NoMad Otel, Jacques Garcia tasarımı farkıyla yenilendi…

Newyork’taki NoMad Otel, içi komple yenilendikten sonra, 1 Nisan 2012’de kapılarını halka açtı. Beaux-Arts tarzında inşa edilmiş olan No[rth]Mad[ison] Otel,çok yönlü mimar/iç mimar ve peyzaj mimarı Jacques Garcia tarafından restore edildi. Garcia, özellikle Paris’teki birçok otel (içlerinde Hôtel Costes’in de olduğu) ve restoran’da yaptığı modern iç mimari tasarımları ile tanındığı kadar, Château du Champ-de-Bataille’deki benzersiz ev ve bahçe tasarımları ile de bilinmektedir.
Garcia, binanın iç mekan tasarımlarını yaparken, gençliğinde Paris’te yaşamış olduğu kendi evinden ve yaşam tarzından yola çıkmış. Projenin tasarımındaki başlıca amaç, ziyaretçilerde güçlü bir modern Newyork’lu duygusunu barındıran klasik Avrupa stili bir otel hissi uyandırmak.

Kişisel konut hissi uyandıran yüz altmış sekiz odanın başlıca özellikleri; Empire State ve Flatiron binaları gibi manzaraları olan çift kanatlı pencereler, sert akçaağaç zemin kaplaması, yüksek tavanlar, el dokuması yüksek kalite Heriz(İran) halılar, zengin işlemeli-özel tasarım mobilyalar, lüks işlemeli ahşaplar, deri ve keçe ile yapılmış vurgular, özel seçilmiş sanat eserleri, Sferra ve Fretteçarşaflar, Côté Bastide markaçeşitli özel banyo yağ ve losyonları, ayaklı küvetler, kadife ve damask (Şam dokumasıçiçekli ipek kumaş) oda seperatörleri ve birçok çeşitli lüks konfor unsurları.

Orijinal detayların olduğu gibi bırakıldığı yüksek tavanlı lobi ve cam tavanlı avlu, gün boyu yemek, içmek ve sosyalleşmek için son derece uygun bir mekan oluşturmuş. NoMad Otel’in yiyecek-içecek kalitesi de birinci sınıf. Bünyesinde Eleven Madison Park’ın yardımcı şefi Daniel Humm ve yine Eleven Madison Park’ın genel müdürü Will Guidara gibi isimleri barındırıyor. Eleven Madison, 2011 yılında James Beard Derneği tarafından Amerika’daki en iyi restoran seçilmişti.
Otelin yemek salonunu da eşsiz bir tasarıma sahip. Koyu meşe mobilyalar, zengin desenli kumaşlar ve Fransız geleneğinin bir parçası olan, Deyrolle’den alınmış 100’e yakın basılmış antika şifalı bitki, mimari düzenlemeye hizmet ediyor.
Yemek salonunda dinlenirken gözeçarpan birinci unsur, Büyük Fransız Şatosu’ndan getirtilmiş olan şömine. İki katlı kütüphanenin orijinal spiral merdiveni de Fransa’nın güneyinden getirtilmiş.

Newyork’un butik otellerine bir yenisi olarak eklenen NoMad Otel, kısa bir süre içerisinde çok popüler olacağa benziyor. Hem Amerika’daki hem de Dünya’nın geri kalanındaki seçkin kişiler, NoMad Otel’ni kusursuz tasarımının yanı sıra merkezi konumu (SoHo’ya, Greenvillage’ye ve Meatpacking District’e yakınlığı) için de tercih edeceklerdir.

Fotoğraflar:  Benoit Linero

||||| 0 ! |||||