Musluktan Akan Su…

Musluk suyununçevreye etkisi, şişelenmiş suyunkinin%1’i… Her yıl şişelenmiş sular sebebiyle 1,5 milyon ton plastik atıküretiliyor ve musluk suyunun 2000 katı maliyet ortayaçıkıyor. Ek olarak bir de plastik şişede kullanılan plastiklerin içerdiği kimyasallar, hormonal sistemimizi etkiliyor.

Ülkemizde musluklardan akan sular ne kadar içilebilir, test etmeden bilemeyiz; kaldı ki İstanbul gibi kosmopolit şehirlerde su arıtma sistemi uygulamadan musluktaki suyu makarna pişirmek için bile kullanmaya tereddüt ediyoruz. Bir taraftan da şişelenmiş olanların hangisinin pH değeri ya da içeriği bizler için ideal o da bilinmez…

Lokal kriterleri bir yana bırakıp odağımızı Avrupaözelinde musluk suyu ve plastik şişedeki suüzerine araştırmalar yapan bir ekibeçeviriyoruz.

Su içme alışkanlığımızı değiştirmeyi hatta dönüştürmeyi hedefleyerek yolaçıkan Robert Hjernberg (İsveç) Lars Brøndum Petersen (Danimarka) Henrik Kemp (Danimarka)çevresel kaygılardan dolayı harekete geçişlerini şöyle açıklıyor:‘Bir şey yapmak zorunda hissettik. Ardından musluk suyunu içmeye yönelik bir şişe tasarlama fikrini aklımıza yerleştirdik’…

Retap , karbon ayak izinizi 300 kat azaltmanızı sağlayacak ekolojik bir yaklaşımı simgeliyor.

Musluk suyunu kullanarak onu tekrar tekrar doldurmanız için sizi motive etmeyi hedefliyor. Retap,özellikle onun ile su içmeniz için rahat tutuşa ve uygun bir ağıza sahip olması konusundaözenle tasarlandı. Yine şişeden içiyorsunuz, daha az masraf yaparak veçevreye 300 kat daha az zarar vererek… Şişenin kapağı da sağlığınıza veçevreye zarar vermeyen BPA’sız termoplastik elastomer’denüretiliyor.

Musluktan-Akan-Su-10

Fonksiyonelliğin ve iskandinav tasarımçizgisinin etkisini kolaylıkla farkedeceğiniz Retap, tekrar kullanılabilir, dayanıklı ve kolay temizlenen borisilikat camdanüretiliyor. Bakterilerin tutunmasına sebebiyet vermemek için Retap’ın yüzeyinde hiç birçıkıntı yer almıyor, bu da temizlenmesini kolaylaştırıyor. Şişe ve kapağı bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.

Suyun yaşamımızınözü olduğunu biliyoruz, musluktan akan suyu, tekrar tekrar kullanılabilir bir şiseden içmek su içmek konusunda atılabilecek en ekolojik adım. Ne yaparsak yapalım, yaptığımız şeyin bir döngüsü ve devamlılığı olduğunu unutmayalım.

Retap tepsisi…

4 yada 6 adet Retap şişesini taşımanıza yönelik hazırlanmış bir tepsi. Şişelerin boşluklara oturması, düşmelerini engelliyor. Ayrıca Retap Bottle Tray, engelli insanlarınçalıştığı bir atölyedeüretiliyor; böylece topluma katılmaları destekleniyor.

Bulaşık makinesi askısı…

Endüstriyel bulaşık makinelerine yönelik tasarlanmış askı sistemi, kapakları ile bilrikte 35 adet şişeyi yıkama imkanı sunuyor. Şişelerin temizlenmesinde kolaylık sağlıyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*