da Polonya kültürü üzerine var olan en büyük ve kapsamlı bilgi kaynağıdır.

Adam-03

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*