Milka’nın Kısmet’i…

13 sene reklam sektöründe pazarlama ve iletişim alanında çalışan Milka Karaağaçlı, Londra’da yaşayan bir arkadaşına yaptığı nazar boncuklu bir kolye ile bu yolculuğa başladı. Her anın bir tercih olduğunu belirterek, Kısmet  markasını ortaya çıkaran tasarımcı hakkında daha detaylı bilgi için röportajımıza göz atmanızı öneririz.

Reklam sektöründe yıllarca çalışıp tasarımcılığa adım atmak… Nasıl başladı?

Spiritüelliğin yeni trend olduğu dönemde, Türk geleneklerini temsil eden nazar boncuklu bir kolyeyi Londra’da bir arkadaşıma hediye ettim, çok beğenildi. Arkadaşları bana bileziğini, küpesini, kolyesini sipariş etmeye başladılar. 3 haftada 70 farklı nazar boncuklu model yaptım ve yolladım, tamamı satıldı. İnsanlar tasarımlarımı beğenip almak istedikçe içimdeki üretme isteği büyüdü. Hayata bakışımı, inançlarımı ifade edebileceğim bir alan bulmuştum. İşin inceliklerini öğrendikçe daha büyük haz duymaya başladım ve işe balıklama daldım! Ardından Kısmet markası doğdu.

Kısmet ismi nereden geliyor?

Kısmet ismine gelince; her an hayatta bir seçim yapıyoruz ve her an geleceğimizi şekillendiriyoruz. Aslında kendi kararımızla kendi geleceğimizi yaratıyoruz. Kısmet, şans demek, talih demek, nasip demek. Gelecekle ilgili. Mücevherlerimde kullandığım taşlar her türlü negatif enerjiyi geri yansıtıyor, bu şekilde kendimi koruyarak kendi seçimimi yapıyor, geleceğime karar veriyorum. Ben diyorum ki bu marka benim Kısmet’im, şansım, Kısmet taktığımda gerçekten kendimi iyi hissediyorum ve şansımın, enerjimin açıldığına inanıyorum. Her bir ürüne bu güzel enerjiyi veriyorum. Kısmet takanlar bunu çok iyi biliyor.

Sizin için takı ne ifade ediyor?

Takı, hep hayatımda olan, bir zevktir benim için. 4-5 yaşlarındayken dedemin evde ürettiği bijuterilerin içinde kendimi kaybederdim. Bileklerimi doldururdum, en az 8-9 tane bilezik olurdu bileğimde. Şimdiki halimden bir farkım yoktu yani. Kendi elimle de üretirdim çoğu zaman. Hayatım boyunca takı takmaya hep severek devam ettim. Modaya, trendlere hep merakım vardı. Tarzım da çok net ve keskindi. Sanırım bir gün tasarımcı olacağımı içimde bir yerlerde hep biliyordum, çünkü hayatım boyunca hep yarattım, ürettim.

Kısmet by Milka markası ile ne hedefliyorsunuz?

Hedefim “Kısmet by Milka” nin dünyaca tanınan bir Türk markası olarak bilinmesi… Aslında Kısmet markası şu anda dünyaya açılmış durumda. Aralarında Amerika, Avusturalya, Dubai, Fransa, İngiltere, İsviçre, Japonya, Kıbrıs ve Kuveyt’in de dahil olduğu toplam 9ülkeye ihracat yapıyorum, Türkiye dışında 30’unüstünde satış noktam var. Enönemlilerinden biri, bana göre Amazon.com’da satılıyor olması.

Takıda kişiselleştirme, yenilikçi kombinasyonlar ilgi görüyor, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Tasarladığım takılarda tamamen kendi stilimi yansıtıyorum. Ben deçok fazla takı takmayı seviyorum.Çok sade bir elbise giyerim ama takılarım her zamançok ve birbirleriyle uyumlu olur, şık olur. Modellerimin hepsi keskin ama sade modeller.Çok fazla materyel karıştırmıyorum. Bu da tüm takılarımın birbiriyle kullanılmasına fırsat veriyor. Böylece hepsi birbirinden farklı ama birbiri ile uyumlu oluyor.

Takılar nasıl ortayaçıkıyor, nelerden besleniyorsunuz? Neler etkili oluyor sizin tasarım sürecinizde?

Bence tasarımın hikayesini bilirseniz aldığınız mücevhere dahaçok bağlanırsınız ve işte o zaman hissederek taşırsınız. Bu bakış açısıyla yaratıyorum tasarımlarımı. Tatile gittiğim zamanlar yeni koleksiyonlar ortayaçıkıyor. Gündelik yaşantımızda oturup kendimizi dinleyecekçok vakit olmuyor, hep yapacak, koşturacak bir şey buluyoruz.Üç günlük bir tatile gittiğimde, ikinci gün beynim boşalıyor. O zamanüretmeye başlıyorum, tatilden dönünce deçizmeye başlıyorum. Bunların yanında okuduğum kitaptaki bir cümle, dergide gördüğüm mimari bir detay ya da yolda yürürken hissettiğim bir duygu da beni harekete geçirebiliyor.

Renk, değerli taşlar, farklı altın renkleri… Her birürününüzün hikayesi ayrı; hangisi size en yakın olan?

Kullandığım taşların hepsi en iyi kalitede ve hakiki taşlar. Beyaz, siyah ve konyak rengi pırlanta kullanıyorum. Renk katmak istediğimde yakut ve naturel safirin değişik renklerine yer veriyorum. Tüm bunların yanında koleksiyonlarımda farklı materyaller kullanmayı da seviyorum. Onyx taşları, ipek kumaşları hatta abanoz ağacını kullanıyorum. Koleksiyonlarım arasından bana en yakın olanını seçmemçok zor, farklı bakış açıları ve farklı duygularla tasarladığım için hepsi benim bir yanımı yansıtıyor.

Ürünlerinize nereden ulaşabiliriz?

Bebek’te kendi showroom’um, ayrıca Harvey Nichols, Brandroom, Midnight Express gibi mağazalarda, online olarak da www.lidyana.com’da satılıyor. Ankara, Balıkesir ve İzmir’de farklı noktalarda Kısmet’i bulabilirsiniz. Yurt dışından ise Kısmet’e amazon.com’dan ulaşabilirsiniz…

Yakında neler olacak? Yeni bir sergi/ürün/etkinlik var mı?

Ekim ayında Suadiye’de bir showroom daha açıyoruz. Basketbol oyuncusu Ömer Onan’ın eşi Aslı Onan açıyor. Yine aynı konseptte, bu defa caddeüzerinde ama bir binanın birinci katında. Özetle, markayla ilgili ne yaparsam yapayım kaliteyi, farklılığı, özgünlüğü yansıtmasına çok özen gösteriyorum. Koleksiyon olarak sürekli yaratım halindeyim. Oniksleri, pırlanta ve pembe altın ile bezediğim “siyah sihir” koleksiyonumu en yeni koleksiyonum.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*