Modernizmin Fonksiyonellikle Birlikteliği…

Mimari proje aşamasından inşaat aşamasına kadar yaklaşık 1.5 yıl içerisinde tamamlanan Ereğli’deki yaşam alanı, kalabalık bir ev yaşantısının tüm ihtiyaçlarına cevap verecekçözümlemeler ile hayata geçirilmiş.

Ereğli’de 4 katlı olarak liman manzarasına hakim bir tepede konumlandırılan ve iç dekorasyonu ID Design tarafından gerçekleştirilen bu apartman katı, yaklaşık 410 m2’lik bir alana yayılıyor. Yatak odalarından biri ebeveyn odası olarak kullanılan ve içinde banyosu ile ayrı bir giyinme odası bulunan evde 2 banyo, 1 misafir tuvaleti, 1çamaşır odası, 1 kiler, mutfak ve salon yer almakta. Ayrıca galeri boşluğundan salona bakançalışma veya dinlenme alanı olarak kullanılabilecek başka bir mekanın daha yer aldığı mekanda muhteşem bir manzara ile iç içe olunan bir teras bölümü bulunmakta.

Yaşamdan zevk alan ve dostları ile her fırsatta bir araya gelen ev sahipleri, evlerinde gönüllerine sığan herkesin yer alabileceği kadar geniş ve fonksiyonel bir mekân sahibi olma isteği ile renovasyon kararı almışlar. Mekanın tüm tasarımı ID Design tarafından gerçekleştirilirken ev sahiplerinin modern ama aynı zamanda sıcak ve yaşayan bir mekân isteğiüzerine yoğunlaşılmış. Ev sahiplerininözellikleüzerinde durdukları konulardan biri olan salon ışıklandırması yine istekleri doğrultusunda seçilen aydınlatma elemanlarıyla oluşturulmuş.

Televizyonünitesi, portmanto, giriş bölümündeki raflar, banyo ve yatak odası dolapları gibi bütün sabit mobilyaların mimar tarafından tasarlandığı evin tüm odalarındaöncelikle fonksiyonellik gözönünde bulundurulmuş. Binanın konumlandırılışı ve evin maksimum doğal ışıktan yararlanmaya yönelik tasarımı sayesinde gündüzleriçok iyi ışık alan evin akşam saatlerinde de aynı konforu elde edebilmesi için titiz birçalışma gerçekleştirilmiş.

Modern dokunuşlarla ahşap, paslanmazçelik ve renkli camın bir arada kullanıldığı tasarımlarla şekillenen yaşam alanının tamamına beyaz renk hâkim olmuş ve mekânın dinamizmi mobilya tasarımlarında kullanılan renkler, duvar kâğıtları ve ahşap kullanımı ile sağlanmış. Tüm misafir yatak odalarında konforlu ve dingin bir mekân yaratılmayaözen gösterilen evdeçalışma alanı oldukça sade ve amaca yönelik olarak tasarlanmış. Geleneksel Türk evlerinde görülen sedir tarzı oturma grubu ile modern bir yaklaşımın yaratıldığıçalışma odası bu şekilde hareketlendirilmiş.

Tasarımı ID DESIGN’a ait olan ve giriş bölümü ile salonu birbirinden ayıranünite Molteni&C’den alınan askı sistemleri ile kombine edilmiş.

Salondaki televizyonünitesi mekânda kendini belli eden ama aynı zamanda yüklendiği depolama işlevini göstermeyen birünite olarak mekâna uygun şekilde yeniden tasarlanmış. Genelde tüm mekânda uygulanan ve boşluk doluluk oranları gözönünde bulundurularak gerçekleştirilen tasarımda,üniteönüne serbest halde oturma grupları yerleştirilmiş.

Salon bölümündeki kanepe ve sandalyeler Casa’dan alınırken, pencereönünde yer alan ev sahibinin eski oturma grubu ve berjer koltukların gövde rengi ve döşemeleri değiştirilmiş. Tekli koltuklar Morosso markasına ait olup tüm aydınlatmalar Artemide ve Prestij Mobilya’dan satın alınmış. Aksesuarlar ise Derishow Mimarca ve Hiref’ten seçilmiş.

Ebeveyn yatak odasının banyosu ile bir bütün halinde düşünüldüğü mekanda kullanılan yeşil renk ile dinginlik sağlandığı gibi, koyu renkli ayna ve ceviz kaplama ile bir süreklilik ve bütünlük duygusu oluşturulmuş. Oldukça geniş bir alana sahip olan bu mekânın genişliğini kaybetmemesi için serbest bir tasarım uygulanarak tüm dolaplar nişler içine yerleştirilerek kaybedilmiş. Mekanda kullanılan aydınlatmalar Habitat’tan seçilmiş.

Mutfakta uzun tezgâhlar kullanılarak fonksiyonel bir kullanım alanı yaratılmayaözen gösterilmiş. Depolama sistemi ise dahaçok boy dolapları ileçözümlendirilmiş. Ada tipi mutfak kullanımı sayesinde daha uzun ve fonksiyonel bir kullanım alanı sağlanmış. Buzdolabının açıkta kaldığı bölümde ise buzdolabını camdan nişler içinde bırakarak daha zengin bir görsel sunum sağlanmış. Mutfaktaki yerleşimin tamamı Lineadecor imzasını taşıyor. Sandalyeler ise Nuxx’dan alınmış.

Ailenin küçük torunu için tasarlanan misafir odalarının bir diğerinde ise tek bir duvarda duvar kağıdı kullanılarak odaya renk katılmış. Sallanan sandalye ve aydınlatmalar Mozaik Design’dan alınırkençatı eğiminden yararlanarak tasarlanan oturma grubu,çekilerek yatak olabilecek şekilde tasarlanmış.

Evdeki misafir odalarında yer alan aydınlatmalar Mozaik Design’dan alınırken mekanda kullanılan cam tavan sayesinde gökyüzünün seyredebilineceği bir boşluk yaratılmış.

Misafir banyolarının seçiminde de evin sahibesinin isteği doğrultusunda bir tasarım uygulanarak tik ağacından tasarlanan bölümün bütününe ayna, duvar kâğıdı ve Vitra imzalı İstanbul serisi seramiklerle hareket kazandırılmıştır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*