Mike Stilkey ve Kitap Heykelleri

Kütüphanelerin çöp yığınlarından kurtarılan yüzlerce kitap üzerinde bir çalışma yapsanız ne yapardınız? Mike Stilkey gibi onların kapaklarını kullanarak heykeller yapar mıydınız?

aol-book-sculptures-mike-stilkey-7

Mike Stilkey tam da anlattığımız çalışmayı yaparak ilginç bir çalışma çıkarmış ortaya. Boyalar, mürekkep, boya kalemleri ve cila kullanarak yaptığı hayvan resimleri, portreler gibi çalışmalarıyla kitapları kendisine tuval olarak seçmiş.

Eğlenceli ve etkileyici bulduğumuz ‘Book Sculptures’ (Kitap Heykelleri) adlı çalışmanın videosunu izlemenizi öneririz.

aol-book-sculptures-mike-stilkey-9 aol-book-sculptures-mike-stilkey-2 aol-book-sculptures-mike-stilkey-6 aol-book-sculptures-mike-stilkey-8 aol-book-sculptures-mike-stilkey-1 aol-book-sculptures-mike-stilkey-5 aol-book-sculptures-mike-stilkey-4

Mike Stilkey Kimdir?

1975 Los Angeles doğumlu Mike Stilkey, yaşamı boyunca resim yapmaya ilgi duymuş biri. Resimlerini vintage kağıtlara, kitap kapaklarına, sayfalarına kısaca kitabın kendisine çizmekten keyif alıyor. Mürekkep karışımları, boya kalemleri, cila ve boya kullanarak melankolik, kimi zaman da hayal ve masal kahramanlarının tuhaf ve esprili cast çalışmalarını yaratıyor. Duygusal derinliklerimizde bulunan kayıp ve özlem hislerine yaptığı göndermeyle ve şiir, zeka ve gizem karışımı yansımayla izleyenleri özeleştirisel bir esaretin içine çekiyor.

Stilkey’in eserlerinin Weimar dönemi Alman Ekspresyonizmi (Dışavurumculuk) andırdığını söylemek mümkün. Tarzını ise Edward Gorey’den Egon Schiele’ye kadar çeşitli sanatçılara benzetebiliriz.

Çalışmaları Birleşik Krallıkta Bristol City Museum, Bakersfield’da Bakersfield Sanat Müzesi, Mesa Contemporary Arts Museum , San Francisco ‘da Andrea Schwartz Gallery, Culver City’de Kinsey/DesForges Gallery, Denver’da David B. Smith Gallery, Gilman Contemporary Gallery ve Houston’da Rice University Gallery gibi pek çok yerde sergilenerek uluslar arası olma niteliği koruyan sanatçının eserleri Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok yerde izleyicilerle kucaklaştı. He has also created numerous large-scale installations internationally, in Turin, Italy; Bern, Switzerland; Manila, Philippines; and Hong Kong and Beijing, China.

Aynı zamanda Turin, İtalya, İsviçre, Filipinler, Hong Kong ve Pekin’de de enstalasyonları sergilenen sanatçının uluslar arası başarısının devamını diliyoruz.

Fotoğraflar: Mike Stilkey

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*