Molly Hatch’in Tabakları

Dünyaya baktığımız pencere, etrafımızda örülü duvarlar… Aynı manzaraya baksak da gördüğümüz ne kadar farklıdır birbirinden… Kar tanelerini bir sanat eseri gibi görmek de mümkün, üzerimize örtülen beyaz bir örtünün motifleri olarak görmek de… Tıpkı bir duvarı engel gibi görmenin de, onu sırtımızı yaslayacak bir güvence olarak hayal etmenin de mümkün olduğu gibi…

İşte tüm bu görsel ve algısal farklılıkların usta ellerde hayat bulmasıdır sanat. Basit nesnelere yeni bir yorum ve renk getirerek onları eşsiz kılandır sanatçı. Tıpkı Molly Hatch gibi. Bildiğimiz, her gün defalarca gördüğümüz ve çoğu zaman işlevine takılarak yalnızca içinden yemek yediğimiz seramik tabakları kendi elleriyle boyayarak onlardan görsel bir şölen olarak adlandırabileceğimiz bir enstalasyon yaratıyor.

Her tabağın üzerinde kendi öyküsünü yaşayan motifler bulunuyor ve alışageldiğimiz o parlak mavi tonlarıyla bize tarihi çinileri, gri tonlarıyla karakalem çalışmalarını, kırmızı ve yeşillerle ilkbaharı yeni bir perspektifle yaşatıyor.

Yarattığı enstalasyonlar ile pek Art Miami, High Museum of Art, London Design Festival MFA Boston gibi pek çok gözde etkinlikte yer alan Molly Hatch’in birbirinden renkli çalışmalarını sizler için derledik.

Recite

aol-molly-hatch-recite-01

aol-molly-hatch-recite-02

200 tane elde boyanmış tabaktan oluşan, desenlerinin 18. yy çiçekli dokularından ilham aldığı çalışma…

Physic Garden

aol-molly-hatch-physic-garden-01

aol-molly-hatch-physic-garden-03

475 tabaktan oluşan Molly Hatch’in en büyük enstalasyonu… Physic Garden’in oluşturulma sürecini anlatan eğlenceli videosunu izlemenizi öneririz:

2013 London Design Festival

aol-molly-hatch-2013-london-design-festival-01

aol-molly-hatch-2013-london-design-festival-02

aol-molly-hatch-2013-london-design-festival-03

Her bir koleksiyonun kendi öyküsü var, anlatıyorlar, duyabiliyor musunuz?

Covet Project

aol-molly-hatch-covet-project-01

aol-molly-hatch-covet-project-02

New Blue and White

aol-molly-hatch-new-blue-and-white-01

aol-molly-hatch-new-blue-and-white-02

aol-molly-hatch-new-blue-and-white-03

Bu enstalasyonlardan ilham alarak evinizin kendi sanat eserlerinizi yaratabilirsiniz. Dilerseniz sizler için daha önce hazırladığımız Duvarda Tabaklar yazımıza da göz atabilirsiniz. Her biri usta tasarımcıların elinden çıkmış birbirinden güzel tabaklarla yaratılan bu dekorasyon önerileri kesinlikle ilginizi çekecek!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*