Milano’da CityLife gökdeleni

Arata Isozaki& Andrea Maffei Associates tarafından tasarlanan Endless Tower projesi, Milan’ın eski ticari fuar alanının yeniden geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Bina, Milan’ın tarihi ticari fuar alanının yeniden geliştirilmesi için oluşturulan programın bir parçası. Ticari fuar alanının dönüşümü projesi için 2003 yılında Fondazione Fiera tarafından açılan uluslararası yarışmayı Arata Isozaki, Daniel Libeskind ve Zaha Hadid’in mimari projeleri ile CityLife kazandı.

Arata Isozaki& Andrea Maffei Associates tarafından tasarlanan kule, sonsuz sayıda tekrarlanabilecek modüler bir sistemden oluşuyor. Ana modül 6 ofis katını kapsayan uzun ve dar (24 x 61,5 metre) bir hacim. Planın dar olmasının sebebi kulenin yüksekliğini vurgulamak için mümkün olduğunca ince görünmesini sağlamak. Modüller hafif dışbükey,çift cidarlı bir kabuğa sahip. Düşey bir şekilde arka arkaya dizildikleri zaman bu dışbükey yüzeyler, kulenin kabuğunda bir titreşim hissi yaratıyorlar. Kulenin yan cepheleri ise yine tamamen camdan oluşuyor ve içerideki cam asansörler dışarıdan görünüyor.

Gökdelenin zemin katı alışveriş alanlarına bağlı ve aynı zamanda yakında bulunan bir metro istasyonu ile gökdelen arasında bulunanüstü kapalı geçit sayesinde tren yolcularının gökdelene doğrudan erişimi sağlanmış. Ayrıca yer altında 350 araç kapasiteli bir otopark mevcut.

İnşaatın Eylül 2011’de başlaması ve 2015 yılında tamamlanmış olması bekleniyor.

Arata Isozaki& Andrea Maffei Associates yöneticisi Andrea Maffei, tasarım sürecinde geliştirilmiş fikirlerden bahsederken şunları söylüyor:

“Milan, İtalya’nın uluslararası yüzünü en iyi temsil eden şehir. Pekçok tarihi İtalyan şehrinin aksine, Milan’ın gelişimi doğrudan endüstri devrimi ile ilişkilidir. Bu bağlamda Milan’da bir tasarım yapmak, fabrikalar, metro hatları,çelik ve beton yapılardan oluşan modern ve güncel bir senaryoyla karşı karşıya olmak demek. Fütürist hareketin Milan’da enüst seviyede gelişmesi, güncel şehrin mevcut tarihi anıtlarla olan ilişkisinden daha az etkilenmiş olması düşünüldüğünde şaşılacak bir durum değil.”

Maffei sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bir takım halindeçalışmak istedik. Arazinin boyutları gözönünde bulundurulursa, şehrin karmaşıklığınıüç mimarın heterojen yaklaşımına dayanarak yeniden yorumlamak istedik. Milan’da herhangi bir sokakta değişik tarihsel dönemlere ait ve birbirinden farklı mimari tarzlara sahip pekçok bina görebilirsiniz. Şehrin canlılığını sağlayan şey bu ilişkiler. Milan’ın canlılığı farklıçağlardan gelen binalar arasındaki dinamik gerilime dayalı.”

“Birçeşit‘sonsuz kule’ fikri geliştirmeyi ilginç bulduk. Estetik sonuçlarıönceden görülmeden bile bir gökdelene uygulanabilecekbir konseptüzerineçalışmak istedik. Maksimum dikeyliğe ulaşmak için, herhangi bir kesintiye uğramadan sonsuza dek tekrarlanabilecek modüler bir sistem uygulamaya karar verdik.”

Milanoda-CityLife-gokdeleni-8
Zemin Kat Planı

Milanoda-CityLife-gokdeleni-9
Kat Planı

* Görseller Arata Isozaki + Andrea Maffei Associates izniyle yayımlanmıştır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*