Minör Kahramanlıklar

Küratör: Nat Muller

Sanatçılar:

Burçak Bingöl (TR)
Extramücadele (TR)
Hayv Kahraman (USA/IQ)
Aisha Khalid (PK)
Azade Köker (TR)
Femmy Otten (NL)
Imran Qureshi (PK)

Imran Qureshi Love Me, Love Me Not, 2015 Tuval üzerine akrilik, 198x137 cm
Imran Qureshi
Love Me, Love Me Not, 2015
Tuval üzerine akrilik, 198×137 cm

Karma sergi Mısır Apartmanı’nda bulunan Galeri Zilberman’da 2 Eylül ile 24 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

İslam minyatür sanatından ilham alan Minör Kahramanlıklar’ın etkileyici sanatçıları, yeni işleriyle bu yüzlerce yıllık sanata ivedi ve zamanına uygun yorumlar getiriyorlar. İrili ufaklı, kimi içten, samimi kimi de politik içerikli olan işlerin hepsinde sanatçıların tutkusu ön plana çıkıyor.

Babür ve Osmanlı saray hayatlarından Pers mitolojisine, minyatürler çoğunlukla hükümdarları, destansı savaş ve hikayeleri ve büyülü dünyaları resmederdi. Büyük kişiliklerin büyük hikayeleri, ufak anlatımlarla. Minör Kahramanlıklar’da hem ölçek hem de kahramanlık fikri tersine çevriliyor ve genişletiliyor. Çalışmalar, kahramanlıkları, daha kapsamlı sosyo-politik yapıyı oluşturan günlük, ufak yaşam mücadelelerinde ve direnişlerde arıyor. Bu çağdaş kahramanlık çoğu zaman fark edilmeyen, şartlandırılmış ve çerçevelendirilmiş bakışımızın tabiatına aykırı olduğu için manşetlere düşmeyen bir kahramanlık. Olduğundan büyük ya da son derece ufak olarak resmedilebilir, gerçekten veya hayalinden yararlanabilir. Bu ‘minör kahramanlık’, dünya meselelerinin gidişatı hakkında kâh yumuşakça kâh yüksek sesle yorum yapan kendi – çarpıtılmış – manzumunu yaratır. Bu gidişat, siyaset, tarih ve belleğin yanısıra fiziksel ve ruhsal aşk, inanış ve özveri gibi kişisel konuları da içerir.

Hayv Kahraman Hameeha Harameeha, 2015 Keten üzerine yağlı boya, 200x264 cm
Hayv Kahraman
Hameeha Harameeha, 2015
Keten üzerine yağlı boya, 200×264 cm

Minör Kahramanlıklar’daki çalışmalar, güzellik, vahşet ve mücadelenin gelenek ve şimdiki zamanla son derece çekici ve aynı zamanda uğursuz ve yabancılaştırıcı bir çarpıtılmış gerçeklikte sık sık buluştuğu kendi düşsellerini yaratır.

Aisha Khalid You appear in me, I in you, 2015 Kağıt üzerine guaj, akrilik kutu, 30x30x30 cm
Aisha Khalid
You appear in me, I in you, 2015
Kağıt üzerine guaj, akrilik kutu, 30x30x30 cm

İkisi de Lahor’daki National College of Art minyatür bölümü mezunu olan, yeni minyatürün seçkin ustaları Imran Qureshi ve Aisha Khalid, geleneksel tekniklerin çağdaş dağarcığa açılımına devam eden çalışmalarıyla tanınıyorlar. Qureshi’nin tuval üzerine altın varak ve akrilik işleri resimlerin yüzeylerinde çiçek desenleri patlatıyor ve güzellik ve yıkımdan oluşan bir derleme yaratıyor. Khalid ise üç boyutlu nesneler ve soyutlama aracılığıyla ruhanilik araştırmasına devam ediyor. Hollandalı sanatçı Femmy Otten sergiye klasik İtalyan ve Pers minyatürlerinden ilham alarak yarattığı, hayali bir aşk hikayesini anlatan 2011 tarihli enstalasyonu New Myth for New Family’nin mekana özel yeniden yaratımıyla katılıyor. Yine Pers minyatürü ve aynı zamanda Osmanlı vazolarından ilham alan Türkiyeli sanatçı Burçak Bingöl Unforeseen Resistance adlı çalışmasıyla, Gezi Parkı’nda son dönemde yaşanan siyasi olaylarla 17nci yüzyıl Pers minyatüründen bir sahne meydana getiriyor. Gözünü budaktan sakınmayan siyasi eleştirileriyle ün yapan Extramücadele ise zarif çintemani motifleriyle Türkiye’deki istikrarsız siyasi duruma yorum getiriyor. Azade Köker Osmanlı minyatürcüsü Hafız Efendi’den esinlenerek yarattığı, iyi ve kötü arasındaki sonsuz gerginliği tasvir eden karışık teknik çalışmasıyla sergiye katılıyor. Irak asıllı Amerikalı sanatçı Hayv Kahraman’ın Hameeha Harameeha adlı resmindeki ilham kaynakları ise 12nci yüzyıl Bağdat elyazmasi Maqamat al Hariri ve Iraklı bir mülteci olarak yaşadığı kişisel tecrübesi.

Kapak resmi; Aisha Khalid
You appear in me, I in you, 2015
Kağıt üzerine guaj ve altın varak, akrilik kutu, 30x30x30 cm

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*